A Hármas-Körös hullámterében az egyik legnagyobb természetvédelmi problémát a gyalogakác terjedése okozza. A nemzeti park most a gyomaendrődi önkormányzattal összefogva megpróbálja orvosolni a gondokat.
A napokban tizenegy gyomaendrődi közfoglalkoztatott kezdte meg a gyalogakác irtását a Hármas-Körös hullámterében. Nehéz probléma orvoslásába fogtak, ez az agresszív cserje ugyanis hosszú évek óta komoly fejtörést okoz a Körös-Maros Nemzeti Park (KMNP) munkatársainak.
- Az Észak-Amerikából Magyarországra behozott gyalogakác a XX. század elején kezdett terjedni a Tisza ágrendszerében. Hihetetlen gyorsasággal terjeszkedik, ma már a Körösök felső folyásán tömeges állományt képez, kiszorítja az itteni természetes növényfajokat - tudtuk meg Tirják Lászlótól, a KMNP igazgatójától.
A gyalogakác elleni küzdelem leginkább kézi munkát igényel. Erre találtak most megoldást a gyomaendrődi önkormányzat és egy szintén gyomaendrődi mezőgazdasági vállalkozó segítségével. Az aláírt háromoldalú szerződés lényege, hogy a KMNP szakmai irányításával az
önkormányzat által foglalkoztatott közcélú munkások elvégzik az irtást a nemzeti park vagyonkezelésében lévő gyepeken és a csatornák mentén, a vállalkozó pedig tüzelőanyagot, faaprítékot készít a gyalogakácból. Ha a program beválik, később brikettáló üzemet is létrehoznak. A faaprítékot az önkormányzat fűtésre használja majd, s a rászoruló családok is igényelhetnek belőle. Az irtási munkát a tavaszi vegetációs időszakban szeretnék elvégezni, még mielőtt a madarak költési időszaka elkezdődik.
Gyomaendrőd külterületén több tíz hektáros a gyalogakáccal benőtt terület. Zömében nem egybefüggő területekről van szó, inkább foltokról. A nemzeti park területén azonban összességében jó néhány száz hektár vár arra, hogy megtisztítsák a gyalogakáctól. Lipták Judit
2010. MÁRCIUS 5.I - IRTÁS A nemzeti park összefogott a gyomaendrődi önkormányzattal