Nem változtak a k+f célú uniós pályázatok feltételei (Napi Gazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. március 23. - A LEGNÉPSZERŰBB KONSTRUKCIÓKAT 2011-IG MEGHOSSZABBÍTJÁK Nem okozott fennakadást az ügymenetben az uniós kutatás-fejlesztési pályázatok néhány hetes felfüggesztése a meghirdetett döntési moratórium miatt, azok újra, folyamatosan beadhatók a MAG Zrt.-hez.
Ismét pályázhatók (március 5-től, illetve március 12-től) azok a gazdaságfejlesztési kiírások, amelyeket február 20-án a választások miatti döntési moratóriumra tekintettel a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) Gazdaságfejlesztési Programok Irányító Hatósága felfüggesztett. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 2010. január 20-a előtt meghirdetett pályázati felhívásokra benyújtott projektek, a kormány által nevesített kiemelt projektek és kétfordulós pályázat eseten az első körben a bírálóbizottság által támogatott projektek ugyanis kikerültek a moratórium hatálya alól. így a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében január 20-a előtt megjelent kutatás-fejlesztési kiírások és azok tükörpályázatai a Közép-magyarországi Operatív Programban (KMOP) szintén újra elérhetők és változatlan feltételekkel pályázhatók.
Augusztus 30-ig pályázhatók az akkreditált innovációs klaszterek támogatására szóló konstrukciók (GOP-2009-1.2.1 és KMOP-2009-1.1.3/A). Erre kizárólag az akkreditált klaszter legalább három tagja részvételével, a projekt megvalósítására és fenntartására létrehozott gazdasági társaságok pályázhatnak. A kísérleti fejlesztéshez, infrastrukturális és ingatlanberuházáshoz, marketinghez, jogi és üzletviteli tanácsadáshoz igényelhető támogatás 250-1500 millió forint lehet, de nem haladhatja meg kis- és középvállalkozások (kkv-k) esetén az elszámolható költségek 50 százalékát, egyéb vállalkozásnál pedig 40 százalékát. A pályázatokat a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt.-hez kell benyújtani.
A vállalati kutatás-fejlesztési kapacitás erősítésére kiírt konstrukción a GOP keretében (GOP-2009-1.3.2) 2011. január 10-ig, a KMOP-ben (KMOP-20G9-1.1.5) pedig,2010. augusztus 30-ig lehet pályázatot benyújtani. A kiírások célja korszerű vállalati munkahelyek létesítése vagy bővítése a k+f infrastruktúra fejlesztésének és új, k+f munkahelyek létrehozásának támogatásával. A pályázó gazdasági társaságok (amelyek kettős könyvvitelt vezetnek és nem tartoznak az eva hatálya alá) az alapkutatáshoz, alkalmazott (ipari) kutatáshoz, kísérleti fejlesztéshez, ingatlan- és infrastruktúra-beruházáshoz nyerhetnek el támogatást, 250-1500 millió forint értékben. Feltéve, hogy a támogatás nem haladja meg GOP-os projektnél az összes elszámolható költség 60 százalékát, a KMOP-nál pedig a 25 százalékát.
A k+f központok fejlesztésére, megerősítésére kiírt pályázatok (GOP-2009-1.1.2 és KMOP  2009-I.f:2>- beadási határideje július 5-én jár le. Ezen konstrukciók célja a korábban létesített és eredményes k+f munkát végző tudásközpontok, a kooperációs kutató központok (kkk) és regionális egyetemi tudásközpontok (ret) k+f és innovációs tevékenységének folytatására alakult, a befogadó intézmény résztulajdonában lévő gazdasági társaságok megerősítése és fejlesztése. A gazdasági   társaságok alkalmazott (ipari) kutatáshoz, kísérleti fejlesztéshez, valamint a központ és a projekt keretében létrehozott termékek, szolgáltatások ,   piaci megjelenését szolgáló marketingtevékenységhez nyerhetnek el támogatást. Ennek összege 400-1000 millió forint lehet, de legfeljebb az összes elszámolható költség 50 százaléka kkv-knál, illetve 40 százaléka nagyvállalatoknál.
Az év végéig lehet pályázatot benyújtani az innovációs és technológiai parkok számára kiírt konstrukcióra(GOP-2009-í;.2.2). A pályázat célja a pólusvárosokban olyan koncentrált, üzleti-alapon működő k+f és innovációs szolgáltató központok (science parkok) kialakítása, amelyek megfelelő kutatási és infokommunikációs technológiai (ikt) infrastruktúra létrehozásával az adott szakterület, a betelepülő vállalkozások számára magas szintű, testre szabott k+f+i és technológiai inkubátorszolgáltatásokat tudnak majd nyújtani. A pályázóknak a következő szakterületekhez kell kapcsolódni: Debrecenben gyógyszeripar és agrárinnováció, Miskolcon nanotechnológia, vegyipar, mechatronika és megújuló energiák, Szegeden egészségipari, környezetipari és agrárgazdasági biotechnológia, Pécsett kulturális, egészség- és környezetipar, Győrött autóipar, gépgyártás és megújuló energiák, Székesfehérváron és Veszprémben ikt, mechatronika, logisztika és környezetipar. Támogatást lehet igényelni ingatlan- és infrastruktúra   beruházáshoz, műszaki eszközök beszerzéséhez, az ezekhez kapcsolódó licenc-, know-how- és információs technológiai beszerzésekhez, valamint a k+f+i szolgáltatások nyújtásához a minőségirányítási rendszerek és szabványok bevezetéséhez.
A támogatás intenzitása legfeljebb 50 százalék, az összege 1-5 milliárd forint lehet.
A nagy érdeklődés miatt a GOP irányító hatósága idén januárban megemelte a pályázati keretét és meghosszabbította a beadási határidejét a piacorientált k+f tevékenység támogatására kiírt pályázatnak (GOP-2009-U.l). A konstrukció , célja olyan projektek támogatása, amelyek kutatási eredményékre támaszkodva korszerű, magas innovációs értéket képviselő prototípusok létrejöttét eredményezik. Gazdasági társaságok és szövetkezetek igényelhetnek március 29-ig támogatást (legfeljebb az elszámolható költségek 75 százalékáig) alkalmazott (ipari) kutatás és kísérleti fejlesztés1 megvalósításához. Az elnyerhető összeg 25-300 millió forint lehet.
Februárban meghosszabbították a vállalati innováció támogatási pályázatának (GOP-2009-1.3.1/A) beadását is, a cégek március 19-ig igényelhettek 15-350 millió forint támogatást kísérleti fejlesztésre és marketingtevékenységre. Ez a konstrukció és a piacorientált k+f tevékenység támogatására szóló (1.1.1.) is folytatódni fog 2011-ig, módosítva, a támogatások összegének megemelésével újra megjelennek majd - tudta meg lapunk a MAG-tól. Az 1.3.l/A pályázat esetében a támogatást várhatóan 500 millió forintra, az intenzitást 45-ről 50 százalékra emelik. A támogatható tevékenységek közé. a tervek szerint bekerül a gyártókapacitás (termelőeszköz és ingatlan) bővítése is. Az 1.1.1 kiírásnál a támogatás összege egymilliárd forintra, az intenzitás 75-ről 90 százalékra növekszik, a tevékenységi kör pedig kibővül az alapkutatással.
Nem érintette a felfüggesztés, folyamatosan pályázható augusztus 30-ig az akkreditált klaszterek vállalati innovációjának támogatására kiírt konstrukció (GOP-2009-1.3.1/B és KMOP-2009- 1.1.3/C). Ennek célja azon akkreditált klászter-tagvállalkozások innovációs tevékenységének támogatása, amelyek meglévő k+f eredményükre (prototípus vagy termék) új vagy javított piacképes termékek, szolgáltatások, technológiák kidolgozását és piaci bevezetését vállalják. A gazdasági társaságok és szövetkezetek a kísérleti fejlesztéshez és marketinghez 15- 350- millió -forint támogatást nyerhetnek el, legfeljebb a projekt elszámolható költségeinek 60 százalékáig.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.