2010. május. 27. - Hangsebességen alapuló berendezéssel vizsgálják a
beteg fákat Nagykanizsán. A műszer egy számítógéppel van összekötve,
mely - szoftver segítségével - a korhadás helyét, illetve a nagyságát is
képes behatárolni. A Fakopp névre keresztelt akusztikus vizsgáló berendezést tavaly decemberben szerezte be a nagykanizsai önkormányzat. A magyar találmány, amelyet a Nyugat-magyarországi Egyetem soproni székhelyén fejlesztettek ki, a hangsebesség mérésének elvén működik.
- A fák sorsa gyakran heves viták tárgya - kezdte Lancsák Lajos főkertész. - A környezetükért aggódó lakosok, vagy éppen a környezetvédő egyesületek sokszor ellenzik a fakivágásokat, ám egy jókora vihar után, senki sem vállal felelősséget a kidőlt fák által okozott károkért. Az újabb viták elkerülése érdekében tehát fontos, hogy belülről is ismerjük a fa állapotát, gyakran előfordul ugyanis, hogy a korhadás külsőleg nem látszik.
Mint megtudtuk: a hangsebesség mérésével a fa törzsében lévő üregek, korhadások mérete, illetve elhelyezkedése is meghatározható.
- A vizsgált fatörzsbe érzékelőket szúrunk, melyek egymással, illetve a számítógéppel is összeköttetésben vannak - magyarázta a főkertész. - Ezt követően az érzékelőket egy kis kalapáccsal megütögetjük, így a hang terjedésének idejéből következtetni lehet a fa belsejének állapotára. Természetesen minden egyes fafajtához adott hangsebesség tartozik, a nyárfa vagy lucfenyő törzsén például gyorsabban ér körbe a hang, mint egy juharfán vagy akácon. Ha ezen abszolút értéknél lassabb a hang terjedése, annak vélhetően a korhadás az oka.
A számítógép egy erősítőn keresztül kapja a jelet az érzékelőktől. A szoftver nemcsak rögzíti az adatokat, de értékeli is azokat, sőt képet is képes alkotni a vizsgált fa törzséről, a korhadás elhelyezkedéséről, s méretéről. Pásztor András
Lancsák Lajos ugyanakkor hangsúlyozta: a műszeres mérések mellett, a korhadás külső jegyeit is figyelik. Tavasszal a város több pontján vizsgálták a fákat, így például az Alsóvárosi Templomnál és a keleti városrészben is. A fakivágások minden esetben visszaigazolták a műszeres mérések eredményeit.
- Ez a fajta berendezés már tíz éve létezik, igaz, azóta sok fejlesztésen esett át - mesélte a főkertész. - Mi a nyolc érzékelővel ellátott modellt vásároltuk meg, amelynek ára 1.4 millió forint, ám a berendezés hasznossága megkérdőjelezhetetlen, hiszen minimálisra csökkenthető, hogy egészséges fákat vágjunk ki. A műszer egyébként 96 százalékos pontossággal dolgozik, ez pedig egészen jó, pláne ha figyelembe vesszük, hogy korábban semmilyen információval nem rendelkeztünk a fák belsejének állapotáról - összegezte véleményét a főkertész. A szoftver nemcsak rögzíti az adatokat, hanem értékeli is azokat, sőt képet is alkot a fa belsejéről
Fakopp: "modern harkállyal" vizsgálják a beteg fákat Nagykanizsán (Zalai Hírlap)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 597