2010. május 30. - A szálalásos gazdálkodást szorgalmazzák Meghaladja az egymillió négyzetkilométert az öt év alatt a Föld színéről eltűnt erdők nagysága. Szakemberek szerint Magyarországon nem az erdőterület méretével, hanem a gazdálkodás módjával van a legtöbb gond.
Legnagyobb mértékben az északi erdők és a trópusi vidékek érintettek az erdőterületek megdöbbentő mértékű fogyatkozásában, amire a 2000 és 2005 között készült műholdfelvételek alapján hívták fel a figyelmet amerikai szakemberek. Földünk erdőségeinek területe 3,1 százalékkal csökkent öt év alatt – közölték a Dél-Dakotai Egyetem és a New York-i Állami Egyetem kutatói. A veszteségben szerepet játszottak a természeti tényezők – például a villámcsapás okozta tűzvészek –, és jelentős károkat okozott az emberi tevékenység is.
A pontos adatok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy kiszámítsák a szén-dioxid-kibocsátás mértékét, és szükségesek a klímaváltozás modellezéséhez is – hangsúlyozták a kutatók az amerikai tudományos akadémia folyóiratában. A teljes veszteség 1?011?000 négyzetkilométernyi fás területet jelent, s a megfigyelt öt esztendőben évente átlagban 0,6 százalékos volt a csökkenés.
„Magyarországon nem az erdőterületek nagyságával van gond, hanem az erdők természetességével és a gazdálkodás módjával” – mondta lapunknak Figeczky Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója. Nálunk nagyon magas a nem őshonos fákból – elsősorban nemes nyárból és akácból – telepített erdők aránya. „Az Észak-Amerikában honos akác elterjedt, mert a fáját sok mindenre lehet használni, gyorsan növő fajta, de ha valahol megtelepszik, kiirthatatlan. A nemes nyár pedig klónozott fajta, tehát sehol sem őshonos. Az erdőgazdálkodás mikéntje határozza meg a minőséget, de sajnos nálunk még mindig a vágásos gazdálkodás az elterjedt, ennek következtében pedig nagy erdőfoltok tűnnek el. Mi azért küzdünk, hogy folyamatos legyen az erdővel borítottság, és szorgalmazzuk a szálalásos gazdálkodásra való áttérést. Ennek előfeltétele, hogy az erdők ne egyszerre legyenek telepítve, azaz különböző életkorúak legyenek a fák. Így, amikor kitermelik az arra éretteket, az erdők akkor sem tűnnek el” – mondta a szakember.
Szabó Palócz Attila