A Dunának a mezőgazdaság miatt is fontos a szerepe (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. április 24. - Bécsben és Pozsonyban folytatódott a héten a Duna-stratégia előkészítése. Szakemberek szerint a Duna menti országok további gazdasági fejlődésének záloga a folyó. A Dunának nemcsak kereskedelmi és kulturális vonatkozásokban, hanem mezőgazdasági szempontból is kiemelkedő szerepe van, ugyanakkor hazánk elsődleges feladata, hogy megóvja hatalmas és értékes vízkészletét.
A Duna- stratégia előkészítése volt a fő, témája annak a konferenciának, amelyen egyebek mellett környezetvédelmi, közlekedési és energiaügyi kérdések is napirenden voltak. Ma ér véget a hétfőn kezdődött tárgyalássorozat, s a bécsi és pozsonyi megbeszéléseken háromszáz politikus, szakember és számos civilszervezet vett részt. A Duna-stratégiában tizennégy ország, köztük nyolc uniós nemzet érdekelt. Hazánk mellett Ausztria, Bulgária, Csehország, Németország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Moldova és Ukrajna. A Duna-stratégia országai Európát átszelő, Hamburgtól a Fekete-tengerig húzódó korszerű hajózási út kialakítását szorgalmazzák, és más szempontok szerint is a folyó egészséges kihasználására törekszenek. Az előkészítő folyamat júniusban ér véget, az Európai Bizottság 2010 decemberéig akciótervet terjeszt elő, amelyet előreláthatólag 2011-ben fogadnak el.
Magyarország szempontjából stratégiailag is fontos az időpont. Hazánk lesz ugyanis 2011-ben az Európai Unió soros elnöke, így mi terjesztjük be az ügyet az Európai Bizottság elé. Magyar szakemberek szerint a stratégia környezetvédelmi szempontból, a gazdasági növekedés és a kultúrák közötti jobb kapcsolódási pontok szempontjából is óriási lehetőségeket rejt magában, Budapest lehetne az összekötő kelet-és nyugat között, illetve számos beruházás megvalósítására is lehetőséget adna.
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke korábban úgy fogalmazott: az ivóvíz megőrzésének fontosságából és a környezet megóvásából azonban nem lehet engedni. Szerinte a program alapvető részévé kell tenni a folyó vízminőségének folyamatos ellenőrzését, de nem lehet megfeledkezni a vízgyűjtő területek erdőiről és a talaj védelméről sem. A Fidesz hangsúlyozza: a fenntartható fejlődés megköveteli, hogy ne csak a jelenlegi állapot megőrzését biztosítsa a stratégia keretén belül megalkotott jogszabályi háttér, hanem a folyó állapotát a mostaninál is jobban kell védeni, meg kell akadályozni további szennyezését. „A Dunának nemcsak kereskedelmi és kulturális vonatkozásokban, hanem mezőgazdasági szempontból is kiemelkedő szerepe van, ezért fontos a víz állapotának megőrzése. A Duna-stratégia kialakítása során Magyarországnak elsődleges feladata, hogy a Duna medre alatt található hatalmas édesvízkincset megóvja. A folyón csak olyan beavatkozások, fejlesztések valósíthatók meg, amelyek nem veszélyeztetik az ivóvízbázisokat" - mondta Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő.
Mayer István, a VITUKI Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kutatóintézet Nonprofit Közhasznú Kft. igazgatója egy tegnapi, sajtótájékoztatón kijelentette: az idén vagy 2011-ben kezdődhetnek azok a folyószabályozási munkálatok, amelyek jelentősen növelnék a dunai vízi út kihasználhatóságát.
A Duna-stratégia konferencián Ausztria egyebek mellett a közlekedési infrastruktúra javítására és környezetkímélőbbé tételére, a navigációs technikák fejlesztésére, a megújuló energiaforrások felhasználására vonatkozó javaslatokat terjesztett elő, míg Szlovákia többek között egy Ausztriára, Csehországra, Szlovákiára és Magyarországra kiterjedő multimodális közlekedési csomópont kialakítását javasolta. Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter szerint a formálódó Duna-stratégia különlegessége, hogy olyan makroregionális együttműködés, amelyben az Európai Bizottság ezúttal nem a kezdeményező, hanem a közvetítő szerepét tölti be.
A Duna-stratégia ugyan nem rendelkezik külön pénzügyi eszközzel az Európai Unióban, de az uniós programok segítségével számos forrásból meríthet a régió. Az Európai Bizottság szerint a cél ezeknek a forrásoknak az eddiginél jobb kihasználása. SZARVAS SZILVESZTER


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.