Természetvédelem a határ mentén (Nógrád Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. február 3.
Ipolytarnóc kiemelt helyet kap a magyar-szlovák együttműködésben
A Heves megyei Félsőtárkányban tartottak tegnap sajtótájékoztatót a magyar-szlovák határ mentének természetvédelmi fejlesztéseiről a Nógrád megye területének nagy részén is hatósági jogkört ellátó, illetve országos jelentőségű védett területeket kezelő Bükki Nemzeti Park, a szaktárca és a kivitelezésbe bevont cég képviselői. A nemzeti park igazgatója, Duska József, Dudás György igazgatóhelyettes, valamint Haraszthy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára és Galovicz Mihály programengedélyező igazgató a VÁTI KhL képviseletében vett részt á fórummal egybekötött rendezvényen.
Amint a sajtóanyagból kiderül, 2004-ben a Bükki Nemzeti Park igazgatóságának két fejlesztési projektje nyert támogatást az Európai Unió által meghirdetett „Helyi kezdeményezéseken alapuló környezet- és természetvédelem a szlovák-magyar határ mentén" című Phare CBC-programban. A fejlesztések célja a szlovák-magyar határ két oldalán történő természetvédelmi fejlesztések összehangolása és a megvalósító szervezetek közötti együttműködés erősítése. A két projekt összköltsége 190 millió forint, melyből a Phare-pályázatokon elnyert támogatás összesen 171 milliót tesz.fi. A fennmaradó 19 millió forintot a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium bocsátja a nemzeti park rendelkezésére.
A projekt az észak-magyarországi statisztikai régió összehangolt és integrált természetvédelmi, ökológiai és ökoturisztikai fejlesztési stratégiája, programja, fejlesztési akcióterve. Az alapdokumentumok első részlete a leendő fejlesztések koncepcionális hátterét ismerteti, míg a második fele 'a konkrét projektelemekkel foglalkozik.
A természeti erőforrások védelme és hasznosítása során különösen fontos a területi folytonosság figyelembevétele, ezért -az illetékes szlovákiai természetvédelmi társintézmény bevonásával - a szlovákiai oldalon található védett természeti területeket is figyelembe kell venni a fejlesztési alapdokumentumok ki-, dolgozásánál A projektpartner, tükörprojektet valósít meg Szlovákia területén; a két projekt tartalma kiegészíti egymást.
A projektben foglalt alapdokumentumok elkészítését kutatás előzi meg, terepi adatfelvételezés; valamint az űrfelvételek kiértékelése. A projekt zárásaként marketinganyagok készülnek, így információs kiadvány, térkép megjelentetése várható és az adatok felkerülnék az Internetre is. A projekt során összesen hat alkalommal kerül megrendezésre konferencia és a workshop a magyar és a szlovák oldalon egyaránt. .A projekt megvalósításában magyar oldalon partnerként
vesz részt a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola.
A program másik része a természetvédelmi. monitoring rendszer kialakítása, élőhely, tanösvény és bemutatóközpont fejlesztése a magyar-szlovák határrégióban. Ezen projekt három intézkedést tartalmaz, egyik fő célja a meglévő természetvédelmi területek állapotának fenntartása, fejlesztése. A védett természeti értékek meg-
; őrzése, nyilvántartása és ellenőrzése érdekében egy olyan természetvédelmi monitoring rendszer kialakítására is szükség van, ami kapcsolatot teremt a központi természetvédelmi hivatal és a vidéki központok, illetve a határon túli szlovákiai partner között."
A beruházás további célja az egyes természetvédelmi területek kezelése, állapot megőrzése, fejlesztése, amely a környezeti állapotok javításával a biológiai sokszínűség megőrzése mellett turisztikailag is vonzóvá teszi a tájegységeket. A területek kezelését segítő gépek, eszközök és berendezések kerülnek beszerzésre.
A projekt harmadik célja az ipolytarnóci bemutatóközpont fejlesztése, a helyi természetvédelmi értékeket bemutató információs kiadványok elkészítése, terjesztése és konferenciák, workshopok szervezésével is.
A projekt várható befejezése 2005. augusztus 31. A projekt által megvalósulandó fejlesztések megalapozz a Bükki Nemzeti Park további fejlesztési elképzeléseit, valamint segítik a régió lakosságával, intézményivel és civil szervezeteivel való szorosabb együttműködést.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.