2010. 09. 28. - A Nyugat-magyarországi Egyetem nemzetközi hírű botanikus
kertje pályázati úton 125 millió forintot nyert a gyűjtemény
megőrzésére és helyreállítására. A támogatás nagysága egyedülálló a kert
történetében. A Nyugat-magyarországi Egyetem botanikus kertjét utoljára a múlt század hatvanas éveiben bővítették, az utolsó komolyabb felújítást pedig a növényházban végezték el a nyolcvanas években. Ezért is nagy öröm az egyetem és a kertet gondozó erdőmérnöki kar számára, hogy pályázati úton mintegy 125 millió forintot nyertek az élőnövény-gyűjtemény rekonstrukciójára.
A munkálatok hamarosan elkezdődnek a 17,2 hektáros területen, és a tervek szerint 2012. június 30-án adják át a megszépült botanikus kertet. A beruházást felügyelő szervként a Fertő-Hanság Nemzeti Park és az Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség segíti.
- Igazi mérföldkő ez a rekonstrukció a botanikus kert életében, hiszen ekkora támogatásban eddig soha nem volt részünk - fejezte ki örömét Ezerné Lóth Annamária, a botanikus kert igazgatója. - Nyolc elemből áll a programunk, a felújítások mellett az inváziós és pionír - tehát nem odaülő - növények visszaszorítására is nagy hangsúlyt fektetünk. Megújulnak többek között a vizes élőhelyek, a sziklakertek, az üvegház és a madáretetők is. Egyensúlyi állapotot szeretnénk kialakítani, hiszen ennek fenntartása hosszú távon jóval kisebb költséget jelent az egyetem számára.
Prof. dr. Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora hozzátette, a megújult kert amellett, hogy maradéktalanul kiszolgálja az oktatást és az ismeretterjesztést, méltó esztétikai környezetet teremt az oktatáshoz is. LAKNER GÁBOR