Visszatért az élet a Szigetközbe (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. július 1. - DUNAKILITI FENÉKKÜSZÖB: TIZENÖT ÉVE HELYEZTÉK ÜZEMBE, „ÉRTÉKET MENT" A „tizenöt éves" dunakiliti fenékküszöb megépítése nélkül „jóval nagyobb károk lettek volna a Szigetközben". „Értéket ment, őriz, sőt, teremt: ismételten megjelentek elterelés előtti élőhelyek, állatfajok, s visszatért az élet a térségbe" - állítja Janák Emil vízügyi igazgató.
DUNAKILITI - Két és fél szűk esztendő: ennyi telt el a Duna 1992. októberi elterelése és a dunakiliti fenékküszöb 1995 nyarán történt üzembe helyezése között. Ez idő alatt a főmederben lévő alacsony vízszintek az addig „paradicsomi". hullámtéri mellékágrendszerben szélsőségesen alacsony vízjárásokkal jártak, a meder nagy része kiszáradt. A víz egészen, egyszerűen kifolyt innen a főmederbe. A helyzet annyira katasztrofálissá vált:,,- kiszáradt még a Zátonyi-Duna is -, hogy a magyar és szlovák kormány megállapodott (az átadott vízhozamok nagysága mellett) egy dunakiliti fenékküszöb építésében. Ezzel, valamint az ágvéglezárásokkal tulajdonképpen beáldozták az Öreg-Duna szigetközi szakaszát - ahol az elterelés miatt a hajóforgalom megszűnt - a mellékágrendszer érdekében. A fenékküszöböt éppen 15 éve, 1995 júniusának végén helyezték üzembe.
„Mindenki számára egyértelmű, hogy a fenékküszöb nélkül jelentős károk keletkeztek volna a Szigetközben - kezdte Janák Emil vízügyi igazgató. - Különböző hazai szakmai képviseletek most azon vitatkoznak, milyen mértékű az elszenvedett kár. Azt gondolom, hogy e nélkül jóval nagyobb lett volna: a fenékküszöb a Szigetköz kulcsműtárgya. Ha a helyi természetvédőkkel, az igazi, térséget ismerő szakértőkkel beszélünk - s  itt  Kárpáti  László, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóságának vezetőjét idézem -, azt mondják: a legnagyobb vizes élőhely-rehabilitáció folyik a Szigetközben a fenékküszöb segítségével. Látják, hogy azokkal a vízkormányzásokkal, melyeket velük, s az itt élőkkel egyeztetetten végzünk, értéket tudunk menteni, megőrizni. Sőt: értékeket is teremtünk, hiszen ismételten megjelentek olyan állatfajok, élőhelyek, amelyek egyértelműen mutatják, hogy az elterelés után mára visszatért az élet a Szigetközbe" - mondta.
A hullámtéri vízpótló rendszer azonban máig is csak Ásványráróig érezteti hatását. Alsó-Szigetköz vízhiányát most az a 6,2 milliárdos beruházás enyhítheti, melynek kivitelezése várhatóan az őszi kormánydöntés után, jövőre kezdődhet. Ennek során több mint száz kilométernyi csatornát újítanak fel vagy építenek ki: többek közt öt hallépcső épül, s hét híd újul meg. CSÉFALVAY ATTILA



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.