Több vidéki helyszínt bevonna a magyar EU-elnökségbe a Fidesz, amely a saját szakembereivel készül felduzzasztani a meglévő stábot. Spórolós vagy rongyrázós elnökségre készül Magyarország?
Kormányváltás színesíti hamarosan a felkészülést a legelső EU-elnökségre: 2011 első felében Magyarország bizonyíthatja majd, képes-e profi karmesterként közreműködni a huszonhét tagállamból álló „zenekarban". A váltást elvileg megkönnyíti, hogy a nagy premierre már évek óta készülő kormány négypárti munkacsoportot hozott létre (MSZP: Mesterházy Attila, Fidesz: Németh Zsolt, SZDSZ: Eörsi Mátyás, KDNP: Firtl Mátyás). A csoportban a soros elnökséggel kapcsolatos minden lényeges kérdést egyeztetnek.
Nézeteltérésekre bukkanni azonban nem nehéz. Több vidéki helyszínen tartana például rendezvényeket a Fidesz, amely bevallottan országpro-mócióra, országimázs-építésre is használná a féléves elnökséget. Mint Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke lapunknak elmondta, az ellenzék szorgalmazta, hogy Balatonfüred, Szeged és Debrecen is felkerüljön a listára, sőt Siófok és Pécs is felmerült. Értesülésünk szerint a Külügyminisztériumban viszont főként Budapestet tartják megfelelő helyszínnek, igen prózai okokból: közel van a repülőtérhez, s itt van elegendő szállodai és konferenciarendezési kapacitás. Nem túl nagy rendezvényeknél szóba jöhet Balatonfüred és Visegrád, bár ez utóbbinál gondot okozhat a szállodai férőhelyek hiánya.
Németh Zsolt koncepcióbeli különbségről beszél, noha a két oldal valószínűleg nem ugyanarra a koncepcióra gondol. Az elnökségi felkészülésben részt vevő kormányzati forrás a Népszabadságnak azt hangsúlyozta: a helyszínek számának növekedésével a költségvetés is óhatatlanul emelkedik. És mindenképpen figyelni kell arra (ez korábbi EU-elnökségek tapasztalataiból tudható), hogy a rendezvények helyszínét a repülőterektől legfeljebb egyórás út válassza el, különben a magas rangú meghívottak - miniszterek, államtitkárok - a munkatársaikat
küldik el maguk helyett. Ilyen szempontból Debrecen és Szeged kiválasztását legfeljebb politikai okok indokolhatják; jellemző, hogy korábban szóba került a négypárti munkacsoportban részt vevő Firtl Mátyás választókerülete, Sopron is.
Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője nemrég azt nyilatkozta lapunknak, hogy „örülnének" a gödöllői Grassalkovich-kastélynak, amely megfelelő színhely lehetne az EU-csúcsok számára is. Ám a kastélynak csak a felét újították fel, így gyakorlatilag már a Fidesz is lemondott róla. Navracsics szerint mindamellett a soros elnökséget or-szágimázs-, sőt régióimázs-építésre is használhatná Magyarország.
A pénzen múlik, mennyire látványos, mindenféle kísérő programmal körbebástyázott rendezvényeket tart a magyar EU-elnökség. Egyelőre csak annyi biztos, hogy a felkészülésre 2010-ben 9 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben - igaz, az ellenzék kifogásolja, hogy ebből 2,1 milliárdot ingatlaneladásokból akar fedezni a Külügyminisztérium, márpedig olyan pénzzel nem lehet tervezni, amely még be sem folyt. A 2011-es büdzsét a parlament később fogadja el, ebben a jelenlegi kormány 16,5 milliárd „elnökségi" forinttal kalkulál.
Minimálisnak nevezte Németh Zsolt a mostani elnökségi költségvetést - amelyről a lapunknak névtelenül nyilatkozó kormány-tisztségviselők azt mondták: tisztességes, de visszafogott elnökségre ad lehetőséget. A fél év alatt Magyarország 150-180 rendezvény házigazdája lesz, egyenként 50-400 résztvevővel. Miniszteri szintű tanácsülésből körülbelül tizenötöt kell megszervezni, és lesznek államtitkári vagy szakértői megbeszélések, valamint konferenciák is. Változást hozhat a kormánycsere az elnökségi stábban is. A körülbelül 750 fősre tervezett - kilencven százalékban már összeállt - csapat évek óta EU-témákkal foglalkozó, brüsszeli tapasztalat szakértőkből áll. A Fidesz a stábot lecserélni nem akarja (nem is tudná), inkább bővíteni szeretné. Ahogy Németh fogalmazott, „a Fideszhez közel álló képzéssel" - a Polgári Magyarországért Alapítvány szervezésében - két-háromszáz fős szakemberi gárdát neveltek ki, és „a fiataloknak komoly tudásanyagot sikerült átadni". Ennek kapcsán Navracsics Tibor a minap közölte: nem szeretnének tisztogatni, de azt el tudják képzelni, hogy „lesznek olyan közigazgatási szakemberek, akik később úgy gondolják, a Fidesszel nem hajlandók együttműködni. Ők nyilván felmondanak, távoznak."
Meghatározó fideszes források a Népszabadságnak megerősítették: ha a választások után a Fidesz kap felhatalmazást a kormányzásra, nem gondolják, hogy külön EU-elnökségért felelős koordinátort kellene kinevezni. A Külügyminisztérium apparátusa minden ezzel kapcsolatos feladatot képes ellátni. - Fontos szerepe lehet viszont egy EU-ügyi tanácsadónak a miniszterelnök mellett. Egy ilyen személynek inkább nemzetközi kapcsolatokkal kell rendelkeznie, semmint „belső fideszes kapcsolatokkal". - Akár diplomata is lehet - mondta a Fidesz egyik politikusa. Pócs Balázs-Csuhaj Ildikó
2010. március 12.- Az országimázst is építené és a saját szakértőit is bevetné a Fidesz 2011 első felében