2010. július 16. - Július 13-a ugyan nem péntekre esett, de tucatnyi
állami erdészeti vezérigazgatónak mégis balszerencsét hozott: a Magyar
Fejlesztési Bank (MFB) azonnali hatállyal menesztette őket. Az akció során még a mobiltelefonjaikat is rögtön elvették. Az átadás-átvétel is megkezdődött és az állami bank átvilágítja az erdőgazdaságokat.
A leváltott vezetők közös megegyezéssel álltak fel székükből. Az erdész szakma értetlenül fogadta a tömeges személycseréket, mert ilyenre az elmúlt húsz évben még nem volt példa.
Az MFB most összesen 25 hozzá tartozó cég vezérkarát alakította át: a társaságok igazgatóságait megszüntette, tagjaikat visszahívta. A változtatással összesen 102 igazgatósági tagság szűnt meg véglegesen. Az igazgatóság jogkörét mostantól mindenhol egyetlen felelős vezető, a vezérigazgató, illetve az ügyvezető gyakorolja.
Az MFB Zrt. az állami erdőgazdasági zrt-k alapítói határozatait 2010. július 13-ával visszavonta, illetve ugyanezen nappal új alapítói határozatokat adott e cégekre. A 22-ből 14 erdőgazdaság élére új személyeket neveztek ki vezérigazgatónak július 13-tól. A továbbra is a beosztásukban maradókat és az újonnan kinevezetteket 13-ára, a távozókat 14-ére kérették be az MFB központjába. (Utóbbiak munkaviszonyának megszűnéséről egyéni megállapodások születnek.)
Az erdész szakma névtelenséget kérő képviselői megdöbbenéssel és értetlenül fogadták a villámgyors leváltási akciót. A lapunknak nyilatkozó szakemberek elmondták, eddig is minden kormányváltáskor voltak vezércserék az állami erdőgazdaságok élén, de azok mértéke messze elmaradt a mostani tömeges menesztésektől. Az elmúlt húsz évben nem volt példa ilyen léptékű tisztogatásra - jegyezték meg a szakma képviselői. Ráadásul azért mindig megfelelő végzettségű erdész került a cégek élére, most azonban - állították - az egyik gazdaságot egy matematika-testnevelő tanár irányítja majd, aki az egyik dunántúli megye közgyűlésének fideszes tagja és egyértelműen politikai kinevezettnek tekinthető.
A szakma nevében nyilatkozók persze nem rá gondoltak, amikor megjegyezték, az új vezetők között akadnak fiatal, tehetséges szakemberek is, de ez sem változtat azon a tényen, hogy a legtöbb, évtizedek óta a magyar erdőkért dolgozó embert, gyakran hosszú vezetői múlttal a háta mögött, méltánytalanul, méltatlanul megalázó módon küldtek el, még egy köszönömre sem telt az eddigi munkájukért.
A tulajdonosi jogokat gyakorló MFB döntött a változásokról, nyilván szakmai megfontolásokból - említette Nyiri János. A fejlesztési bank szóvivője hozzátette, azért kellett ilyen hirtelen végrehajtani a vezetőcseréket, mert az átadás-átvételt nem lehetett húzni-halasztani. Kétségtelen, hogy begyűjtötték a céges eszközöket, így a mobiltelefonokat, bankkártyákat és az autókat is, amelyeket sok helyen újra ki fognak osztani, közölte Nyiri.
Ez az ügy túldimenzionált probléma, az igazi nagy változás, hogy a kollektív vezetést minden állami erdőgazdaságban megszünteti az MFB, de ezt a tagjai tudták előre - jegyezte meg Nyiri. A szóvivő szerint semmi szükség sem volt öt-hat tagú igazgatóságokra, felügyelőbizottságokra. A testületek helyébe lép az egyszemélyi felelősséggel rendelkező vezérigazgató, ügyvezető. Nyiri úgy vélte, a változások a közvagyonnal való felelős gazdálkodást szolgálják.
Az MFB a távozó erdőgazdasági vezetőknek a közös megegyezést ajánlotta fel - mondta a bank szóvivője. Természetesen, ha valakiről kiderül, hogy szabálytalanságok írhatók a számlájára akkor a rendkívüli felmondás a következmény. Boszorkányüldözésről azonban szó sincs - hangsúlyozta Nyiri János.
A közös megegyezésnek vannak peremfeltételei, de erről mindenkivel személyesen állapodnak meg az MFB ügyvédei. Eddig sikerült megegyezni, egyik volt vezérigazgató sem vitte kenyértörésre a dolgot - közölte a szóvivő. A szakmai közvélemény úgy tudja, először a közös megegyezésért a végkielégítésként járó összeg egyharmadát ajánlotta fel az állami pénzintézet, de többnyire ezt sikerült a felmentés esetére törvényesen járó pénz felére fölfelé alkudni. A felmondási időt a Munka Törvénykönyve szabályozza, de ettől esetenként természetes személyek esetében el lehet térni.
A szóvivő megemlítette, az erdőgazdaságokat az MFB átvilágítja, de ez a munka hosszabb időt vehet igénybe. Nyiri határozottan cáfolta azt a feltételezést is, hogy a vezetőváltásokra azért kerített sort a kormányzat, hogy az állami erdészetek területének egy részét Fidesz közeli vállalkozóknak privatizálja. Erre Baranyai László, az MFB elnök-vezérigazgatója nem is lenne hajlandó - erősítette meg a bank szóvivője.
Az egyik megkérdezett szakember elmondta, egyáltalán nem zárják ki a politikai indíttatású tisztogatást sem, de még ebben is következetlen a kormányzat, mert a szakmában baloldali elkötelezettségűnek elkönyvelt vezérigazgató is megtarthatta pozícióját. A szakember azt is hozzáfűzte, a korábbi gyakorlat az volt, hogy a leváltott vezérigazgató más vezető beosztásban tovább dolgozhatott az erdészeti gazdaságban, most azonban az utcára kerülnek a menesztett vezetők. Azt a szakma sem gondolja, hogy az állami erdőket, illetve egy részüket privatizálná a kormány, de szerkezeti átalakításokra, erdőgazdaságok összevonására lehet számítani. Ezzel kapcsolatos tapogatózások már az előző kormány alatt is voltak, de végül nem sikerült keresztül vinni.
A megkérdezett szakemberek szakmailag semmiképpen sem tartják indokoltnak a tömeges vezetőcseréket. Olyan erőgazdasági vezérigazgatókat is felállítottak a székükből, akik bírják a teljes szakma elismerését és évtizedeket töltöttek a hazai erdők nevelésében.
Hajtóvadászat
Beletörődve válaszolták kérdésünkre a menesztett vezetők, hogy nem látták értelmét a jogi hadakozásnak. Emlékeztettek arra, hogy ez a "közös megegyezés" kicsit ahhoz hasonló, amikor többségük a múlt évi prémiumát "önként" felajánlotta az erdőtelepítési alapnak.
A kérdésre, hogy szerintük a 14 erdőgazdasági vezérigazgató leváltása politikai célzatú volt-e, és az új kinevezettek vajon "párt ejtőernyősök-e", diplomatikusan csak annyit feleltek: az új vezérigazgatók jelentős része alkalmas arra, hogy ellássák feladatukat.
A leváltani kívánt személyektől azonnal elveszik a mobil telefonjaikat, lezárják a kommunikációs vonalakat és iratokat, számítógépeket foglalnak le. Úgy tesznek, mintha a posztjáról eltávolítani kívánt személy valamilyen bűncselekményt követett volna el. Pedig köztiszteletben álló szaktekintélyek elbocsátásáról van szó. Olyan szakemberek eltávolításáról, akik évek hosszú során bizonyították munkájukkal mind az emberei, mind a szakmai alkalmasságukat. A Fidesz-kommandó által meghurcolt személyek között szép számban akadnak nemzetközileg is elismert vezetők, akik az eddigi eredményes munkavégzésük miatt nem ilyen méltánytalan bánásmódot érdemeltek volna.
Tukacs István szerint a mostani lefejezési akciók során az új kabinet nem is mérlegeli sem pozíciójukból eltávolított vezetők szakmai képességeit, eredményeit, sem az újonnan kinevezettek rátermettségét, szakképzettségét. A kormányzó párt csupán egy szempontot vesz figyelembe a döntéseinél: az illető a Fidesz embere-e, vagy nem. Ez a háborús gondolkodásmód pedig oda vezet, hogy szakmailag teljesen alkalmatlan pártkáderek foglalhatnak el fontos posztokat. Ennek pedig előbb-utóbb az lesz a következménye, hogy a hozzá nem értő vezetés miatt rosszul működnek majd az állami vállalatok, illetve intézmények.
A szocialista szakpolitikus elképesztőnek tarja, hogy az Orbán-kabinet emberei cseppet sem törődnek a törvényességgel. Több esetben megfenyegetik, megzsarolják az áldozataikat. Mondván: abban az esetben, ha nem mondanak le önként a beosztásukról, illetve a javadalmazásuk nagy részéről, akkor megtorlásban részesülnek. Ez a hozzáállás, illetve viselkedési mód pedig messze áll a jogállami keretektől, illetve a demokráciától. Így egyre nagyobb visszatetszést kelt a közvéleményben is.
Tukacs István úgy véli: a Fidesz az "utolsó emberig" folytatja majd a hatalmi mámorban zajló ámokfutását. Addig, amíg a fontos és a nem fontos posztokon egyaránt csak az általa odahelyezett pártkatonák állnak majd.
Az erdőt szolgálták és sosem a pártokat
A lapunk által megkeresett 14 méltánytalan módon eltávolított erdőgazdasági vezérigazgató közül többen közölték, hogy amit mondanak, vállalnák bárki előtt - mert abban szerintük semmi titok nincs -, ám mivel az MFB-vel kötött közös megegyezés tartalmazta azt, hogy annak részleteiről nem beszélhetnek, így kérték névtelenségüket.
Többségük két-három évtizede szolgálta az erdőt, míg jelentős részük 10-20 éve elsőszámú vezetőként tevékenykedett.
Egyikük kifejtette: leginkább menesztésük stílusát tartotta érthetetlennek, és elfogadhatatlannak. Ez véleménye szerint emberi tartás, intelligencia, és stílus kérdése. Hiányolta ugyanis azt, hogy valaki az MFB-ből, vagy az agrártárcától legalább megköszönje azt a több évtizedes munkát, amelyet az erdők védelméért, az erdőgazdálkodásért, a környezet megóvásáért tett.
A leváltott erdészeti vezetők közölték: július 8-án faxon kaptak értesítést arról, hogy 13-án jelenjenek meg az MFB központjában az átadás-átvétel részleteinek megbeszélése miatt. A fax-ban említés sem volt arról, hogy leváltanák vezérigazgatói tisztségükből őket.
Az eljárást többen kicsit ahhoz a morbid katonai vicchez hasonlították, amikor az édesanyját elvesztett honvéddal úgy közölték a tragikus hírt, hogy akinek élnek szülei, azokat előléptették a sorból, majd a megárvult kiskatonának megparancsolták, hogy lépjen vissza a sorba.
Egy másik leváltott erdőgazdaság vezetője azt emelte ki: azzal semmi probléma sincs, hogy egy új politikai vezetés, új tulajdonosi megbízott nem vele képzeli el a jövőt. Többségük nem lepődött meg a leváltásán, mert számított rá. A mindenkori állam által megbízott MFB vezető felelőssége, és dolga, hogy kivel akar dolgozni a jövőben. Ezt elfogadhatónak tartják a menesztettek.
Többen fájlalták, hogy a 22 állami tulajdonú erdészeti társaságnál a jövőben nem dolgozhat, legfeljebb a magánszférában helyezkedhet el. Volt olyan leváltott vezérigazgató, aki - bár több évtizede az erdészet ügye az élete - mégis elhagyja a szakmát, és egészen más szakterülettel kezd foglalkozni.
Többségük úgy nyilatkozott, hogy elsősorban erdészeti szakembernek tartja magát, és egész életében az erdőt szolgálta és sosem a pártokat.
Volt, aki azt mondta: az ellenségeskedést az erdészeti szakmában végre le kell zárni. Emlékeztetett arra, hogy az erdőkkel kapcsolatos korábbi kárpótlási törvény, vagy a vadászati törvény gyakran családokat, rokonokat tett ellenséggé, amit az elmúlt 2 évtizedben a politika még szított is.
Elégedettek a közös megegyezéssel?
Tukacs István, a parlament költségvetési bizottságának MSZP-s tagja kiemelte: Magyarországon a rendszerváltás óta még soha nem volt ilyen mértékű és ilyen gyorsaságú hajtóvadászat a cégek, intézmények vezetői ellen. A Fidesz-kormány minden gazdasági társaságot, szervezetet bűnözőnek tekint, ha ott nem a saját emberei foglalják el a kucspozíciókat. Mi több, mostanra addig jutott a tisztogatási akció, hogy már nem csak a felső vezetőknek kell félniük, az egyszerű beosztottak sincsnek biztonságban. Az Orbán-kormány módszerei leginkább a Rákosi rendszert jellemző rajtaütésekre, vagy a modernkori kommandó akciókra hasonlítanak - emelte ki Tukacs.
Papcsák-lista
Halállistaként emlegetik az Index információi szerint azt a céglistát, amelyet a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő juttatott el a minisztériumokhoz Papcsák Ferenc elszámoltatási kormánybiztos kérésére. Utasították a tárcákat: csütörtök 5 óráig közöljék, hogy a felsorolásban szereplő cégekkel 2002 óta milyen szerződéseket kötöttek az állami vállalatok, intézmények és mennyit fizettek nekik. Az erősen koncepciósnak tűnő listát Papcsák szerint döntően az elmúlt évek sajtója alapján állították össze, és pusztán arról van szó, hogy szeretnék látni: az adott cégek milyen kapcsolatban voltak az állammal.
A lista - amelyen összesen 85 cég szerepel - két részre osztható. Az első 52 cég vegyes merítés, láthatóan némiképp esetlegesen, de meghatározott körre utazva rakták össze, az utolsó 33-at Gyurcsány Ferenc személye kapcsolja össze.