2005. február 18.
Agrárpénzek több jogcímen
A gabonaintervenció és a kifizetések felgyorsítását követelték a gazdák
Brüsszeli jóváhagyásra vár a terület alapú kifizetések kiutalási rendszerének módosítása
Átalakítaná az agrártárca az uniós terület alapú kifizetésekhez nyújtott nemzeti kiegészítő támogatások idei kiutalási rendszerét - értesült a Világgazdaság. Ha a kormány megkapja Brüsszel jóváhagyását, az idei szabályozást február végén-március elején közzéteszi. Módosulna a kifizetési jogcímek száma, így többek között az energiatermelő növények és a csonthéjas gyümölcsök támogatására is lehetőség lenne. Az Európai Bizottság megfigyelői hétfőtől vizsgálják, a 'magyar ható-Ságok hogyan boldogulnak a gabonaintervencióval. Egyes hazai agrár-érdekképviseletek tegnapi Kossuth téri demonstrációjukon petíciót adtak át az FVM-nek, az intervenciós felvásárlást és a terület alapú EU-pénzek kifizetésének felgyorsítását követelték
Átalakítaná az agrártárca az uniós terület alapú kifizetésekhez nyújtott nemzeti kiegészítő támogatások idei kiutalási rendszerét - értesült a Világgazdaság. Magyarország mintegy kilencvenmilliárd forintnak megfelelő összeget fordíthat nemzeti kiegészítésre 2005-ben.
MUNKATÁRSAINKTÓL
A változtatásokhoz az FVM most brüsszeli jóváhagyásra vár. Ha ezt megkapja, az idei szabályozást a lehető legrövidebb időn belül, február végén-március elején közzéteszi - tudtuk meg. A mai' elképzelések lényege, hogy módosulna a kifizetési jogcímek (az úgynevezett nemzeti borítékok) száma. Magyarország korábban tíz borítékot alakított ki: ezekkel a hímivarú vágómarhák, az extenzív szarvasmarhatartás, a húshasznú tehenek, az anyajuhtartás, a kedvezőtlen adottságú térségek juhtartás, a tej-, a rizs-, a burley- és a virzsíniadohány-, illetve a szántóföldi növénytermelés számára kívánt támogatási lehetőséget teremteni 2004-2006 között. A jogcímek egy részét azonban tavaly nem léptette életbe, mert a demonstráló gazdákkal kötött februári megállapodás miatt a kilencvenmilliárdos keret felét más célokra csoportosította át, és ez utóbbi kifizetéseket egy faktoring ügylettel előbbre hozta (VG, 2004. május 6.).
Az idén ugyanakkor a minisztérium valamennyi borítékot meghirdetné, kivéve a rizsét, amelyet összevonna a szántóföldi növényekével (úgynevezett GOFR-növények) - tudtuk meg. További módosításként két új jogcímmel bővítené a dotációs lehetőségeket: az energiatermelő növények és a csonthéjas gyümölcsök (a mandula, a dió és a mogyoró) támogatására is borítékot alakítana ki. Értesüléseink szerint a tárca e két utóbbi csoportban hektáronként 50-75 euró közötti dotációs összeget tervez. Szakértők ezzel kapcsolatban felhívják a figyelmet arra, hogy ezzel a már meglévő borítékokra jutó keret csökkenne. Az FVM azonban nem tart- érzékelhető .szűküléstől, mert legfeljebb néhány ezer hektárnyi újonnan dotálható területtel számol.
Értesüléseink szerint az FVM szakmai testülete már áldását adta azon felvetésre, hogy a 2005-ös fold alapú támogatások rendszerét terjesszék ki a lágy- és fás szárú energianövényekre és a bioetanolra is. Ahhoz azonban, hogy a Magyarországon alkalmazott terület alapú agrártámogatás
valamennyi energiaültetvényt is lefedjen, némileg módosítani kellene az eddigi játékszabályokon. Jelenleg ugyanis csupán termőterület támogatható - ami lehet parlagon hagyott föld is -, de kizárják mindebből az erdőségeket.
A magyar agrártárca mindezzel szembesülve kért jogértelmezést a bizottságtól, lényegében azt firtatva, vajon elképzelhető-e kivételes megítélés a biomassza kinyerését célzó erdők esetében.
A hivatalos válasz még nem futott be, de a Világgazdaság érdeklődésére Michael Mann, az agrár-főigazgatóság szóvivője el mondta: akkor képzelhető kivétel a terület alapú egyszerűsített kifizetési rendszerben, ha olyan területről van szó, amelyen úgynevezett rövid időtávra - legfeljebb húsz évre - telepített rotáló művelés folyik, és ha termelő bizonyíthatóan szerződéses kapcsolatban ráll valamely energia előállító partnerrel.
A magyar felvetés nem csak magyar érdekeket céloz. Az utóbbi egyértelmű: végül is a magyar kormány a csatlakozási tárgyalásokon arra vállalt kötelezettséget, hogy 2010-re az előállított áram 3,6 százalékát megújuló energiaforrásból termelik, tavaly a Magyarországon termelt áramnak csak alig 0,9 százalékára állt mindez, és szakemberek szerint ha a hátralévő öt évben ennek arányát 3,6-re akarják növelni, mintegy hetvenmilliárd forintnyi beruházásra lesz majd szükség.
Emlékezetes, hogy a vonatkozó EU-irányelv uniós szinten a mai 5,3 százalékról 12-re akarja növelni általában a megújuló energiahordozó-felhasználást, illetve a villamosenergia előállításban ezek részarányát 22,1 százalékra akarja felhozni. Hazánk esetében a szóba jöhető források köre meglehetősen korlátozott: sem a nap, sem pedig a szél nem számít jó hatékonysággal hasznosítható forrásnak, és Bős-Nagymaros óta a vízi -erőművek létesítésével szemben is ellenérzések vannak. A leginkább kéznél lévő forrás a meleg víz és az erdőség. (Az ország egyötöde erdő, és az FVM szerint az évi fakitermelés évi kétmillió köbméterrel növelhető, aminek 40-45 százaléka lehetne az energetikái célú" növekmény.)
KIEGÉSZÍTÕ TÁMOGATÁSOK
(tavalyi, nemzeti)
NORMÁL SZABÁLYOZÁSSAL
»hímivarú húsmarha . '
(forint/egyed): 34,7 ezer '
»rizs (forint/ha): 59 ezer j
» burley dohány (forint/ha)
580 ezer » virzsínia dohány (forint/ha): 740
ezer '
» Szántóföldi növények (forint/ha):
11 ezer
FAKTORIMBÖBTLtTTEl
»tehén (forint/egyed): 40 ezer : » anyajuh (forint/egyed): 1,6 ezer »tejkvóta (forint/kg): 2
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG küldöttsége február 21-én látogat Magyarországra, hogy ellenőrizze, hogyan boldogulnak a magyar hatóságok a gabonainteryencióval. A vizitet az uni-óé agrár-érdekképviseletek kérték, miután a magyar rendszer elégtelensége a közösségben is az árak csökkenéséhez vezetett (VG, 2005. február 1., 5. oldal). A bizottság szerint a lehetséges megoldások között van, hogy nagyobb mennyiségű gabona intervenciós tárolását finanszírozza az EU, vagy hogy támogatja azok elszállítását az unión kívüli kikötők felé. Egyes hazai agrár-érdekképviseletek tegnapi Kossuth téri demonstrációjukon petíciót adtak át az FVM-nek, amelyben az intervenciós felvásárlást és a terület alapú EU-pénzek kifizetésének felgyorsítását követelték.