Hiába óvják a kockás kotuliliomot, szinte minden éven történik természetkárosítás (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. április. 11. - Sokan a tavasz legszebb virágaként tekintenek rá, a híradásokban a leggyakrabban mégsem különlegessége miatt szerepel, hanem annak okán, hogy szinte minden évben áldozatául esik az ember természetkárosító tevékenységének. A kockás kotuliliom idén már március elején virágzásnak indult, ám az időjárás szeszélyei miatt még a héten is gyönyörködhettünk benne. A hét éves Lelkes Luca nagymamájával és édesapjával közösen látogatott ki a Lenti melletti kaszálórétre, hogy szemügyre vegye a harangot formázó, sakktáblaszerű mintázatot viselő szirommal ellátott növényt. Az ábrándos szemű kislány első kézből jut hozzá a virággal kapcsolatos ismeretekhez, lévén édesapja a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre, az egyik legavatottabb ismerője a térség botanikai és zoológia értékeinek.
- Időnként jómagam is rácsodálkozom a természet apró csodáira - mondta Lelkes András. - A kockás kotulilom engem leginkább egy színes papírból hajtogatott origami virágra emlékezet. Ez a növény másokat is megfogott, a latin neve, a Fritillaria meleagris például a római katonák kockavető poharáról, a fritillusról kapta a nevét.
Miközben minderről szót ejtünk, újabb nézelődő jelenik meg a réten, Kovács Katát ugyancsak a virágok vonzották ki a természetbe. A fiatal hölgy elmondja, gyermekkora óta szerelmese a kockás kotuliliomnak, s arra is emlékszik, hogy annak idején marokszám szedték a környéken élők. A növény azonban védett, szálankénti eszmei értéke tízezer forint, ezért ma már csak fotózni szokta őket.
- A virágzás szempontjából az idei év elég érdekesen alakult - folytatta Lelkes András. - Már a hóvirág és a tavaszi tőzike nyílása idején, vagyis március elején láttam néhány bimbós kockás kotuliliomot, de a hónap közepén érkezett hideg és a lehullott hó hatására a virágzás folyamata lelassult, s csak március 20. után láthattuk teljes pompájában a növényt. Az elmúlt hetek meleg, kellemes hőmérsékletének köszönhetően egy részük már el is nyílt, ennek ellenére a jövő héten is találkozhatunk még szépen virágzó egyedekkel.
A természetvédelmi szakember hozzáteszi, a kockás kotuliliom virágzási idejét a szakirodalom április elejére teszi, ám ezt az időjárás némileg befolyásolhatja. A bölcs népi megfigyelés a kakukk érkezésével hozta párhuzamba, ezért is viseli ezen a vidéken a kakukkvirág nevet.
- A virágzási időszak nagyon eltérő lehet, ha nagyon meleg van, akkor két hét alatt lezajlik, de arra is van példa, mint mondjuk az idei esztendő, hogy akár egy hónapon keresztül is gyönyörködhetünk a növényben - folytatta a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa. - A termésérés azonban csak azt követően történik meg, hogy a virág elhervad, a szirmait elhullajtja.
A kockás kotuliliom legnagyobb hazai lelőhelye Zala megyében, a Zala folyó völgyében, illetve a nyugati határszélen, a Kerka- és a Kebele-patakok mentén található. A növény nedvességkedvelő, ezért az ártéri ligeterdőkben és a folyóvölgyi kaszálóréteken fordul elő. Zalán kívül még Somogyban, az Őrség déli nyúlványán, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, valamint kisebb számban az Al-Duna mentén virágzik. A természetvédelemmel foglalkozó szakemberek ezért is fordítanak rá nagyobb figyelmet, s bizony nincs olyan év, hogy ne kellene eljárást kezdeményezniük. Óvári Miklós a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság botanikai felügyelője éppen a napokban kapott jelzést arra vonatkozóan, hogy a Zala mentén egy nagyobb területet szántottak fel.
- Elég szerencsétlen ügyről van szó - foglalta össze. - A vasútépítés nyomvonala érintett egy különösebb zoológiai és botanikai értéket nem képviselő biológiai oktatókertet, így ott jelentős számú növényt kivágtak. Miután Magyarországon az erdőterület nem csökkenhet, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget kötelezték a pótlásra, s ezt éppen a Zala melletti rétnek azon a Natura 2000-es területhez tartozó pontján tették meg, ahol ez évben ugyan nem, de korábban nagyobb számban előfordult a kockás liliom is. Mivel a termőhely sérült, az ügyben egy magánszemély feljelentést tett, most éppen ezt vizsgáljuk.
A kakukk hangja jelzi a virágzás idejét. Óvári Miklós egy másik zalai esetet is említett, mint mondotta, tavaly márciusban Alsószenterzsébet környékén egy gazdálkodó boronálta végig a szintén Natura 2000 besorolás alatt lévő öt hektáros kaszálóját, ellene természetkárosítás miatt ugyancsak feljelentést tettek, az eljárás ugyancsak folyamatban van.
- Nagyon nehéz megértetni és elfogadtatni az emberekkel hogy egy védett növény minden megjelenési formájában védett - magyarázta Óvári Miklós. - A Natura 2000 besorolás miatt jelentős állami támogatásban részesülő tulajdonosnak ráadásul tudnia kellett arról, hogy védett növény található a birtokán, hiszen erre egy Phare-projekt keretében kialakított tanösvény táblája is felhívja a figyelmet. Ezzel a boronálással a gazdálkodó tulajdonképpen az adott évi szaporulatot pusztította el, vagyis olyat tett, mintha a Kis-Balatonon a madarak fészkeiből valamennyi tojást összeszedte volna.
A kockás kotuliliom 10-25 centiméter magasra megnövő hagymás, évelő növény. Tőlevelei hosszúak, keskenyek. El nem ágazó, termésérés idején megnyúló, sötétzöld vagy barnás szárán 3-5 szálas-lándzsás, kihegyesedő, kissé csatornás, szórt állású, húsos levél található, melyek mérete a száron fölfelé haladva csökken. Tulipánra emlékeztető, bókoló, harang alakú, 3-5 centiméteres virágai magánosak, néha párosával fejlődnek. Színük bíbor vagy rózsaszínbe hajó. A hat egyforma lepellevél szabadon áll, alapszínüket sakktáblaszerűen barnásvörös foltok tarkítják. Magháza felső állású, termése felálló, három rekeszű, hártyás falú toktermés, rekeszenként sok maggal. A növény legközelebbi rokona a császárkorona. Gyuricza Ferenc


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.