2010. augusztus 5. - Az elmúlt két hónapban drasztikusan megnőtt a
kereslet a fenyőfa iránt Európában, ami nyersanyaghiányhoz és jelentős
drágulásához vezetett Romániában - tájékoztatta lapunkat Kis Ákos, a
faházakat gyártó Selena House Sri. társtulajdonosa Az ügyvezető szerint a fenyőrönk felvásárlási ára rövid idő alatt 15-20 százalékot nőtt, köbméteréért minőségtől függően 40-70 eurót kérnek. A Selena a román piac mellett elsősorban az angol, a francia, a görög és a magyar piacra készít faházakat, rendelésállományuk Kis szerint a gazdasági válság ellenére sem csökkent jelentősen.
Franciaországban például a hitelszigor miatt valamelyest visszaesett a kereslet, ezzel szemben Görögországban váratlanul jól alakulnak a megrendelések, és Magyarországról is egyre több az érdeklődő. Bár a nyersanyag ára folyamatosan emelkedik, a kész termékek egyelőre nem drágultak. Egy egyszerű, fából készült hétvégi kisház négyzetmétere 110 eurótól indul, a könnyűszerkezetes, téliesített fából készült lakóház négyzetmétere kulcsrakészen - mérettől és a kivitelezés minőségétől függően - 450-700 euróba kerül - tette, hozzá Kis.
Hasonlóan optimistán nyilatkoznak a romániai bútorgyártók is, bár a hazai piacon a kereslet mérséklődni látszik, a kiviteli oldalon jelentős a fellendülés. Miközben az uniós bútorpiac 20 százalékot zuhant tavaly, a romániai bútorgyártók forgalma meghaladta az 1,6 milliárd eurót, ami mindössze ötszázalékos visszaesést jelent az előző évhez képest - derül ki a romániai bútorgyártók szövetségének (APMR) jelentéséből. A román piacon osztozó legnagyobb gyártók - az Alprom, a Mobexpert, az IKEA, az Elvila, az Italsofa, a Sortilemn, a Casa Rusu és Neoset - termékeiknek 80 százalékát külföldön értékesítik. TÚRÓS BENCE LEVENTE
A román bútorpiacra meglepő módon még a 2012-es londoni olimpia is jótékony hatással van, az épülő szállodák és vendéglátóhelyek ugyanis innen vásárolják a bútorokat. Az év első felében a megrendeléseink 90 százaléka Londonból érkezett, árbevételünk pedig meghaladta az 500 ezer eurót - nyilatkozta Catalin Chelu, a pitesti Alprom tulajdonosa. Az APMR idén legkevesebb ötszázalékos piacnövekedésre számít.
Javuló lengyelek
A lengyel bútoripar átvészelte a válságot és az Artelis internetes újság szerint Európa hetedik legnagyobb exportőre lett. A listát Bulgária vezeti 100 millió dollárt meghaladó kivitellel (49 milliós import mellett). A
bútoripar történelmi okokból a wielkopolskai régióba összpontosul, ahol mintegy 3700 cég gyárt bútort. Legnagyobb problémájuk a hazai alapanyagok magas ára - a bútorfa átlag 10-15 százalékkal drágább a nyugat- és dél-európainál.