2010. június 24. - A turista- és kerékpárutakat kidőlt fák zárják el, az
erdei vasutak nem járnak Indulhatna a túrázási szezon is, a gyerekek már vakációznak. A legtöbb hazai népszerű erdei kirándulóhelyen azonban vagy tilos, vagy csak roppant óvatosan lehet barangolni. Az esőzések, a viharok rengeteg fát kidöntöttek, gyakran a turistautakra. Több erdei kisvasút vagy nem közlekedik, vagy csak korlátozott menetrenddel, igen lassan.
Akár életveszélyes is lehet mostanában az erdőket járni. Hiába a hét végi jó idő, a korábbi esőzések nyomán ingataggá vált fák egy kisebb szellő hatására is kidőlhetnek - figyelmeztetett Jung László. Az Egererdő Erdészeti Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, a majd egy hónapos esőzések a felső talajréteget is átáztatták. Emiatt a már lombos erdőkben szabályos földcsuszamlások pusztítottak. Nem néhány tíz vagy száz négyzetméterről van szó, akad olyan terület, ahol kis híján egy hektárt tartolt le a völgybe induló hegyoldal.
A Mátrában nincs az erdőkben látogatási tilalom, de a szakember azt javasolta, ha valaki mégis rászánja magát a kirándulásra, nagyon körültekintően járja az erdőt. Már csak azért is, mert utak, hidak, átereszek mentek tönkre. Növeli az erdőgazdaság kárát az is, hogy a Szalajka-völgyi, a felsőtárkányi és a mátrai kisvasutak pályáit meg kell vizsgálni, ha szükséges, helyre kell állítani - több helyen is fák dőltek a sínekre -, addig nem közlekedhetnek a turistákkal. Egyelőre forgalomkorlátozást rendeltek el a kisvasutakon.
Az elmúlt napok-hetek szélsőséges időjárása a Mecsek erdeiben is nyomot hagyott. A rendkívül sok csapadék hatására felázott talajból főként az idős fák fordultak ki gyökerestől. A folyamatos esőzések miatt az Almamelléki Erdei Vasúton is átmenetileg leállították a forgalmat. A viharos szél a Kelet-Mecsekben többhektárnyi idős erdőt tarolt le.
A Pilisi Parkerdőben a kár meghaladja az 500 millió forintot. Egy nagyobb árhullám, vonul le a Pilisből és a Visegrádi-hegységből a Dunakanyar településeire. Továbbra is dőlnek a fák a térségben, az alámosott partoldalak a rajtuk lévő növényzettel együtt szakadnak le. Továbbra is járhatatlanok a térség völgyekben vezető turistaútjai, különösen a Rám-szakadék, a Holdvilág-árok és a pilisszentkereszti Szurdok. A pilisszentkereszti Szurdokban például az összes hidat, mind a kilencet elvitte az ár, de a másik két turisztikai célpontban sem jobb a helyzet. Ezeken a népszerű turisztikai helyszíneken látogatási tilalmat rendelt el az erdészet - nyilatkozta a Népszavának Lomniczi Gergely, a Pilisi Parkerdő szóvivője. Ez a tilalom érvényes bizonyos erdőgazdasági utakra is, melyeket a kerékpárosok is használhatnak. A szóvivő elmondta, a szurdokokat, szakadékokat már megtisztították a kidőlt fáktól és elhárították az életveszélyt. A hétvégétől valószínűleg ismét látogatható lesz a Rám-szakadék, a Holdvilágárok és a pilisszentkereszti Szurdok. A kerékpározásra kijelölt erdészeti utak közül azonban a Visegrádról Szentendrére, illetve a Pilismarótról Dobogókőre vezető két útszakaszon a szilárd burkolatok olyan károsodást szenvedtek, hogy a helyreállítási munkálatok őszig is eltarthatnak. Ezért a nyári hónapokban ezeket az útszakaszokat a bringások nem használhatják. A szóvivő azt javasolta, a turisták, mielőtt kirándulni indulnak, tájékozódjanak a www.parkerdo.hu honlapon.
Lengyel László, az Ipolyerdő szóvivője lapunknak elmondta, az Ipoly Erdő Zrt. területén is óriási károkat okoztak a viharos esőzések. Különösen a Belső-Börzsöny erdei látták kárát a szélsőséges időjárásnak. A vidék legmagasabb pontja, a Csóványos is ezen a területen található a kilátóval. Ezt a népszerű turistalátványosságot most ajánlatos messzire elkerülni. A kidőlt fák mellett az erdészeti infrastruktúra - utak, hidak, átereszek - és az erdészet idegenforgalmi célokat is szolgáló két kisvasútjának pályája is megrongálódott. Látogatási tilalmat ugyan nem rendeltek el, de a szakemberek a turista utakban keletkezett károk miatt a Belső-Börzsönyben egyáltalán nem ajánlják a túrázást, a Börzsöny külső területein pedig nagy körültekintést kérnek a turistáktól. Ha esetleg újabb esők jönnének, akkor életveszélyessé válhat az erdei séta, mert a talaj képtelen több vizet befogadni. A csapadék földcsuszamlásokat okozhat. A termőtalajjal természetesen a hatalmas, öreg fák is megindulnának, ami fokozza a veszélyhelyzetet. A 30 ezer hektáros erdőség kárfelmérő bejárása a hétvégén is folytatódik, akkor derülhet ki, mekkora a veszteség, hol, mit kell felújítani, rendbe hozni. Várják viszont az érdeklődőket az erdészet tanösvényein, melyeket már megtisztítottak a rájuk dőlt fáktól.
A királyréti és a kemencei kisvasút pályája is megsérült a viharos időjárás miatt, de csak átmenetileg kellett lezárni egyes szakaszokat. Ezen a hétvégén már mindkét kisvasút ismét végig „pöfög" a teljes pályahosszon.
Bihari Tamás