Egy nap alatt megtisztulhat az ország (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. szeptember 18. - A vidékfejlesztési tárca hadat üzen az illegális hulladéklerakóknak - A civilek megosztottak a kormányzati szerepvállalás ügyében

Magyarország is követheti Észtország példáját, és néhány hónapos előkészítés után egyetlen nap alatt megszabadulhatunk az illegális szeméttelepektől. Ehhez csak a tipikusan magyar betegségen, a széthúzáson kell úrrá lenni. A lapunk által megkérdezett környezetvédelmi szakemberek és civil szervezetek ugyanis egyelőre szinte csak abban értenek egyet, hogy az észt példa követendő, a megvalósítást azonban mindenki másképpen képzeli el. Biztató ugyanakkor, hogy a szakterületet felügyelő tárca már a program beindításán gondolkodik.
A közelmúltban egy riport jelent meg a Magyar Nemzet hasábjain brüsszeli tudósítónk, Lovas István tollából arról, hogy Észtországban néhány hónapos előkészítő munka után egy nap alatt felszámolták az illegális hulladéklerakókat. A példát több ország is követte, legközelebb éppen a szomszédos Romániában tartanak nagytakarítási napot. Megkerestük a Vidékfejlesztési Minisztériumot, hogy az észt példa magyarországi megvalósíthatóságáról érdeklődjünk. A tárcánál azt közölték, hogy a Magyar Nemzetben megjelent cikk felkeltette az érdeklődésüket. Lapunk úgy tudja, hogy a minisztérium fontolgatja, hogy kinevez egy, a program magyarországi megvalósításáért felelős személyt. A magyarországi nagytakarítás 2011-es megvalósítása jövőre komoly nemzetközi hátszelet is kapna, hiszen az Európai Unió Tanácsa 2009. november 27-i határozatában a 2011-es évet az aktív polgárságot előmozdító önkéntes tevékenységek európai évének nyilvánította. Az ENSZ szintén kiemelten fontosnak tartja az egyenlőséget, szolidaritást, valamint az egyéni és a kollektív szabadságot szimbolizáló önkéntes munkát, ezért önkéntességet támogató programokat hirdetett meg 2011-re.
A kabinetre bíznák az irányítást
A program hazai megvalósításának esélyeit növeli, hogy a parlamenti pártok mindegyike támogatná - más kérdés, hogy szinte mindenki másként képzeli el az akció kivitelezését. Turi-Kovács Béla, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának fideszes alelnöke az észt példával kapcsolatban elmondta, hogy az első Orbán-kormány 2001 második felében már tervbe vette az ország teljes megtisztítását. - A mozgalom azonban az idő rövidsége miatt nem lehetett sikeres, ez is azt bizonyítja, hogy egy hasonló program előkészítése és megvalósítása több hónapot vesz igénybe. Mi akkor azt tapasztaltuk, hogy a civil szervezetek részéről óriási volt az érdeklődés, de az önkormányzatok, főként a kisebb községek és városok is támogatták elképzeléseinket. Éppen ezért egy jól koordinált mozgalomnak most is lehet sikere, főleg akkor, ha az önkormányzatok és a civil szervezetek is csatlakoznak hozzá - jegyezte meg. A fideszes politikus biztos benne, hogy a nyilatkozatok terén mindenki lát fantáziát egy hasonló programban, a kérdés az, hogy az összefogás tartós-e. Ehhez szerinte az kell, hogy a zöldszervezetek ne sorolják be magukat balra vagy jobbra, hanem minden jó kezdeményezés mögé álljanak be, akkor is, ha az a kabinet részéről indul. - A programot ugyanis csak a kormány koordinálhatja, a munkát a tárca hulladékkal foglalkozó főosztálya végezhetné el. A kabinetnek azonban már az elején egyértelművé kell tennie, hogy ez nem politikai akció, a cél az ország megtisztítása - mutatott rá.
- Nem tudom, hogy az észt példa lemásolható-e, de az biztos, hogy szükség és igény lenne rá - reagált a programra Nagy Andor (KDNP). A politikus leszögezte, egy hasonló kezdeményezés megvalósításához nélkülözhetetlen a kormány támogatása. - Abban biztos vagyok, hogy a bizottságban minden politikai erő támogatná a programot, a kérdés az, hogy az elméletet miként lehet átültetni a gyakorlatba - fogalmazott Nagy Andor. A kereszténydemokrata politikus szerint egy hasonló kezdeményezés jöhetne a bizottságból, de érkezhet a minisztériumból is. - A környezetvédelmi felügyelőségek és a jegyzők nyilvántartják az illegális hulladéklerakókat, éppen ezért kell a kezdeményezéshez az önkormányzatok és a kormányzat szerepvállalása - tette hozzá a fenntartható fejlődés bizottságának KDNP-s alelnöke.
Az ellenzék is követné az észt példát
Jávor Benedek (LMP) szerint is olyan konszenzus kellene a program megvalósításához, amely átível a politikai szekértáborokon. - A Hulladék Munkaszövetségnek éveken keresztül volt egy Tájsebészet című kampánya, ahol az illegális hulladéklerakók feltérképezése volt a cél, és helyben szervezték meg felszámolásukat. A kezdeményezés meglehetősen sikeres volt, csak nem kapott kellő sajtónyilvánosságot - fogalmazott Jávor, aki szerint ennél nagyobb és hatékonyabb kampányt is meg lehet valósítani, de ehhez a civil szervezetek, a kormányzati szereplők, az önkormányzatok és az oktatási intézmények összefogása kellene. Szerinte először fel kell mérni az illegális hulladéklerakókat, térképet készíteni róluk, majd meg kell szervezni a begyűjtést, az elszállítást és a szemét feldolgozását. - Ennél is fontosabb azonban, hogy egy év múlva ne tartsunk pontosan ott, ahol most, és ne keletkezzenek újabb illegális hulladéklerakók. Ehhez egyrészt szemléletformálás kellene, hogy az embereknek ne jusson eszébe újra kivinni a szemetet a természetbe, illetve szükség lenne egy erős környezetvédelmi hatóságra, amely képes a terepen jelen lenni, ellenőrzi, és ha kell, akkor szankcionálni. Ez most hiányzik a rendszerből. A zöldhatóság erősen alulfinanszírozott, nincs erre kapacitása -hangsúlyozta. Szerinte a kezdeményezés akkor lehet életképes, ha az irányítás a civil szervezetek kezében van, de ehhez meg kell kapniuk minden támogatást. Hozzátette: az összefogás rajtuk nem fog múlni. Az illegális hulladéklerakók felszámolása Bödecs Barna (Jobbik) szerint sem megy egyik pillanatról a másikra. A politikus is utalt arra, hogy a szeméttelepekről vannak környezetvédelmi hatósági és civil adatbázisok, amelyeket a munkához fel lehetne használni. - Ezeknek az összefésülése után mintázni kellene az illegális hulladéklerakókat, mert vannak köztük olyanok, amelyek különleges kezelést igénylő anyagokat is tartalmaznak. Ezután már csak finanszírozás és közbeszerzési eljárás kérdése, hogy az akció sikeres legyen. A program azonban csak akkor hozhat tartós eredményt, ha megszüntetjük az illegális lerakás feltételeit. Olyan szabályozásra van szükség, hogy ne érje meg illegálisan elhelyezni a szemetet. Azokat, akik nem fizetnek szemétdíjat, egy ennél nagyobb mértékű lerakási adóval kellene sújtani - fejtette ki Bödecs Barna, hozzátéve, hogy amíg a szankcionálás nem megoldott, az illegális szeméttelepek újratermelődnének. Kitért arra is, hogy a programot közmunka révén is meg lehetne valósítani, így széles tömegeket lehetne foglalkoztatni. - A technikai feltételt azonban az államnak kell biztosítania, mint ahogy a hulladék kezelését is kormányzati szinten kell megoldani - tette hozzá.
A szocialisták is úgy gondolják, hogy az észt példa mindenképpen követendő. Szabó Imre (MSZP) lapunknak elmondta, hogy akár önkéntesként is részt venne a munkában. A volt környezetvédelmi miniszter megjegyezte, korábban is voltak kezdeményezések az illegális hulladéklerakók felszámolására, hiszen az önkormányzatok és civil szervezetek számára minden évben volt pályázati forrás. - Az azonban igaz, hogy a pénzek mindig gyorsan elfogytak, a keret sohasem volt elegendő. Ezek a példák is azt mutatják azonban, hogy az a forma a leghatékonyabb, ha a civilek, az önkormányzatok és az állam együttműködik - jegyezte meg a fenntartható fejlődés bizottságának MSZP-s tagja. Bár szerinte a környezettudatosság szempontjából nálunk is van még mit bepótolni, ez egy olyan téma, amely alkalmas lehet arra, hogy szektorsemlegesen mindenki összefogjon egy ilyen jó kezdeményezés érdekében. Szabó felhívta a figyelmet arra, hogy az akció csak akkor lehet sikeres, ha kellő médiafigyelmet kap.
Nem növesztenének vízfejet   
Míg a politikai pártok többsége erős állami szerepvállalással és központi koordinációval képzelné el a program megvalósítását, a civilek egy része „nem növesztene vízfejet". A Hulladék Munkaszövetség (Humusz) szerint az lenne szerencsés, ha a kezdeményezés a kormánytól és más szervezetektől függetlenül valósulna meg Magyarországon. Perneczky László, a Humusz munkatársa hangsúlyozta, nem biztos, hogy beállnának egy állami kezdeményezés mögé. - Ne egy központi parancsnokság adja ki az ukázt, hanem az lenne jó, ha helyi civilek csatlakozhatnának egy országos kezdeményezéshez. Kulcskérdés azonban a pénz, mert anyagi források nélkül nem működhet egy ilyen program - mutatott rá Perneczky László. A szakember megjegyezte, hogy kisebb kezdeményezések voltak már Magyarországon, az Országos Polgárőr Szövetség környezetvédelmi szakosztálya szokott országos lefedettségű tavaszi és őszi nagytakarításokat szervezni, amihez komoly koordinációra és sok pénzre van szükség. - A szemét elszállítása hatalmas összegeket emészt fel, valamint sokba kerül a hulladék lerakása is, és erre központi pályázat soha nem volt - jegyezte meg. Említést tett a „Tiszta Magyarországért" elnevezésű kezdeményezésről is, ami a Humuszhoz köthető. A Hulladék Munkaszövetség ebben sem töltött be koordinációs szerepet, csak a párhuzamos kezdeményezéseket próbálta egy mederbe terelni.
Miközben a Humusz nem biztos, hogy beállna egy állami kezdeményezés mögé, a Levegő Munkacsoport éppen a környezetvédelmet felügyelő tárcától várja a kezdő lépés megtételét. Lenkei Péter, a szervezet munkatársa szerint a program sikere érdekében az illetékes minisztériumnak más tárcákkal is együtt kellene működnie. Arra a kérdésre, hogy csatlakoznának-e egy ilyen kezdeményezéshez, igennel válaszolt. - Rengeteg panasz érkezik hozzánk, nagyon sok illegális hulladéklerakó helyen jártunk, a helyzet katasztrofális. Különösen Budapest agglomerációjában, ahol óriási mennyiségű hulladékot, elsősorban építkezésekből származót raknak le. Nem egy esetben nemcsak környezeti, hanem természeti károkat okoznak. Előfordult, hogy a szemetet fokozottan védett növényekre rakták le. Több ügyben feljelentést tettük, ám a nyomozás rendre kudarcba fulladt. Az illegális hulladéklerakók felszámolása valóban nagyon fontos, de csak akkor van értelme, ha az akciót drákói szigor és megfelelő felvilágosítás követi. Különben az egész csak kidobott pénz - jegyezte meg Lenkei Péter, hozzátéve: akár százezres nagyságrendben lehetnek illegális lerakók az országban.
Vida Viktor, a Védegylet munkatársa a programmal kapcsolatban  elmondta, hogy a társadalmi kampányok akkor sikeresek, ha használnak olyan új praktikákat, amelyek megtöbbszörözik egy-egy kezdeményezés erejét. Ilyennek tartja a részvételi demokrácia eszközeit, a lakosság bevonását, másrészt az új technológia eszközeit: az internetet, a GPS-t és a Google Earth-t. Vida Viktor szerint a nemzetközi példák azt is bizonyítják, hogy politika akarat is kell a program sikerességéhez. - Jó lenne, ha Sólyom Lászlóhoz hasonlóan Schmitt Pál is kiemelten kezelné a zöldügyeket, és támogatna egy észt példán alapuló programot Magyarországon - hangsúlyozta a Védegylet munkatársa, akinek számításai szerint itthon akár négyszázezer önkéntesre is szükség lehet ahhoz, hogy a több tízezer tonna illegális hulladékot össze lehessen gyűjteni. Borsodi Attila

TERMÉSZETŐRZÉS RANGEREKKEL. Rendészetileg kiképzett, fegyveres, hatósági emberekből álló, úgynevezett ranger-szolgálatot kíván létrehozni a természetkárosító bűncselekmények visszaszorítására Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára. A Népszabadságnak kijelentette: ezzel párhuzamosan a Természetvédelmi Őrszolgálat - amelynek semmi köze nem volt a fegyveres területőrzéshez és a hatósági fellépéshez - megszűnik. (MN)

ÉSZTORSZÁG    
A Csináljuk meg! kampány csúcspontjaként 2008. május 3-án 40-50 ezer ember egy nap (összesen öt óra) alatt körülbelül tízezer tonna szemetet gyűjtött össze. A munkában részt vett több vállalat, amelyek gépeket adtak a munkához, de közreműködött a hulladékgyűjtésben az észt kormány is. A takarítás előtt naponta hétszáz önkéntes járta az országot GPS-szel és a Google Earth internetes térképen alapuló szemétlokalizáló szoftverrel, hogy elkészítsék a hulladéktérképet, összesen 10 656 szemétlelőhelyet azonosítottak be. A szervezők számításai szerint az észt kormánynak három évébe és 23 millió eurójába került volna az akció, az önkéntesek azonban néhány óra alatt végeztek a munkával, és az egész alig félmillió eurót emésztett fel.
PORTUGÁLIA
A tízmilliós Portugáliában idén március 20-án volt a „nagy takarítási nap”. A Tisztítsuk meg Portugáliát! akció azzal indult hogy három helyi szervező internetes oldalt hozott létre, hogy az ország lakosságának bemutassa az Észtországból indult kezdeményezés lényegét. Ahogy erősödött a mozgalom, Portugália elnöke is elfogadta a védnökséget. A hulladékgyűjtő akcióhoz végül csatlakozott a portugál hadsereg, több helyi önkormányzat és vállalkozás, amelyek különböző eszközökkel segítették a szemétszedést. A takarításon összesen százezer luzitán vett részt több ismert közéleti személyiség és maga az elnök is szedte a szemetet. A portugálok összesen hetvenezer tonna hulladékot gyűjtöttek össze a tengerparton és az erdőkben.

SZLOVÉNIA
A tengerparti országban is idén, április 17-én szedték össze a szemetet. Az alig kétmilliós köztársaság minden tizedik állampolgára csatlakozott a Tiszta Szlovéniát! programhoz, így végül kétszázezer ember vett részt az önkéntes nagytakarításban. A példát követte Lettország és Litvánia is.    
ROMÁNIA         
A szomszédos országban március 25-e óta folynak a Csináljuk, Románia! akció előkészületei. Már szinte a teljes román kormány csatlakozott a kezdeményezéshez, részt vesz a munkában a környezetvédelmi és erdészeti, az oktatási, kutatási, ifjúsági és sport-, a kulturális és vallásügyi, a térségfejlesztési és idegenforgalmi minisztérium, a csendőrség, a román vízgazdálkodási hivatal és több helyi hatóság is. A munkálatok a tervek szerint haladnak, így júliusra befejezték a szeméttelepek feltérképezését. A program fejleményeiről a helyi média rendszeresen tudósít az előkészületi munkákról egy román és angol nyelvű internetes oldal folyamatosan hírt ad. A nagytakarítást szeptember 25-én tartják.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.