2010. június. 04. - HIVATÁS. Országos versenyen zalai szakember lett az
év erdésze Zalakaros - Az Országos Erdészeti Egyesület a múlt hét végén Pécsváradon rendezte meg Az év erdésze 2010 országos szakmai versenyt. Gál Sándor, a Zalaerdő Zrt. kerületvezető erdésze lett az év erdésze.
Kint megállíthatatlanul zuhog az eső, hetek óta folyik a víz. Az erdei pihenőház teraszán beszélgetünk, a háttérben hatalmas szálfák.
- A múltkor egy oszlopot állítottunk le, negyven-ötven centi mélyen már száraz volt a talaj. Az elmúlt tíz évben nagyon kevés volt a csapadék, meg is indult a bükk pusztulása, bár felénk kevésbé volt ez jellemző - reagál Gál Sándor a rengeteg eső miatti dohogásomra, mondván, az erdők nem bánják.
Amiért találkoztunk birodalmában, Karos fölött, a kanizsai erdészet csikótilosi kerületében, az elismerésre méltó szakmai siker. Gál Sándor nem tagadja, büszke is erre. A kétévente megrendezésre kerülő országos erdészverseny résztvevői először a megyékben, házon belül mérik össze tudásukat, s onnan a legjobbak jutnak tovább. Idén az országból 21-en vettek részt a Mecsek erdőiben megrendezett versenyen, amely a legapróbb részletekig felméri elmélettől a gyakorlatig az erdészek tudását. A gyakorlati rész hét versenyszáma nagyon változatos volt, lövészettől az erdőművelésig, az erdőhasználati, munkaszervezési feladatoktól a felismerési versenyekig. Mint mondja, végig szoros volt a küzdelem az első helyért, de a gyakorlati rész neki kedvezett egy kicsit jobban.
- A felismerési versenyben a védett és vadászható vadfajoktól a fafajokig ötven féle feladat volt. A fafajt például a hajtása, levele, egy fametszete alapján fel kellett ismerni, sőt volt olyan feladat, amelyben egy kihajtott csíra szolgált mintául, ami alapján meg kellett mondani, milyen fa lesz belőle - emlékszik vissza egy momentumra.
A kerületvezető erdész 670 hektárnyi erdőt felügyel, ahol, mint mondja, január elejétől december végéig tart a munkaidő, itt irányítja a munkát a makkgyűjtéstől az erdőápolásig, kitermelésig.
- Nagyon szeretem a munkámat, azt hiszem, ehhez megszállottság kell. Önállóan dolgozni a nehéz terepen, ahol nyáron szúnyogok, harminc fok, télen mínusz húsz fogadja az embert, és mindig van bőven tennivaló. Magam osztom be a munkámat, szem előtt tartva az erdészetnél megszabott határidőket - ugrunk vissza a jelenbe, s aztán ismét a múltba, hogy tudniillik volt-e családi meghatározottsága e hivatás választásának?
- Nem, a szüleim mással foglalkoztak, de az erdő szélén laktunk a Pest megyei Tápióságon, és a barátaimmal sokat jártuk a rengeteget. A szegedi erdészeti szakközépiskolából érettségi után, 86-ban Zalába jöttem egy ismerős segítségével, az akkori Zefaghoz - mondja Gál Sándor.
Az erdőkben és az időben kalandozva akad téma a jövőben is, de ez ügyben maradjunk csak a családnál. Galambokra nősült, s ha ő nem is erdészdinasztiából jött, de azt alapított. A négy fiúgyermeke közül a legnagyobb jövőre érettségizik a soproni erdészeti középiskolában, s célja az egyetem, az erdőmérnöki pálya. 670 hektárnyi erdőt felügyel, ahol január elejétől december végéig tart a munkaidő. Hajdú Péter