Tömörd (tk) - A Vas megyei madarászok és természetvédők is csatlakoznak felmérésekkel, elemzésekkel az élővilág sokszínűségét reprezentáló nemzetközi kezdeményezéshez.
Az ENSZ a 2010-es évet a biodiverzitás (biológiai sokféleség) nemzetközi évének nyilvánította, melynek célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét az élővilág sokszínűségének értékére, a fajok pusztulására, számbavételük szükségességére. A Chernel István Madártani és Természetvédelmi Egyesület az NYME SEK Biológia Intézetével évtizedek óta figyelemmel kíséri Vas megye természetes élővilágát. A legújabb eredményekről olvashatunk a Cinege Vasi Madártani Tájékoztató 14. számában is.
A Marcal menti réteken a fokozottan védett hamvas rétihéja egyik legsűrűbb fészkelő állományát térképezték fel. 73 pár gyurgyalag és 53 pár partifecske fészkelését regisztrálták Vas megyében. A kőszegi Chernel-kert mesterséges odútelepén a széncinege és kék cinege mellett rendszeresen költ a kerti rozsdafarkú és a nyaktekercs. Befejeződött a Kőszegi-hegység élőhely-térképezése. Az üde lombos erdőkben légykapó állomány fészkel, mely országosan is kiemelkedő természeti érték. A Tömördi Madárvártán tavaly a három leggyakoribb madárfaj a barátposzáta, a vörösbegy és a fekete rigó volt. Idén gyűrűztek először törpegémet, foglyot és rozsdástorkú pityert. Az elemzések feltárták, hogy az utóbbi évek enyhe telei miatt növekedett a feketerigó és a
nagy fakopáncs helyi állománya. A feketerigók egy része és a nagy fakopáncs az egész évet a fészkelőhelyén tölti. Az gyöngyöshermáni kavicsbányató északi vízimadarak telelőhelye is, megfigyelték már a sarki búvár, kendermagos réce, kerceréce, nagybukó egy-egy példányát. Vas megyében mindhárom hazai barna béka előfordul. A Tömörd környéki erdők talajszintjében 112 pókfajt mutattak ki. A tömördi erdők gyógyhatású gombákban is gazdagok, mint a tumorellenes barna csengettyűgomba és a baktériumölő gyapjaslábú fülőke.
2010. január 27. - Megyénk is csatlakozik a biodiverzitás évéhez