A németfalui focipályán az orchidea is „játszik" (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. május. 08. - A gyepterületek golfpálya-szemléletű kezelése, avagy a nyakló nélküli kaszálás természetvédelmi problémák forrása - figyelmeztet a szakember.Óvári Miklós, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársa a védett növények avatott szakértője. Szinte helyrajzi szám szerint tudja, mely falu szőlőhegyein, gyümölcsöseiben, templomai mellett, útszéli keresztjeinél, vagy épp temetőjében milyen botanikai értékek lapulnak - és milyen kincsek mennek tönkre a fűkaszák által.
- Ezeket a gyepeket a parasztember nem nagyon háborgatta, évi két-három kaszálás volt a legtöbb, ami lehetőséget adott a védett növényeknek a megtelepedésre - részletezte a természetvédelmi felügyelő. - Ma viszont a nyugatról átvett golfpálya-szemlélet uralkodott el nálunk is, sok helyütt szinte hetente nyírják a füvet, számos növényfajtól véve el a lehetőséget: a keskenylevelű aggó- és tüdőfű, különféle orchideák, az őszi füzértekercs és a fokozottan védett pókbangó van veszélyben elsősorban.
Óvári Miklós szerint a legtöbb gondot a rosszul használt damilos kaszák okozzák, melyekkel nemcsak a növényeket vágják le, de a földfelszínt is megsértik általában, lehetőséget teremtve a zárt gyepekbe egyébként betörni nem tudó allergén növények (mint például a gyűlölt parlagfű) megtelepedésére. Egy jó példa: karó jelzi és védi a kaszától a bíborkosbort.
- A megoldás hozzáállásés akarat kérdése - folytatta Óvári Miklós. - Vannak nagyon szép példák: a kemendollári Kemend-hegyen például egy kislány karókkal jelölte meg a védett virágokat, hogy kaszálásnál le ne vágják őket. Vagy ott van az orchideákkal teli németfalui focipálya, melyen már csak a virág termésérése után nyírják a füvet. De rossz példa még több akad: Vöcköndön, a helyileg védett területen például nemrég taroltatták le birkanyájjal a pókbangó-állományt...A tulajdonosok viszonylag egyszerűen válhatnak a védett növények barátaivá: elég, ha az első kaszálást május 20. után ejtik meg, majd tartanak egy szünetet augusztus 20. és október 1. között is. Ellenkező esetben az igazi értékek eltűnnek a területről, marad a tyúkhúr, a százszorszép és a pitypang, melyek nőnek, bármi is történik.
- Nyugati természetvédők csak vágyakoznak olyan fajgazdag, életerős gyepek után, mint amik nekünk még vannak. Náluk a golfpálya-szemlélet már célt ért. Ebben nem kéne utolérnünk őket - mondta végezetül a felügyelő. Varga Andor


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.