A tiszta és egészséges Ipoly mentéért tesznek (Új Szó, Pozsony)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. január 28.
Uniós támogatással 23 határ menti településen vizsgálják a szennyezőforrásokat
A két pályázatnak szinte azonos célkitűzései vannak. Az Ipoly Unió és az Ipoly-Garam Régiófejlesztési Ügynökség a Phare–CBC szlovák– magyar határ menti környezetvédelmi kezdeményezésekre kiírt programja keretében elnyert pályázata 83 ezer euró összköltséggel számol, ebből az állam 15 százalékot vállal, a pályázók pedig 10 százaléknyi önrészt biztosítanak. A váci székhelyű Magosfa Alapítvány „Tiszta, egészséges Ipoly Mentéért!” pályázatát 71 ezer eurós összköltségre tervezte, s meg is kapta a kért összeg 75 százalékát; ebben az esetben is az összeg 15 százalékát az állam, 10 százalékát az alapítvány biztosítja.

Wollent Ida, az Ipoly Unió igazgatója, Wollent József, az Ipoly Unió elnöke, Kelemen Zoltán, a Magosfa Alapítvány elnöke és Kurucz Márta, az alapítvány programvezetője tegnap tájékoztatott a tervekről. A legnagyobb problémát az elavult és az illegális hulladéklerakók, az elavult fűtéstechnológia, a fertőző és veszélyes hulladék, a túlzott vegyszerhasználat, a szennyvizek felszíni és talajvízbe szivárgása okozza.
A két szervezet önkéntesek segítségével felméri a térségben lévő szennyező forrásokat. Magyarországi oldalon a Bernecebaráti és Zebegény közötti térség 13 településén 80-100 önkéntes fog vizsgálódni, Szlovákiában pedig az Ipolypereszlény és Kovácspatak közötti tíz községben településenként 5-10 önkéntes végezné a munkát. A partnerek közös kérdőívek segítségével gyűjtik majd az információt, s nemcsak a tényleges, hanem a potenciális szennyezőforrásokra is ráirányítják a figyelmet. „A ténymegállapítás a cél, és nem annak kinyomozása, ki okozta a szennyeződést. Nem feljelentés-hadjáratot akarunk indítani, hanem konstruktívan elősegíteni a problémák megoldását” – hangsúlyozta Kelemen Zoltán. A szennyezőforrásokat szakemberek bevonásával osztályozni is fogják, s minden típusból egyet-egyet kiválasztanak, és végrehajtják az úgynevezett referencia-ártalmatlanítást.
A pályázatnak előadás-sorozat és vándorkiállítás megszervezése is része. Az előadások az agrárkörnyezet-védelem és a biogazdálkodás kérdéskörét érintik, a kiállítás pedig a felmérés és a felszámolás eredményeit tartalmazó tablókból áll majd. Kovácspatakról indulna a kiállítás, és minden érintett településen egy hétig lesz látható. Kurucz Márta lényegesnek tartotta a szemléletformáló tevékenységet is, hiszen ha az emberek hozzáállása nem változik meg, hiábavaló az efféle munka. „Nagyon fontos a pozitív példa, az emberek nagy része meggyőzhető” – tette hozzá.
A projekt időtartama alatt rendszeresen tájékoztatni kívánják a helyi és az országos sajtót. A szervezők honlapot is készítenek, amelynek köszönhetően folyamatosan nyomon követhető lesz az akció.
A Magosfa Alapítvány pályázata idén augusztus végén, a szlovákiai pályázat szeptember végén ér véget. Ekkor zárókonferenciára hívják a térség nonprofit szervezeteit, önkormányzatait, vállalkozásait, és egy háromnyelvű zárókiadványban értékelik a projektet. A kiadványt megkapják az Ipoly mente iskolái, nonprofit szervezetei, községi hivatalai, könyvtárai és az önkéntesek.

FORGÁCS MIKLÓS

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.