Magyar fa- és bútoripari szakemberek olaszországi tanulmányúton (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. július. 05. - Velence, Udine, Treviso - Nemrég az észak-olasz régióban járt szakmai úton egy népes, magyar szakemberekből álló fa- és bútoripari delegáció. A négynapos út tapasztalatairól a hazafelé tartó buszon beszélgettünk. Mindenki eladni szeretne. Európa élvonalába törek-vő bútorgyártó cégeket, fejlesztési és minőségellenőrző központokat, fafeldolgozót látogattunk meg az olaszországi Majanóban, Manzanóban, Udinében, Trevisóban és Mestrében. A Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (ZMVA), az Enterprise Europe Network (EEN), valamint az ITD Hungary, az olasz partnerek, továbbá a magyar külképviseletek munkatársai közös szervezőmunkája révén állt össze a rendkívül gazdag program.
Járt a csapat az évi 10 ezer konyhabútort előállító Snaider családi vállalkozásnál, ahol a Ferrari autók világhírű tervezője, Pininfarina is bedolgozik. A több telephelyes klasztertag vállalkozás az USA-ba exportálja termékeinek mintegy 40 százalékát, az anyacég 550 dolgozója 101 millió eurót produkált tavaly a krízis idején. A térség a világ legnagyobb székgyártó bázisa is, állítólag 40 milliós a székgyártó klaszter kapacitása. Tény, hogy Manzano főterén áll egy 7 emeletes, 23 tonnát nyomó hatalmas szék, mint a klaszter cégére.
- Az EEN a világ legnagyobb gazdaságfejlesztő hálózata, az érdeklődő hazai vállalkozók számára szervezte a tapasztalatcserét, az ismerkedést a minőségbiztosítással, alapanyag-kutatással, környezetbarát technológiafejlesztéssel, érdekképviseleti munkával kapcsolatosan - mondta Vékásyné Gál Zsuzsanna, az EEN egerszegi irodavezetője.
Házigazdáink közül többen is elmondták, hogy az Európai Unióban az egyik legfontosabb iparág a fa- és bútoripar, mások azt, hogy védeni kell a minőséget, méghozzá a fogyasztói érdekoldalról. Nem véletlen, hogy a minőségellenőrző szövetségnek 1215 tagja van, a gazdasági világválság ellenére nő a belépők száma, akik számára a bölcsőtől a koporsóig mindent tesztelnek.
- Látva a gyárakat, nem a technológiában van az alapvető hátrányunk. Az út legnagyobb tanulsága, hogy nekünk a marketinget kell megtanulni, ebben kell fejleszteni magunkat - reagált elsőként Horváth Ferenc kanizsai vállalkozó.
- Nagy dolgokra nem számítottam - folytatta Győrvári László, egerszegi vállalkozó. - Az emberi erő kiváltása az automatizálással igen jelentős lett. Viszont amit a nanotechnológiai üzemben láttunk, annak beépítése a termelésbe komoly minőségjavulást eredményez.
Egy siklósi egyedi bútorgyártó cég ügyvezetője, Szabó Gábor azt tartotta fontosnak kiemelni, hogy az olaszoknál nem az állami elvonás a jellemző, hanem a támogatás minden téren. Hatalmas előnyt jelent a klaszterbe tömörülés.
- Nem engednek be maguk közé külföldit, ezt alaposan körbejárták a tevékenységek ismertetésekor. Szerencsére az úton részt vevő magyar társakkal megismerkedve biztosan lesz üzleti siker számomra - mondta Szabó Gábor.
Volt a delegáció tagjai között egy vajdasági magyar, a szerszámélező Hulala Antal.
- Örültem hogy itt lehettem, számomra rengeteg élményt adott a gyárlátogatások sora. Meglepett, amit a nanotechnológusoknál láttam, a faipari megmunkáló eszközök élettartamának meghosszabbítása. Ez a változás alaposan megnehezítheti az én helyzetemet - mondta a szerbiai Bajsán lévő 3 fős cég vezetője.
- Sajnos szembesülni kellett azzal, hogy a technológiában, a szervezettségben, a piacismeretben, a kapcsolatépítésben sok-sok lépéssel előttünk járnak. Beigazolódott, hogy idehaza a piacaink védelmét erősíteni kell - tette az előzőekhez Boronyák Béla, zalalövői vállalkozó. Aki egyébként keserűen állapította meg azt is, hogy komoly érdeklődést nem tapasztaltak az olaszországi cégek, vállalkozások részéről a magyar bedolgozás iránt.
- Hasznos volt az út, érdekes események résztvevői voltunk. A csapat érdeklődő szakemberekből állt, egyetemi oktatók, kisvállalkozók, gazdaságfejlesztő cégek képviselői szembesülhettünk a mai valósággal. Azzal, hogy mindenki eladni akar. Igazi profizmussal találkoztunk, ahol alapvető szempont a marketing, az innováció és a rendkívül szorosra zárt együttműködés - összegzett Nagy András, a ZMVA ügyvezető igazgatója, aki nagy érdeklődést kiváltva mutatta be az olasz vendéglátóknak a mi faipari klaszterünket, ahol igaz, csak 140 körüli a tagok száma, nem úgy mint például az 1200 tagú olasz székklaszterben. Takáts Sándor


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.