Alternatív energiák: a faapríték és pellet helyben, a szélerőműre várni kell (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. március 10. – RÁBAKÖZ Az alternatív energiatermelés egyelőre gyermekcipőben jár a Rábaközben.

A szélerőműparkok beruházásai vontatottan haladnak, a megújuló energia alkalmazása csak néhány helyszínen lelhető fel. Az évek óta tervezett szél-parkok beruházásai egyelőre nem kezdődtek el a környéken.

A napjainkban egyre többször hallható, akár 20 százalékos gázáremelés miatt ismét megnövekedhet az érdeklődés a megújuló energiahordozók (szél, nap, biomassza) iránt. Ezek azonban jelenleg alig négy százalékkal részesülnek Magyarország összes energiafelhasználásából. Az EU energiatermeléséből 1997-ben 13,9 százalékos volt a megújuló energia, erre az évre 22,1 százalékra fejlesztenék arányukat. Az unióban észlelhető bővülés csak nyomokban van "jelen a Rábaközben. Az évek óta tervezett szélparkok beruházásai egyelőre nem kezdődtek el a környéken. Többek közt Kapuvár északi részére is közel harminc tornyot tervezett egy osztrák-magyar csoport. Új szélturbinát csak Csornán hajt a rábaközi szél, máshol - többek közt Kisfalud, Rábapordány, Beled és Bágyogszovát térségében - továbbra is csak papíron léteznek e tervek (Kisalföld, 2009. szeptember 5.).
- A megújuló energia lényege a függőség elkerülése az energiahordozók bármely csoportjától, legyen az földgáz vagy akár faapríték vagy szalma. A mindenkori energiahordozói árakat az ipari szektor szereplőinek igénye határozza meg. Szakítani kellene a jelenleg alkalmazott biomassza-felhasználás koncepciójával is, amely zsákutca: kivágni az erdőket, energiacélra növényeket termeszteni - kizsigerelve a környezetünket. A Ras-Hő új irányt választott, a függőség elkerülése mellett még a környezeti terhelést is csökkenti az „új" energiahordozó alkalmazásával. Kidolgozta a lokálisan fellelhető biomassza-alapú energiahordozót, amely megújuló, környezetbarát és alapanyag-független - mondta Fűzi József, a Kapuváron kísérleti termelést végző Ras-Hő Kft. projektkoordinátora.
A társaság jelentős kutatás-fejlesztési tevékenységet folytat Kapuváron,       az egykori Rába-üzemben. A fejlesztés irányának elismerése, hogy ismételten állami támogatást kapott a kft., így lehetőség nyílt egy olyan technológia kifejlesztésére, amely mindent porrá őröl s így kiválóan keverhetők az alkotórészek. A végső fázis a pelletálás. Az így gyártott energiatömörítvény alacsony nedvességtartalmú, azonos energiaértékű, környezetkímélő és mindemellett jól automatizálható a szállítása, égetése. A cég egyelőre a kísérleti energiatermelés fázisában jár, nem folytat energiakereskedelmet. Az első fecskének is tekinthető Zöldláng kft. a kapuvári húsgyár területén építette meg, alternatív energiahordozót felhasználó kazánjait. A helyi távhőbe is termelő cég a biomassza-kazánházban névleges terhelésen évi kétmillió köbméter földgáz elégetésével egyenértékű hő termelésére képes (Kisalföld, 2009. augusztus 26.).
A Rábaköz első biogázerőműve egy miklósmajori mezőgazdasági cégnél működik. Szajkó Lóránt, a Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt. vezérigazgatója lapunk érdeklődésére elmondta: a miklósmajori szarvasmarhatelepen egy biogázzal működő kiserőművük van, ami a telepen keletkező szerves trágyából kinyert biogázzal működik. A tizenkét hengeres motor óránként 240 köbméter biogázt éget el, ami 120 köbméter földgáznak felel meg. Ezzel az üzemanyaggal mintegy 0,5 megawattnyi elektromos áramot állítanak elő, melynek egy részét saját célra hasznosítják, a maradékot az árampiacon értékesítik. A vezérigazgató hangsúlyozta: nemcsak áramot nyernek, hanem fűteni is tudnak a kiserőmű járulékos hőjével. TURBÓK ATTILA


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.