Illegális agancsgyűjtők járják a gemenci erdőt (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. február 24. - Egyesek, hogy elsőként jussanak trófeákhoz, vadetetőkben éjszakáznak, vagy a sűrűbe hajtják a szarvasokat

Csaknem egy tonnára becsülik a Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt.-nél a gemenci ártéri erdőben illegálisan gyűjtött agancsok mennyiségét. Az erdő- és vadgazdálkodási társaság szerint a gyűjtők nemcsak így okoznak kárt, hanem zavarják az erdő állatvilágát is.
Az idősebb gímbikák egy f észé már elhullatta, a fiatalabbak többnyire a tél végén hullatják el agancsaikat, amelyeket sokan engedély nélkül szednek össze - mondta az MTI-nek
Fodermayer Vilmos, a Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. vadászati osztályvezetője. A gyűjtési engedéllyel rendelkezők évente mintegy ötszáz kilogrammnyi agancsot adnak le a társaságnak, becslések szerint ennek mintegy a duplája, nyolcszázezer kilogrammnyi trófea azonban nem jut el hozzájuk. Az illegális gyűjtők több százezer forintos anyagi kárt okoznak az erdőgazdaságnak, amely ráadásul pontosabb képet kapna a vadállományról, ha az agancsok el jutnának hozzájuk - hangsúlyozta az osztályvezető. A vállalat egy három kilogrammos hullajtott agancs kilogrammjáért nettó 1600 forintot fizet, az illegális felvásárlók azonban általában ennél ötven-száz forinttal többet kínálnak értük.   
Fodermayer Vilmos kitért arra, hogy az állatvilágot is veszélyeztetik a trófeakeresők. Az elszántabbak a szénaetetőben töltik az éjszakát, hogy elsőként jussanak a hullott agancshoz, mások a sűrűbe hajtják a szarvasokat, ahol azok könnyebben elhagyják fejdíszüket. A zavarás miatt az idei szezonban korábban ellett vaddisznókocák is elhagyhatták vackukat, a malacok pedig könnyebben megfáznak, és nagyobb arányú lehet az elhullás. A gemenci erdő több mint húszezer hektáros vadászterületén mintegy háromezer-ötszáz nagyvad él. Ezen állományon belül a gímszarvasok száma ezerötszáz. A téli időszakban az állatok elhullását egy-két százalékra taksálják a szakemberek.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.