2010. május 19. - SZÁZMILLIÁRD FORINTRA EMELIK AZ MFB JEGYZETT TŐKÉJÉT
Az adóhivatal elveszti önállóságát és a VPOP-ba olvad, a Nemzeti
Vagyongazdálkodási Tanács megszűnik, a MNV Zrt. felügyelőbizottságából
kirakják az ellenzéki pártok delegáltjait - derül ki a
vagyongazdálkodási törvény fideszes módosítási javaslatából. Alapjaiban írja át az állami vagyongazdálkodási törvényt Matolcsy György leendő nemzetgazdasági miniszter és Fónagy János tegnap beterjesztett indítványa, amely átalakítaná az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. irányítását, valamint vagyongazdálkodási feladatokkal bízná meg az MFB Zrt.-t - miközben a' bank jegyzett tőkéjét felemelnék. Már a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényből is sejteni lehetett, hogy a Fidesz-KDNP-kormány az APEH önállóságának megszüntetésre készül - ez most egyértelművé válik a vagyontörvény egyik passzusából. A javaslat szerint a VPOP élére kormánybiztos neveznek ki, aki amellett, hogy irányítja a VPOP parancsnokát, előkészíti az adóhivatal és a vámhivatal integrációját. Fel lehet hozni érveket és ellenérveket is az összevonásról - mondta Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője, az APEH korábbi elnökhelyettese az Indexnek. Vámosi szerint a razziák során egyszerűbb lesz az együttműködés, ugyanakkor meglehetősen nehézkes egy civil szervezetet egy fegyveres testülettel „összeházasítani".
A javaslat szerint megszűnik a MNV irányító testülete, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT), amelynek a tagjai a választások eredményét látva amúgy is eldöntötték, hogy testületileg lemondanak az új kormány megalakulása után. A Matolcsy-Fónagy-módosítás megszünteti a NVT-t és az MNV felügyeletét a leendő vagyongazdálkodási miniszterre, vagyis Fellegi Tamásra bízza. Azügyvezetői teendőket a héttagú igazgatóság látná el - ezt a testületet a törvénymódosítás hozná létre, mivel az ügyvezetői teendőket eddig az NVT gyakorolta. A most beterjesztett javaslat nem szabályozza az igazgatósági tagok - illetve a vezérigazgató és helyettesei - javadalmazását, azt a vagyongazdálkodási miniszterre bíznák a honatyák.
A Fidesz az MNV ellenőrző bizottságát is átalakítja: a jelenlegi
szisztémában a kormány mellett az ellenőrző testületbe egy-egy tagot delegáltak a parlamenti pártok, valamint az érdekegyeztető tanács munkaadói és munkavállalói oldala. Ez a rend 1990 óta működött, a mindenkori állami vagyonkezelő cégek (ÁV, ÁVÜ, majd az ÁPV) felügyelő testületében ott ültek a parlamenti pártok emberei - így ellenőrizve a kormány vagyongazdálkodását. A mostani javaslat szerint az fb tagjait a vagyongazdálkodási miniszter ki, aki irányítja az MNV-t is.
A vagyonkezelői feladatok egy részét az állami tulajdonú MFB
látná el, amelynek jegyzett tőkéjét a jelenlegi hatvanról százmilliárd
forintra emelné a Fidesz - többek közt azért, hogy az önkormányzati
hitelekre kezességet vállaljon. A jövőben - többek közt - az erdőgazdaságok működését, az Eximbankot, a Mehibet, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-t is az MFB felügyelné. Az indoklás szerint a tőkeemeléssel a fejlesztési bank részben függetleníteni tudja magát-a beszűkülő hitelpiactól és aktivitását is növeli. PAPP ZSOLT
AZ MFB KEZELÉSÉBE KERÜLŐ ÁLLAMI CÉGEK
Magyar Export-import Bank Zrt. Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. Garantiqa Hitelgarancia Zrt. Diákhitel Központ Zrt. Állami Autópálya Kezelő Zrt. Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. Magyar Közút Nonprofit Zrt. Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. Corvinus Támogatásközvetítő Zrt. Magyar Turizmus Zrt. Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. Agrárgazdasági Vagyonkezelő Kft. Nemzeti Lóverseny Kft. Magyar Lóversenyfogadást Szervező Kft. Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. ITD Hungary Zrt. Hungarofest Nonprofit Kft. Regionális Fejlesztési Holding Zrt., az összes állami erdőgazdaság.