2010. június 15. - Felülvizsgálják az uniós pénzek elosztásának
rendszerét • Új intézkedések sora a vidékfejlesztésben Új intézkedések sorát jelentette be tegnap Fellegi Tamás és Fazekas Sándor. A kabinet átcsoportosítja az uniós forrásokat, új Széchenyi-tervet készít, fórrásokat csoportosít át a kkv-szektor javára, és leegyszerűsíti a pénzek lehívását. A vidékfejlesztésben is csökken a bürokrácia, változik az illetéktörvény, és megkezdődik az alacsony minőségű élelmiszerek kiszűrése. Átalakul a közlekedéshatóság állami szervezete is.
Átfogó, az európai fejlesztési források átcsoportosítását is megalapozó gazdasági stratégiát készít a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közös munkacsoportja, s ennek eredményeként még az idén elkészül az új Széchenyi-terv -jelentette be tegnap Fellegi Tamás. A nemzeti fejlesztési miniszter az MTI-nek elmondta, hogy a munkacsoport a gazdasági stratégia részeként kijelöli az új fejlesztési irányokat, amelyek a gazdasági növekedést és ennek következtében a foglalkoztatást erősítik.
Az uniós források felhasználását felügyelő miniszter bejelentette, hogy a munkacsoport felülvizsgálja az Új Magyarország fejlesztési tervet, s megteremti az összhangot az új Széchenyi-tervvel. A fejlesztési terv felülvizsgálatakor kiszűrik az ötletelésre épülő, presztízscélúnak tekinthető beruházásokat, áttekintik a kiemelt és a nagy projekteket, s az így megmaradó forrásokat újabb célokra fordítják majd - tette hozzá Fellegi, aki szerint a felülvizsgálatok és átcsoportosítások nem érintik a már megítélt uniós támogatásokat és kifizetéseket. - Nem kell attól tartani, hogy leállnának az uniós fejlesztések kifizetései, a folyamatban lévő pályázatok és a beruházásösztönzési célelőirányzat már megítélt támogatásai - hangsúlyozta Fellegi, hozzátéve: a kormánynak határozott törekvése, hogy az uniós források felhasználásának folyamata egyszerűsödjön.
A kabinet a jövőben elsősorban a gazdasági növekedést, a foglalkoztatásbővítést generáló projekteket támogatja, s mivel a foglalkoztatás növelése elsősorban a kis- és középvállalkozói (kkv-) szektortól várható, a forrásokat ebbe az irányba csoportosítják át.
A fejlesztési miniszter tegnap a Reutersnek nyilatkozva azt is bejelentette, hogy a kormány tárgyalásokat kezd a Szurgutnyeftyegazzal az orosz fél 21 százalékos Mol-részesedésével kapcsolatban. Fellegi szerint kívánatos lenne, ha ez a részesedés magyar kezekben összpontosulna, ám mindez nem azt jelenti, hogy a magyar állam vásárolja meg a pakettet.
Fellegi szerint a jövő év elejére készül el az állami vagyon leltára a meglévő informatikai rendszerre építve. Közölte: azok az állami vállalatok, például a MÁV, amelyek még nem tartoznak a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez, most odakerülnek. A cégeknél nemcsak a vezetői szinteket csökkentik, hanem a hatékony gazdálkodást is kikényszerítik. Mindössze 8-10 állami vállalatnál marad meg az igazgatóság mint testület.
Tegnap új vidékfejlesztési programját is meghirdette a kormány. Mint azt Fazekas Sándor, a Vidék fejlesztési Minisztérium tárcavezetője kifejtette, az első lépések között hozzányúlnak az Űj Magyarország vidékfejlesztési programhoz, amelynek elosztási arányait és hozzáférési szabályait úgy alakítják át, hogy azok a kis- és közepes gazdaságok erősítését és a családi gazdálkodás folytonosságát szolgálják. A kormány módosítani fogja az illetéktörvényt is azért, hogy a családon belüli öröklés és ajándékozás ne vonjon maga után költségeket.
Vidéken a gazdaságátadás, valamint minden ehhez köthető tranzakció illetékmentes lesz. A kabinet megkönnyíti a magyar kistermelők élelmiszer-termelési, -feldolgozási és -értékesítési feltételeit. A gazdák saját maguk is eladhatják majd a vágóhidakon az általuk levágott állataikat. Lehetővé váik, hogy a kistermelők a saját kertjükben megtermelt gyümölcsből szabályozott keretek között pálinkát főzhessenek. A környezetvédelemről szólva a miniszter kiemelte, hogy a jelenlegi negyvenhez képest kevesebb engedélyhez kötik majd a beruházásokat: eltörlik például az öntözési berendezések engedélykötelességét, és támogatják a tényleges munkához mért díjfizetés megállapítását a hatósági eljárásoknál. Az új kormány átgondolja a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, valamint a Leader-program és intézményrendszere működését is. Megerősítik a falu- és tanyagondnoki szolgálatokat, és támogatják a termelői értékesítő szervezetek létrehozását is. K.Tóth László – Bodacz Péter