Az eltulajdonított mennyiség évek óta meghaladja a százötvenezer köbmétert, ami azt jelenti: a törvénytelen kitermelés mértéke mintegy ezer hektárnyi erdő tarvágásával egyenértékű. Ez pedig becslések szerint évente két-három milliárd forint kárt jelent. Mármint nekünk, adófizetőknek. Nem árt nyomatékosítani: csakis az ismertté vált falopásról van szó, ami pedig - mint más esetekben is - a jéghegy csúcsát jelenti.
EBBŐL A SZEMPONTBÓL Tolna megye sem a béke szigete, még ha legfeljebb alulról súroljuk is a negatív országos rekordot. Ezzel együtt mifelénk is ipari mennyiségben lopják a fát - írta meg lapunk nem is olyan régen. Semmi sem indokolja, hogy azt higgyük: azóta érdemben javult a helyzet.
AMI AZÉRT is elkeserítő, mert a falopás nem kizárólag önmagában, hanem következményeiben is értelmezhető (bűn)cselekmény. A fa ugyanis többek között árnyékot nyújt, friss levegőt termel, menedéket ad állatoknak, általánosságban pedig berendezi a tájat. Persze, ezek azok a naiv szempontok, melyek ugyanúgy a legkevésbé sem érdeklik a mélyszegénységben élő embereket, miképp az éhező bennszülötteket sem foglalkoztatja, ha a dzsungelben éppen egy védett faj legutolsó példányát ölik le.
HA A VÉGLEG kipusztított egzotikus állat már nem is, a fa azért szerencsére - még - pótolható önmagával. Bár nem könnyen. Egy szomszédos megyében az erre szakosodott tettesek 21 ezer köbméternyi fát loptak el egy erdőből. Számítások szerint fél évszázad múlva is csak részben állítható helyre a táj eredeti állapota. SZERI ÁRPÁD
2010. FEBRUÁR 9. - VANNAK VIDÉKEK Magyarországon, amelyeken már katasztrofális méreteket öltött a falopás.