Kiserdőnyi terület tűnt el (Keletmagyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. február 1. - Az erdészek azt mondják, ez az egyetlen megoldás, levelezőnk szerint a legegyszerűbb.

Nyíregyháza (KM) - Túl gyors tempóban öregszenek a fák - írta a múlt héten a V@rosvitán Takács Eszter, arra célozva, hogy szerinte indokolatlanul nagy terület tűnt el hirtelen a Sóstói-erdőből. Tölgyfa Gábor, a Nyírerdő Zrt. erdészeti igazgatója az alábbi választ küldte nekünk:
„A Sóstói út melletti, állami tulajdonú erdőterületen azért kellett fakitermelési munkákat végezni, mert a tavaly júniusi jégvihar hatalmas károkat okozott a fákban, illetve az erdőállományban. Az út másik oldalán szintén a balesetveszélyes fatörzseket távolították el az erdészek, mintegy egy hektáros területen.
A fák nem öregednek gyorsabban a megszokottnál, de egyáltalán nem kedvez nekik, hogy a talajvízszint térségünkben méterekkel csökkent az elmúlt évtizedekben. Tudni kell, hogy a Sóstói-erdő állományának mintegy 40-50 %-a már meghaladta a biológiai vágásérettségi korát. Ezeken a termőhelyeken ez a tölgynél 100-130, az akácnál pedig 50-60 év. Nagyon sok helyen száz évnél idősebb, száradó törzsekkel találkozhatnak az erdőjárók. Ezek a kiszáradt fák - bármennyire is szeretnénk - már nem fognak kihajtani. Ezeket vagy egy vihar borítja ki, vagy szakszerűen kivágjuk, és új erdőt ültetünk a helyükre. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a kiszáradt fák balesetveszélyesek, hiszen bármikor leszakadhatnak róluk kisebb-nagyobb ágak. A Sóstói erdőben nagyon sokan sétálnak, sportolnak. Azt hiszem egyikük sem örülne annak, ha éppen rá vagy valamelyik családtagjára, ismerősére esne egy száraz gally.
A levélíró által kifogásolt kerítés nem az emberek elől zárja le az erdőt, hanem vadvédelmi célokat szolgál. Ezzel próbáljuk megelőzni, hogy az erdei nagyvadak (elsősorban őzek) kárt tegyenek a csemetékben. Bárkit, akinek véleménye van, vagy kíváncsi az elkezdett, illetve tervezett erdőgazdálkodási munkákkal kapcsolatban, szívesen látunk a Nyíregyházi Erdészetnél."
Újabb 50 év?
Új levelezőnk, Babosi György villamosmérnök szerint az a baj, hogy egyszerre több helyen és nagy területeken végeztek tarvágást.
„Kétnaponta futok az erdőben, keresztül-kasul, mindkét oldalon. Magam is meglepődtem, hogy akkora területek tűntek el, amit máshol már kiserdőnek hívnak. Megmagyarázni meg lehet, de akkor annak megint kell 40-50 év, amíg ismét nagy lombos fák alatt kószálhatunk? Ennyi életveszélyes fa nem volt, sőt sok helyen utak sem vittek a lepusztított területen, a természet „kivágta" volna azt a fát, amire nincs szüksége. Valami miatt ez így egyszerűbb volt és valakiknek jobb. Szívesen befizetnék egy helikopteres repülésre, hogy egy képet készítsek az erdőről felülnézetben. Aztán megkérdeznék néhány embert, hogy ezt biztos, hogy így kellett csinálni?



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.