2010. április 2. - DEBRECEN. 1939. október 10., 1973- január 1., 2002.
szeptember 1. A hazai természetvédelem nevezetes dátumai, amelyek
mindegyike Debrecenhez kötődik. Az első hazai védett területkijelölése a Debreceni Nagyerdőben, a Hortobágyi Nemzeti Park, mint az első hazai nemzeti parkunk megalakulása valamint a történeti kezdetekre alapozva hazánkban elsőként elindított természetvédelmi főiskolai képzés a Debreceni Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán - a dátumok ezt jelzik számunkra.
Témánk a természet
A természet védelmének országos szervezeti hátterét számos jogszabály határozza meg. A szakmai tudást azonban a jogi háttér nem biztosíthatja. A hivatásos természetvédő szakembereken kívül ezt az életpályát választók számára is megnyílt a lehetőség a magas szintű gyakorlati és elméleti képzésre. A szakvezető és munkatársai oktatta kiemelt szakmai tárgyak mellett a kar elhivatott, magas képzettségű oktatói és heves külső szakemberek vállalták a leendő természetvédők magas szintű képzését. A tanulmányutak és hazánk különböző nemzeti parkjaiban valamint a környező országok néhány kiemelt természeti területén szervezett terepgyakorlatok során az elméleti tudás okszerű alkalmazását is gyakorolhatják a hallgatók, immár csaknem egy évtizede.
Szakmai kapcsolatok
A szakot irányító tanszék különböző kutatási programjai, széles körű szakmai kapcsolatai és a gyakorlati színhelyek (Aggteleki Nemzeti Park, Hortobágyi Nemzeti park, Nyírerdő Zrt., Debreceni Kultúrpark Kht., ERTI) országos beiskolázást tett lehetővé. A nappali tagozatos hallgatók mellett levelező képzés is igen népszerűvé vált. Hazánk 10 nemzeti parkjának - egy kivételével - mindegyikéből érkezett Debrecenbe természetvédelmi szakember, hogy megszerezze felsőfokú szakmai végzettségét. Ők szakmai diplomásként napjainkban már akár vezető beosztás ban is dolgoznak. A képzés mesterszintű beindítása után számos régi hallgató ismét az egyetem padjaiba ült, hogy tudását magasabb szinten
gyarapítsa.
A Debreceni Egyetem tudományos kapacitása, a kar, a Természetvédelmi, Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék oktatóinak szakmai elhivatottsága révén a természetvédelmi képzés színvonala országos hírnevű lett. Ezt nemcsak a különböző állami és intézményi elismerések (pl.: Pro Natura Díj) hanem a végzett hallgatók visszajelzései és a munkájuk nyomán a természeti értékek gyarapodása jelzi védett területeken és azon kívül egyaránt. Természetvédelmi tudásközpont alakult Kelet-Magyarországon, Debrecenben! Célunk az értékőrző Magyarország megteremtése hallgatóinkon keresztül.
Képzésünk jelmondata: Nemcsak a védett az érték!
DR. JUHÁSZ LAJOS egyetemi docens, Természetvédelmi, Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék vezetője