2010. MÁJUS 31. -KÓROKOZÓ Oka fogyottá válhat a Fenyves sor elnevezés
Pécsett PÉCS Tragikus képet mutatnak a Mecsek fenyvesei, a szakemberek szerint a fák 70-80 százalékát gomba fertőzte meg - várhatóan sokat ki kell vágni.
Tragikus képet mutatnak a Mecsek erdeiben a feketefenyők: a vékony tűlevelű ágak már nem zöldellnek, hanem barnán, kiszáradva meredeznek. Az már korábban is kiderült, hogy gomba támadta meg őket, mostanra viszont rendkívül nagy a pusztítás. Ha valaki a tv-toronyhoz vagy az állatkerthez megy, akár az autóból is láthatja a megbarnult, elszáradt fenyőket - a gyalog kirándulók számára még megdöbbentőbb a kép. Lovescher István, a Pécs Holding erdésze úgy becsüli, a mintegy 30 hektáros területen már a fenyők 70-80 százaléka fertőződött. A vizsgálatok azt is kiderítették, hogy többféle gomba támadta meg a feketefenyőket, ez pedig felborítja a fák vízháztartását, s kiszáradhatnak.
Lovescher István lapunknak elmondta, az elmúlt évek szeszélyes időjárása - kemény és enyhe telek, aszályos, forró és hűvösebb nyarak váltakozása - megviselte, legyengítette a feketefenyőket a Mecsekben, amelyek ráadásul nem is őshonosak itt. A mostani időjárás, a viszonylag kellemes hőmérséklet és a sok csapadék ellenben nagyon kedvez a gombának - terjed is elképesztő sebességgel. Külön gond, hogy a fertőzést előre nem lehetett látni, a tél végén bukkant fel, s azóta gyakorlatilag visszafordíthatatlanul gyilkolja a mecseki fenyőket.
A gombák ellen elvileg permetezéssel hatékonyan lehetne védekezni, ám itt nem kiskerti növényekről, hanem több emelet magasságú szálfákról van szó. A légi permetezés is felmerült, ám ennek a hatékonysága kérdőjeles, ellenben nagyon drága. Egyes, kertekben álló példányoknál még meg lehet oldani a vegyszeres kezelést különböző technikákkal (ez ajánlott is, noha nem olcsó), de az egész Mecsek-oldalban ez kivitelezhetetlen, így viszont sajnos a Fenyves sor elnevezés a közeljövőben akár oka fogyottá válhat, utalt az erdész az egyik közterület nevére.
További gond, hogy a lábon elpusztuló, fokozatosan kiszáradó fák előbb-utóbb veszélyt jelentenek a közlekedőkre is. Lovescher István, a Pécs Hol-ding erdésze közölte, ettől idén még nem kell tartani, hiszen a gyökerek még jól tartanak. Mindenesetre a zöldhatósággal és a nemzeti parkkal is felvették a kapcsolatot, fakitermelési engedélyt kérve - erre ugyanis alapesetben nincs minden évszakban mód. A tervek szerint az elszáradt, elpusztult fákat már a nyáron elkezdik kivágni, elsőként az utak, sétányok, turistaösvények környékén. Nyaka Szabolcs
Van, ahol a betegséget vihar követte - holdbéli táj
NEM CSAK a Mecseket érinti a gombabetegség, bár tény, hogy itt most nagyon látványos a fák fertőzése. Ezelőtt három évvel már Szeged környékén is észlelték a fák fertőzését, s most is látható a gomba vöröses-rozsdás nyoma például a Siklós melletti Tenkes erdeiben is.
HA VALAKI pár évvel ezelőtt a szlovákiai Tátrában járt, maga is szembesülhetett a kísérteterdőkkel: ott is fertőzés támadta meg a fenyveseket, s a fák gyakorlatilag „állva haltak meg”. A Tátrát ráadásul más katasztrófa is érte: 2004 novemberében orkán erejű, 170 kilométeres szél csapott le a hegyoldalra, egy ötven kilométeres sávban kidöntve a fákat. Bár sokak szerint a betegségektől tizedelt fák nem tudtak megkapaszkodni egy ilyen erejű szél ellen az egészséges növényeknek sem volt esélyük. Tátralomnic és Ótátrafüred környéke holdbéli tájjá változott, a szakember szerint fél évszázad is kell az újjáéledéshez. Ezt a folyamatot nehezítette, hogy 2008-ban újabb, bár már nem ekkora erősségű vihar csapott le Ótátrafüredre, a Csorba-tóig több mint tízezer fát kidöntve.