Rekviem a Tócó-völgyért (Hajdú-Bihari Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. augusztus 16. - Az ország egyik legértékesebb helyi védettséget élvező területe a Tócó-völgy. Kiemelt botanikai és zoológiái értékeinek megóvása érdekében az Európai Unió is védelem alá helyezte, így a Natura 2000 hálózat részeként különleges természetmegőrzési területté nyilvánították.
Mégis, néhány éve megépült a Józsa-park betonkomplexuma és a mellette elterülő részek is kiparcellázva, belterületbe vonásra kerültek. A Tócó-patak két oldalán 35-40 év alatt felnövekedett erdőbe eddig emberkéz nem nyúlt bele, vagyis tulajdonképpen „őserdő modellként" működött idáig. Igaz, hogy „művi", telepített az erdő, de végül is magára hagyott, ami egy természetes erdő fejlődését eredményezte. Továbbá az ökológiai és környezetvédelmi jelentősége is kiemelt, mert természetes élőhely, zöldfolyosó a madárvonulási útvonalaknak, zajcsökkentő és a járműforgalom kipufogógázainak és egyéb porszennyeződések kiszűrésében jelentős párologtató-felület, s ezen kívül oxigéntermelőként sem elhanyagolható.
A Józsa-parkot övező védett terület „megújulása" kapcsán már 1 hektár erdősült terület eltűnt. Igaz az eredeti elképzelés szerint a játszótér az erdő déli végére volt tervezve a gyepre, ahol már Józsa lakossága különböző éves rendezvényeket szervez. Ha a pihenő-sétáló övezet további kialakítása is hasonló „stílusban" lesz kivitelezve, mint a nemrég átadott játszótér, akkor érdemes lenne a „védett" terület szélein szomorkodó figyelemfelkeltő helyi jelentőségű védett terület tábláit kiegészítő felirattal ellátni, például: óvja, védje a természeti értékeket Stihl fűrésszel és buldózerrel. Kötelességünk lenne, hogy a Tócó-völgyben a még megmaradt, életközösségeket átmentsük a következő generációk számára. Vagy egyszerűen csak tudomásul kell vennünk, hogy ez már a „szép új világ" kezdete, ahol az „értéktelen" zöldfelületek helyett „értékes" és jóval tartósabb betonmonstrumok teszik még kényelmesebbé életünket? Ez már az a bizonyosság, hogy a virtuális valóság nem rémálom többé. Mindenesetre, komoly veszteségnek tűnik a „természeti értékek megőrzésén" alapuló Tócó-völgyi beruházás további folytatása, mert az itt előforduló élőlények túlélési esélyeit nem igen veszi figyelembe. A megvalósításra kerülő tanösvény, parkoló, sétány, stb. mely a helyi növény- és állatvilág bemutatását is tervezi, lehet, hogy ígéretesnek hangzik, de félő, hogy a természet eredeti értékei valóban már csak információs táblákon lesznek majd láthatóak a jövő nemzedéke számára. DUDÁS MIKLÓS, DEBRECEN-JÓZSA



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.