2010. május 29. - A leendő tárcavezető a környezetgazdálkodásban
fenntartható fejlődésre épít A fenntartható fejlődés biztosítása a cél a környezetgazdálkodás területén Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter-jelölt szerint. Közölte: hanyatlás jellemzi a magyar vidéket, de az állapotjavításhoz a szegénységet is fel kell számolni.
Több nagy területért lesz felelős az új kormányzati struktúrában az új Vidékfejlesztési Minisztérium: a mezőgazdaság, a vidékfejlesztés és a földügyek mellett az élelmiszer-egészségügy, a környezet- és a természetvédelem, valamint a vízgazdálkodás, a vízkárok elhárításának irányítása is az új tárcához tartozik majd - jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter-jelölt tegnapi meghallgatásán, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának ülésén. Szerinte célszerű, ha egy tárca felügyel több területet, mert így össze lehet hangolni a felemelkedési stratégiát. Fazekas Sándor ezzel azokra a kritikákra is utalt, amelyek szerint hiba megszüntetni a környezetvédelmi minisztériumot és egy másik tárca alá rendelni. „Hét évvel ezelőtt még kilencvenmilliárd forint volt a környezetvédelmi minisztérium költségvetése, amely az idén negyvenegymilliárd forintra csökkent. Ez azt mutatja, hogy az évek során jelentéktelen maradványpolitika volt itthon a környezetvédelem, gyakori minisztercserékkel, és a fejlesztéseket szinte kizárólag uniós forrásokból valósították meg" - mondta a leendő tárcavezető, aki a környezetgazdálkodás területén a fenntartható fejlődés feltételeinek biztosítását jelölte meg a szaktárca fő céljaként.
Kiemelte: jelenleg a lepusztulás és a hanyatlás jellemző a magyar vidékre, ami tarthatatlan állapot, mint ahogy az is, hogy óriási méreteket ölt a szegénység a falvakban. „Ha marad vidéken a szegénység, a vidéki táj állapota sem javulhat. Olyan integrált vidékfejlesztési programot kell megvalósítani, amely a vidéki vállalkozások fejlesztésével ad esélyt a felemelkedésre. Versenyképes vidékre van szükség" - fogalmazott Fazekas Sándor. Ismertette: fontos, hogy nemzeti hatáskörben maradjon a természeti erőforrással kapcsolatos gazdálkodás.
A fő célok közé sorolta az egészséges környezet biztosítását a magyar lakosságnak. „Egy területi egységként kell kezelni a Kárpát-medencét még annak ellenére is, hogy országhatárok szabdalják. Ez Magyarország szempontjából főként a vízgazdálkodás és a klímavédelem miatt fontos. A környezeti gondok ugyanis általában határokon átnyúló összehangolt tevékenységet igényelnek" - mondta Fazekas Sándor. A fontosabb feladatok között említette többek között a földnyilvántartás rendbe hozását, a nemzeti parkok rendszerének felülvizsgálatát, a Vásárhelyi-terv újragondolását és a Duna-stratégiát. SZARVAS SZILVESZTER