Életveszélyes turistautak (24 Óra)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. június 1. - LEZÁRTÁK Ömlött az eső, megteltek a patakok, kidőltek a fák PILIS Az elmúlt időszak viharai, esőzései váratlan eseményekként nehezítik azon elképzelések megvalósítását, amelyhez a Pilisi Parkerdő Zrt. 460 millió forintot nyert el pályázaton egy európai uniós program keretében. A terveknek megfelelően az elmúlt évben több mint egymillió őshonos facsemetét ültettek el, átvizsgáltak huszonötezer négyzetméternyi sziklafalat, két kilométer hosszban kerítést építettek ki. Megyei településeink közül Pilismarótot és Dömöst érinti a jelentős beruházás. A célok között szerepel a védett területek egyes élőhelyeinek védelme, rehabilitációja, az erdők őshonos fákkal történő pótlása, átalakítása.
A feladatok sorrendje alaposan megváltozott ezekben a napokban. A lezúduló esők miatt életveszélyes a Pilis és Visegrádi-hegység völgyeinek, szurdokainak látogatása. A folyamatos fakidőlések miatt nem javasolt az erdőterület többi részén sem a kirándulás. A viharok, a patakok mintegy félmilliárd forintos kárt okoztak a megyénkbeliek egyik kedvelt kirándulóhelyén, a Pilisi Parkerdőben. Mintegy tizenegyezer köbméter fa dőlt ki. A területet kezelő Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivőjétől, Lomniczi Gergelytől megtudtuk, a Rám-szakadékot is lezárták.
A látogatási tilalom feloldását a Pilisi Parkerdő honlapján azonnal közzé teszi, ennek megjelenéséig a tilalom érvényben van.
A Pilisi Parkerdő életveszélyes a kidőlt fák, az elmosott útburkolatok, töltések miatt. A pontos kárról, a helyreállítási munkák soráról, csak a fák elszállítása után lehet pontos képet kapni. Fenyvesi Károly

PILIS Továbbra is életveszélyes a Pilis és Visegrádi-hegység völgyeinek, szurdokainak látogatása. A folyamatos fakidőlések miatt nem javasolt az erdőterület többi részén sem a kirándulás. A viharok és a következtükben kialakult áradás mintegy félmilliárd forintos kárt okozott a megyénkbeliek egyik kedvelt kirándulóhelyén, a Pilisi Parkerdőben, mintegy tizenegyezer köbméter fa dőlt ki - mondta el érdeklődésünkre a területet kezelő Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője, Lomniczi Gergely.
A zrt. arra figyelmezteti a kirándulókat, hogy a kedvelt kirándulóhelynek számító völgyeket, például a Rám-szakadékot, a pilisszentkereszti Szurdokot és a Holdvilág-árkot az életveszély miatt a turistaforgalom elől lezárták. Több szervezett kirándulást, teljesítménytúrát el kellett halasztani. Az erdőgazdálkodó cég arra kéri a hasonló események szervezőit, hogy tájékozódjanak a terület látogathatóságáról. A látogatási tilalom feloldását a Pilisi Parkerdő honlapján azonnal közzé teszi, ennek megjelenéséig a tilalom érvényben van. A Pilisben futó aszfaltozott erdei utakat a behajtási engedéllyel rendelkezők sem használhatják, forgalom elől lezárt területek. A térségben nem lehet használni a kerékpározásra kijelölt útszakaszokat sem.
A legnagyobb kár a pilisi erdészeteket érte. A pilismaróti erdészetnél Királykút térségében 1700 köbméter fa dőlt ki. A pilisszentkereszti és a visegrádi erdészetnél szórványosan, szálanként és kisebb csoportokban feküdtek földre a fák, a szentendrei erdészetnél a szálankénti és kisebb csoportos fadőlések mellett több területen egybefüggően dőltek ki fák. A károk pontos felmérésén dolgoznak, a folyamatos fadőlések miatt egyes erdőrészeket korábban nem lehet megközelíteni.
Az utak leginkább a patakok mentén rongálódtak meg. Az Apátkúti-völgyben és a Sztaravodai-völgyben a burkolt erdészeti utak felületének és pályaszerkezetének egy részét a víz elvitte. Több helyen a töltést a völgy felőli oldalon a burkolat széléig elmosta a lezúduló ár. A legnagyobb kár a pilismaróti erdészet útjaiban, hídjaiban keletkezett, mintegy 300 méter támfalat kell újból megépíteni. Lomniczi Gergely a jelenleg zajló munkálatokról elmondta, a Rám-szakadékban is dolgoznak az életveszély elhárításán, kitermelik a bedőlt fákat. A munka az időjárás alakulásától függően, e hét péntekén vagy a jövő héten befejeződik. Ezt követően lehet megvizsgálni,, hogy milyen állapotban van a partfal. A tapasztalatok alapján születik döntés arról, milyen feladatok elvégzése után, mikor nyitható meg a terület a kirándulók előtt.

A terepjárók sem képesek csodákra
LOMNICZI GERGELY sajnálatos tapasztalatként említette, hogy a kirándulók testi épségüket kockáztatva nem veszik figyelembe az erdészet figyelmeztetéseit. Többen próbálnak végigmenni például a Rám-szakadékon a tiltótáblák és az élőszóban történő felszólítás figyelmeztetés ellenére is. Baleset is történt már ezután. A helyzetet súlyosbítja, hogy az utak megrongálódása miatt a mentés bizonyos térségekben komoly nehézségekbe ütközik, terepjárók sem tudják megközelíteni a baleset helyszínét.




© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.