Több családnak a megélhetést jelenti a közmunkaprogram (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. január. 24.  - Vas megyében is nőtt a munkanélküliek száma. A jelenleg nyilvántartott 12 ezer 982 álláskereső közül 1996 sem álláskeresési ellátásra, sem szociális segélyre nem jogosult.

Számukra jelenthet kapaszkodót a közmunkaprogram. Összeállításunkban egy önkormányzat, egy kistérség és egy cég közmunkával kapcsolatos tapasztalatairól írunk.

Körmenden több éve fut már a közmunkaprogram, s évről évre bővül mind a foglalkoztatottak, mind a munkalehetőségek száma  tudtuk meg Gombásné Nardai Ibolyától, a jegyzői feladatokkal megbízott aljegyzőtől.

- Jövő héten kerül a képviselők elé az idei közmunkaprogramunk tervezete, mivel február 15-ig jóvá kell hagyni a program pénzügyi hátterét. Az idén 56 főre terveztük a programunkat, s általában 90 napig tudunk munkát adni a résztvevőknek. Természetesen, ha van rá igény, akkor meghosszabbítjuk ezt a három hónapot. A közmunkaprogramban résztvevők számos területen tudják segíteni a város és az itt élők mindennapjait: részt vesznek a településfejlesztésben és rendezésben, a környezetvédelemben, a köztemető fenntartásában, a helyi közutak tisztántartásában, valamit az egészségügy és szociális ellátás területén is jelen vannak - tette hozzá az aljegyző.

Körmenden az idén szeretnének diplomásokat, illetve szakvizsgával rendelkezőket is bevonni a közmunkaprogramba. Az önkormányzat által fenntartott intézményeknél már fel is mérték az igényeket, így lehet, hogy hamarosan felsőfokú végzettséggel rendelkező álláskeresőknek is tud segíteni az önkormányzat. Az aljegyző szerint szükség lesz a bővítésre, mivel a gazdasági válság idén gyűrűzik be a környékre, s még többen maradhatnak munka nélkül.
Az Őrségi Többcélú Kistérségi Társulás 2007 óta minden esztendőben pályázik a közmunkaprogramra. Előfordult, hogy olyanok voltak a pályázati feltételek, hogy 51 közmunkást alkalmazhattak, idén 19 településen 30 őrségi foglalkoztatását oldják meg június közepéig az elnyert közel 16 millió forintból. Laczó László, az Őrségi Többcélú Kistérségi társulás elnöke elmondta, öten a házi segítségnyújtásban dolgoznak, hatan az állami és önkormányzati közintézmények karbantartási, felújítási munkáit végzik, a többiek a közterületeket gondozzák és tartják tisztán.
- A programban résztvevők kiválasztásánal fontos szempont, milyenek a családi körülményeik, hány tagú a család, mennyi a jövedelmük - hangsúlyozta Laczó László. - Nehéz anyagi körülmények között élők kapnak tőlünk munkát, akik közül jópáran már hosszú évekkel ezelőtt kiestek a munka világából. Rendkívül hálásak az emberek a munkáért, hiszen több család számára a mindennapi megélhetést jelenti a közmunkaprogram. Nemcsak emberi oldalról lehet megközelíteni a programot  folytatta az elnök, hanem az alacsony költségvetésből dolgozó őrségi önkormányzatok számára is nagy segítség az állami pénzből fizetett munkaerő. Az általuk elvégzett feladatokra nem kell költeniük a településeknek.

Talán a Szombathelyi Erdészeti Zrt. példája szemlélteti leginkább, hogy a közmunkaprogramnak több haszna is van. Az erdészetnél ez év elején  2006 óta már a hetedik közmunkaprogramot indították el tudtuk meg Bakó Csaba erdőgazdálkodási igazgatótól. A programok során 457 embernek adtak munkát, közülük néhányukat tovább foglalkoztatta a cég. A most elindított, augusztus végéig tartó újabb erdőművelő közmunkaprogramban kezdetben 80 állásnélküli vehet részt, majd tavasszal ugyanennyien csatlakozhatnak hozzájuk. A harmincöt településről toborzott erdei közmunkások a szentgotthárdi, a sárvári és a szombathelyi erdészeti igazgatóság területén kapnak munkát.
Feladatuk sokrétű: a beteg lucosok kivágása utáni takarítást, az erdőfelújítások ápolását, a közjóléti erdei utak és létesítmények karbanatartását és a  szemétszedést is elvégzik. Munkájukért bruttó 76 ezer forintot kapnak havonta, az pedig már az erdészeti zrt. jóindulatának tudható be, hogy a közmunkások étkezési utalványra és  gyermekeik után  iskolakezdési támogatástra is jogosultak. A cég természetesen a munkaruháról és a munkához szükséges eszközökről, valamint a közmunkások szállításáról is gondoskodik, sőt: aki  kéri, az kullancs elleni védőoltást is kaphat. A mostani turnusból tizenhét főt be is iskolázott az erdészet: az erdőismereti tanfolyamot sikeresen elvégzőknek az elhelyezkedési esélyeik is nőnek. Az idén foglalkoztatni kívánt 166 erdei közmunkás 46 százaléka nő, ötven százaléka pedig 45 év feletti, vagyis pont az a korosztály, amelyik eleve nehezebben tud elhelyezkedni a munkaerőpiacon.

Bakó Csaba azt mondja, nagyon elégedettek az erdei közmunkások teljesítményével. A program során foglalkoztatott emberek számára ez az egyetlen esély a pénzkeresetre, és ennek tudatában lelkiismeretesen, szinte kifogástalanul végzik a munkájukat. Bakó Csaba szerint egyéb hozadéka is van az erdei közmunkaprogramnak: a résztvevők jobban fognak kötődni az erdőhöz, és a program letelte után is óvják, vigyáznak rá.
 
Nagy Ildikó jegyzete
 
A múlt héten vadászaton voltam az Őrségben. Ebédnél, a tűznél melegedve hajtókkal beszélgettem. Meglepett, mennyire megbecsülik ezt a könnyűnek egyáltalán nem nevezhető alkalmi munkát, amiért egy-egy napra három-négyezer forintot kapnak. De ugyanezt a hálát láttam néhány évvel ezelőtt  azoknak a  kondorfai asszonyoknak a szemében, akik erdei közmunkásként végre újra dolgozhattak.  Hogy hideg van? Nagy a sár? Szúrnak az ágak? Sokat kell hajolgatni? Akkor megértettem: ahol egyáltalán nincs munkalehetőség, ott ezek az apróságok egyáltalán nem számítanak...


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.