Fontos lenne Tisza-völgy fejlesztése (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. szeptember 8. - Az árvíz elleni védekezések és a hatékonyabb gazdálkodás megteremtése miatt is szükséges a Tisza-völgy fejlesztése és a folyóban rejlő lehetőségek kihasználása - hangzott el a Vízkészletek jövője a Tisza vízgyűjtőjén című konferencián tegnap. A mezőgazdaság szempontjából a víztározás és az öntözés is kulcskérdés, a Tisza , adottságainak kihasználása ebben az értelemben sokat jelentene.
A Vízkészletek jövője a Tisza vízgyűjtőjén címmel rendezett konferenciát tegnap a Magyar Tudományos Akadémia Budapesten. A szakemberek szerint határozott stratégiára és változtatásokra van szükség, hogy hazánk kihasználja a folyóban rejlő lehetőségeket a gazdálkodás és az agrárium fejlődése, a munkahelyteremtés és gazdaságunk érdekében.
„A Tisza-völgy sorsát és jövőjét elsősorban a természetvédők és a mezőgazdasági szektor szakemberei közötti belső csata határozza meg. Ennek függvényében számos forgatókönyv léphet életbe a jövőben a gazdálkodási rendszer megmaradásától kezdve a földhasználat kisebb átalakításán át a teljes gazdálkodási rendszerváltásig. Utóbbi esetében modern ártéri táj-gazdálkodás valósulhatna meg a Tisza együttműködésével azáltal, hogy a folyót be lehetne kapcsolni a gazdálkodásba ott, ahol ezt lehetővé teszi a táj. A Tisza fejlesztésének gyakorlati megvalósításához azonban társadalmi összefogásra van szükség, és nem koncepciók közötti csatározásokra" - jelentette ki Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára.
A szakemberek szerint azért is fontos a változtatás, mert több pénzt visz el az árvízi védekezés és akarok miatti helyreállítási költség, mint a fejlesztés. A konferencián részt vevők a víztározás és öntözés problémájának megoldását is sürgették, hangsúlyozva, hogy vízben gazdag hazánk adottságaira építeni kellene. , „A gazdák kockázatainak csökkentésében meteorológiai szolgáltatásokkal is segíteni tudunk. A veszélyes időjárási helyzet előrejelzését - mint például a jelentős csapadék,
az erős szél és a jégverés - százhetvennégy kistérségben is meg lehetne valósítani, de például az agrometeorológiai előrejelzések már most is hasznosak és használhatók. A meteorológiai szolgáltatásokat azért is használni kell, mert az elmúlt tizenöt évben sokkal több szélsőség jelentkezett az időjárásban, mint korábban, és ez a jövőben sem változik majd" - mondta Bozó László, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke. SZARVAS SZILVESZTER



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.