Bár tavaly Magyarországon is nőtt az érdeklődés a pelletes fűtés iránt, a hozzá szükséges technológia még gyerekcipőben jár. Nyugat-Európában viszont az elmúlt évtized sikersztorijának számít az új fűtési mód. 2009-ben a Magyar Pellet Egyesület (MPE) cégei 40 ezer tonna pelletet állítottak elő, és 800 készüléket hoztak forgalomba, az egész országban pedig 1200 pelletkazánt vásároltak. Összehasonlításként: Olaszországban valamivel több mint 300 ezer, Németországban 140 ezer pelletkazánt és -kandallót adtak el.
Az európai pelletfelhasználás 2000-08 között több mint tízszeresére nőtt, tavaly a becslések szerint megközelítette a 11 millió tonnát, s jövőre várhatan meghaladja a 12,5 milliót. Ausztriában már minden harmadik új építésű családi házba pelletkazán kerül. Az átállást ösztönözte, hogy az elmúlt években - ellentétben Magyarországgal - Nyugat-Európában viszonylag magas volt a fosszilis energiahordozó ára. A hazai pelletágazat csak 2006-tól, a gázárak drágulása óta erősödik.
Európa nyugati felén az új fűtési módra történő váltást kedvezményes - Olaszországban 10, Németországban és Ausztriában 7 százalékos - áfakulcsokkal, illetve 30 százalékos készülékvásárlási kedvezménnyel segítettek. Felhasználói és döntéshozói oldalon is felismerték a viszony-
lag fiatal pelletágazatban rejlő lehetőségeket, és szeles körben tették ismertté a megoldást - olvasható a Magyar Pellet Egyesület ágazatfejlesztési stratégiájában. E fűtési mód magyarországi hívei is a hazai kereslet megteremtésének fontosságát hangsúlyozzák. „Bár a Pannon Pellet Kft. főleg pelletgyártásra jött létre, a társaság fűtőkészülékeket is forgalmaz a piac felfutása érdekében" - mondta lapunknak Moór András, a hazai pelletpiac egyik meghatározó cégének ügyvezetője. Bár az elmúlt egy-két évben jelentős előrelépés történt a pellet ismertségének hazai növelésében, meg sok a behoznivaló. „Úgy tűnik, sokszor a döntéshozók sincsenek tisztában a megoldás jelentőségével" - mutatott rá Jakab Andrea, az MPE kommunikációs munkatársa.
A pellet mintegy 30 százalékkal olcsóbb is a gáznál, az ár-érték arányt tekintve pedig alig drágább a fafűtésnél. Szakemberek szerint két kilogramm pellet fűtőértéke megfelel egy köbméter gázénak, ez a jelenlegi árakat figyelembe véve 30 százalék körüli megtakarítást jelent.
Az MPE ágazatfejlesztési stratégiája szerint - szabályozott piacfejlesztéssel - öt év alatt a hazai lakossági fűtési és használati melegvíz-igény hét százalékát a pellet adhatja. Ezzel évi 716 millió köbméter földgázt lehetne kiváltani. Ehhez 41 pelletgyártó üzemet kellene építeni a meglevő tíz mellett. KALOCSAI ZOLTÁN
2010. március 25. - Évi 700 millió köbméter földgázt lehetne kiváltani a pellettüzelés elterjesztésével 2015-re Magyarországon.