Ugrásszerűen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma, amint beköszöntött az igazi tavaszi időjárás. A hét végén mintegy félezer alkalommal kapott lángra az ország több pontján az avar, a nádas vagy éppen a fű.
Ugrásszerűen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma az elmúlt, immár száraz, tavaszias napokban - közölte lapunkkal Szentes György. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kommunikációs főosztályának vezetője elmondta: pénteken országszerte 194-szer, szombaton pedig 258-szor riasztották a tűzoltókat, olyan esetekhez, amikor az avar, a nádas vagy éppen a fű kapott lángra. A legtöbbször Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kellett kivonulnia a hatóságnak, itt csak szombaton 45 esetet regisztráltak. Ezt követi Komárom 25, majd Pest és Nógrád megye 17-17 szombati szabadtéri tűzesettel. Bár az összesített vasárnapi adatokról csak ma tudnak felvilágosítást adni, a főosztályvezető elmondta, az előzőkhöz hasonló nagyságrendre lehet számítani. A legnagyobb területen, mintegy harminc hektáron Somogyban pusztított a tűz, ahol Balatonlellénél kigyulladt a nádas - tájékoztatott Szentes György, majd megjegyezte: a lángokat több mint 30 tűzoltó négyórai munkával csak szombat estére tudta megfékezni. Kezdetben néhány lakóház is veszélyben volt, de a lángokat elterelve sikerült a kárt elhárítani. Tegnap a Veszprém megyei Berhidára hívták a pétfürdői tűzoltókat, mivel 10 hektáron égett a nádas.
A főosztályvezető szerint az ugrásszerűen megnőtt gyulladásos esetek száma nem szükségszerű velejárója a száraz, melegebb időszak beköszöntének, mégis rendszeresen megemelkedik ilyenkor a riasztások aránya. Amint megérkezik a tavasz, s az emberek újra kimozdulnak a természetbe, egyre gyakrabban hívják segítségül a tűzoltókat. A tapasztalatok szerint egyesek a tél nyomait próbálják égetéssel eltüntetni, míg mások - néha szándékosan - egy gyufa, egy cigarettacsikk eldobásával lobbantják lángra a száraz füvet, az avart vagy a nádast. A szakemberek szerint nemcsak az erdőkben, de a települések belterületein sem szabad elégetni a száraz növényzetet. Csak abban az időszakban, amikor a helyi rendeletek erre lehetőséget biztosítanak, és akkor is a védelmi előírások figyelembevételével. Kizárólag nappal, szélcsendes időben, állandó felügyelet és az oltáshoz szükséges eszközök készenlétben tartása mellett lehet tüzet gyújtani. Nagy Áron
ÚJ KÉPZÉST TESZTELNEK. Még véget sem ért az első tesztképzés, máris Európa számos országa érdeklődik a fővárosi tűzoltók új oktatási módszere iránt -tájékoztatta a Magyar Nemzetet Dobson Tibor. A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság főosztályvezetője elmondta: az új képzést a fővárosi Vakok Általános Iskolájával közösen dolgozták ki. A módszer elsajátítását három tájékozódás- és közlekedéstanár segítette a vakok iskolájából. A program célja, hogy a tűzoltók felkészüljenek arra az eshetőségre, amikor semmilyen technikai eszköz nem tudja segíteni munkájukat így megtanulják, miként kell dolgozni, amikor a füsttől nem látják a környezetüket - közölte Dobson Tibor.