Áttörés a zöld erőművek építésében (Népszava)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. január 26. - Gyorsabban szaporodnak a biomassza- és a biogázerőművek

Jelentősen növekedett tavaly, a gazdasági válság ellenére, a beinduló zölderőmű-projektek száma Magyarországon, így 2010 áttörést hozhat a megújulóenergia-termelésben. Szakmai előrejelzések szerint a zöldenergia-termelésen belül a hangsúly egyre inkább a biogáz- és biomassza-erőművek létesítése felé tolódik, ezt támasztja alá az a tény is, hogy 2009 végéig csaknem húsz erőmű építésére adtak engedélyt idehaza.
Míg a beruházók szélerőmű-építés iránt tanúsított érdeklődése tavaly jelentősen csökkent, addig tavaly december elejéig csaknem húsz új biogáz- és biomassza-erőmű létesítésére adott engedélyt hazai vállalkozásoknak a Magyar Energiahivatal. Az ELMIB csoport várakozásai szerint ez a tendencia tovább erősödhet 2010-ben, már csak amiatt is, hogy Magyarország adottságai elsősorban biogáz-és biomassza-erőművek építéséhez ideálisak.
A cég felméréséből kiderül: idén először jelentek meg olyan vállalkozások, amelyek zöld erőművek építésével oldották meg saját energiaellátásukat. A beruházók közt olyan mezőgazdasági üzemek is akadnak, amelyek hulladékuk feldolgozása során állíthatnak majd elő energiát, miközben a folyamat eredményeként keletkező végtermék felhasználható lesz a termőtalaj javítására is.
A környezetbarát erőművek építésének száma annak ellenére növekedett jelentősen, hogy a gazdasági válság rontotta mind a beruházási 'lehetőségeket, mind a zöldenergia árelőnyét. Az ELMIB csoport ugyanakkor a konjunktúra feléledésével párhuzamosan a nyersanyag - így az olaj és a gáz - árának növekedésére számít 2010-ben.
A fosszilis energiahordozók iránti kereslet növekedése már most is a jelenlegi 70-80 dolláros szintre röpítette az olaj hordónkénti árát, miközben egyes prognózisok erre az évre ismét a százdolláros árszint elérésével számolnak. Mindez fokozza a megújuló forrásokból származó energia versenyképességét, és tovább ösztönzi az új beruházásokat, így 2010 újabb lendületet adhat a biogáz- és biomasszaerőmű-építéseknek országszerte.
A magyar villamosenergia-termelésnek 2008-ban hozzávetőleg hét százaléka származott megújuló energiaforrásból, miközben Európában ugyanez az arány 17 százalék volt. A helyi erőforrásokra alapozó, környezetbarát energia előnyei ugyanakkor Magyarországon is egyre szembetűnőbbek: a beruházás új munkahelyeket teremt, a kisebb szén-dioxid-kibocsátáshoz rövidebb szállítási útvonal és ezzel együtt biztonságos, kiszámítható ellátás társul. Emellett a megújuló energiára alapozott helyi termelés csökkenti a vállalatok, térségek és az' egész ország függőségét az energiaimporttól, a beruházások pedig segíthetik Magyarország kilábalását a gazdasági válságból. A szakma úgy véli, hogy a hazai szabályozás megfelelő átalakításával még kedvezőbb feltételeket lehetne teremteni a zölderőmű-beruházások fellendítéséhez, s ezt egészíthetné ki az uniós támogatások intenzitásának növelése is.
Az ELMIB csoport tavaly adta át Dömsödön Magyarország harmadik legnagyobb mezőgazdasági hulladékra alapozott biogázerőművét,
amely a város - háromezer háztartás - villamosenergia fogyasztásának megfelelő mennyiségű áramot termel. A társaság Kaposváron és Salgótarjánban megállapodást kötött további két biomassza-erőmű építéséről, amelyek 2012-től a helyi távfűtés árát is tovább mérsékelhetik.  Illés József



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.