Ki tud fülesbaglyokról? (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. február 20. - A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság várja a jelzéseket A településeken telelő erdei fülesbaglyok zalai kolóniáinak feltérképezéséhez kéri valamennyiünk segítségét a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság.
Magyarország leggyakoribb bagolyfajának képviselői régóta szívesen töltik az ember közelében a leghidegebb évszakot. Mint Klein Ákos, a nemzeti park munkatársa elmondta, ennek oka máig nem tisztázott, bár sejtések azért vannak: az egyik elmélet szerint a településeken eltakarított hó kedvez a madaraknak, hiszen így könnyebben hozzáférnek táplálékukhoz, a rágcsálókhoz; a másik feltételezés szerint viszont az épületek közti szélvédettebb helyek vonzzák a baglyokat. Akárhogy is van, a tény: felénk sem példa nélküli, hogy 10-20 madár húzódjon meg egy-egy tuja sűrű ágai közt (Zalában többek közt Felsőrajkra, Gelsére, Söjtörre költöztek be a szárnyasok), bár a nagyobb hazai kolóniák az Alföldön vannak. Érdekesség: Szerbiában bizonyos településeken 300-400 madár is összeverődik, a rekordot pedig egy kisváros tartja, melyek fáin 710 baglyot számoltak egyszer össze.
A nemzeti park szeretné pontosan feltérképezni a területén telelő állományt, ezért kéri a lakosságot: aki környezetében bagolycsapatról tud, jelezze feléjük. Az ilyen szomszédságnak egyébként nagyon lehet örülni: egy madár naponta 2-3 egeret, cickányt, pockot eszik meg, s ebből könnyű kiszámolni, hogy egy átlagos, 3-4 fiókás bagolycsalád milyen segítség a mezőgazdászoknak. Varga Andor

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.