Elérkezett az ideje az úgynevezett agrár-környezetgazdálkodási támogatás területazonosításának, ami az egyik legfontosabb feladata a következő öt évnek - hívja fel a figyelmet Téli Róbert, a Magyar Agrárkamara főosztályvezetője, a megyei szervezet titkára. Nem egyszerű a dolguk azoknak a gazdálkodóknak, akik az agrár-környezetgazdálkodási támogatási (ARG) programban vesznek részt. Kilencven napjuk van a feladatok elvégzésére azoknak, akik megkapták az előzetes jóváhagyást területeikre. Most jött el az ideje annak, hogy a pályázó pontosan kimérje, azonosítsa a támogatásra bejelentett területeit. Szaknyelven el kell készítenie a területazonosítási kérelmét, melynek tartalmaznia kell a támogatási határozattal előzetesen jóváhagyott, kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület(ek) egységes országos vetület (EOV) koordinátáit. A koordinátáknak legalább háromméteres pontosságúaknak kell lenniük. Az EOV koordináták megadása abban az esetben is kötelező, ha a támogatott terület egybeesik a fizikai blokk támogatható területével. A terület felmérése során a töréspontjainak x és y koordinátáit meg kell adni, azon változtatni a program folyamán nem lehet. A területmérésnek különböző és igen részletes szabályai vannak attól függően, hogy a gazdálkodó az agrár-környezetgazdálkodási program mely célprogramjában vesz részt Ezekről a kamara honlapján -www.agrarkamara.hu - találhatnak részleteket.
Általánosságban elmondható, hogy nem lehet része a fizikai blokkon belül kimért területnek az a föld, amelyik nem áll mezőgazdasági művelés alatt és nagysága a támogatott területtel körülvetten eléri vagy meghaladja a 0,01 hektárt; a nem művelő útnak használt út; a 2003. június 30-án kultúrállapotban nem lévő, de időközben művelésbe fogott területek.
- A mérés csak a felsorolt feltételeknek maradéktalanul megfelelő, mezőgazdaságilag ténylegesen művelt, kultúrával fedett terület határaira vonatkozóan történjen meg - beleértve az egyes esetekben nevesített kivételes helyzeteket, például művelőút - javasolja Téli Róbert. - Arra is felhívom a gazdálkodók figyelmét, hogy az így beazonosított támogatható terület a gyakorlatban eltérhet az ingatlan-nyilvántartásban és a földhasználati nyilvántartásban szereplő területi adatoktól. Ezért javaslom a gazdálkodóknak, hogy előzetesen nézzék meg: a ténylegesen művelt terület megegyezik-e az ingatlan-nyilvántartási adatokkal!
A lényeg az, hogy a termelőknek a ténylegesen használt területet kell beazonosítaniuk, vagy beazonosíttatniuk, de tudni kell azt is, hogy vitás esetekben az úgynevezett kataszteri fedvény és a földhasználati lap lesz a perdöntő. Éppen ezért mindenképpen javasolja a kataszterhez illeszkedő használatot és mérést. Célszerű lesz külön egységként kimérni a több helyrajzi számból álló területekből azokat a részeket is, melyekről nincs meg a legalább még öt évről szóló földhasználati lap, hiszen időközi területcsökkentési szándék bejelentése csak a teljes területre lehetséges, az eltérést büntethetik.
Nehezíti a helyzetet, ha a terepen nem látható, nem körülírható a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) által nem támogathatónak ítélt terület, vagy nehezen azonosítható blokkhatár, utak, csatornák találhatók a területen, a szomszédos támogatott területek között átfedés van, a mért adat nagyobb, mint a kérelemben szereplő. Varga Ibolya
A földterület kimérésének költségeihez a gazdálkodó támogatást kap.
A pénzt - mely egyszeri, 20 eurónak megfelelő forintösszeg, továbbá a területazonosítási kérelmet jóváhagyó határozatban szereplő területek után hektáronként két eurónak megfelelő forintösszeg - az első kifizetéssel egyidejűleg kapják kézhez a pályázók.
Amennyiben a gazdálkodó most pontatlanul mér, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal jár el helyette és szankciókat alkalmaz, visszafizettetheti a támogatást is.