Hazánk agrárjövője erdeinken is múlik (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. október 9. - Nemzeti vagyonunk jelentős részét képezik az erdők, az erdészet pedig a jövő agráriumának egyik kitörési pontja lehet - hangzott el tegnap a tizennegyedik alkalommal megrendezett erdészeti napok parlamenti megnyitóján. Csak társadalmi, közjóléti és gazdasági kérdések együtteseként beszélhetünk az erdőről, amely kérdéskör a készülő alkotmányból sem hagyható ki - hangoztatta Schmitt Pál köztársasági elnök, az Országgyűlésben tegnap megrendezett erdészeti nyílt napon. A XIV. erdők hete programsorozat nyitórendezvényén az államfő arra is felhívta a figyelmet: nem árt tudatosítani, hogy egyre súlyosabb természeti károkra kell felkészülni. Az erdők azért is fontosak, hiszen azok több mint 35 százaléka védelmi erdő, vagyis talaj-, illetve vízvédelmi funkciója van.
A Vidékfejlesztési Minisztérium keretein belül a rendszerváltás óta először jött létre olyan szervezet, amely kormányzati szerepében teljes körűen lefedi az erdő, mint természeti erőforrás minden érdemi vonatkozását - a nyersanyagtermeléstől a természetvédelemig - mutatott rá Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára, miniszteri megbízott. Kutatások szerint a magyar erdővagyon értéke megközelítőleg 2000 milliárd forint. A tárca a Nemzeti erdőprogramot az erdőt és az erdőgazdálkodást érintő nemzeti közmegegyezésnek tekintheti, ezért annak a stratégiai célokhoz rendelt frissítésébe az ágazat érdek-képviseleti és szakmai civil szervezeteit is be fogja vonni. Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a nyílt napon közölte: az erdészet kiemelt figyelmet kap a kormánytól. Mindezért felkéri az Országos Erdészeti Egyesület elnökét, hogy szakemberek segítségével az állami és a magántulajdonú erdőkre vonatkozó meglátásait fogalmazza meg, ezzel segítve a kormány munkáját - tette hozzá.
Az erdőterület és az erdeinkben megtalálható élő faanyag mennyisége az elmúlt évtizedekben folyamatosan növekedett. A mai határainkon belül, 90 év alatt a terület megduplázódott, jelenleg kétmillió hektárt tesz ki. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter gondolatait tolmácsolva, Bognár Lajos elmondta: az erdészet a jövő agráriumának egyik kitörési pontja lehet. Jakab István, a parlament fideszes alelnöke szerint rövid távon a már elérhető források felhasználásának hatékonyságán lehetne javítani, s már létező, ám eddig elzárt támogatási jogcímeket is meg kellene nyitni. Reményei szerint az utóbbi években tapasztalt évi öt-hatezer hektáros erdőtelepítésével szemben a jövőben 16-18 ezerre nőhet az éves erdőtelepítési mérték.
Zámbó Péter, a Magán-erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke (természetesen Luzsi Józsefről van szó – Z.Z.) arról beszélt, hogy amennyiben a kormány részéről elhangzottak megvalósulnak, úgy a magánerdők tulajdonosai nyugodt szívvel vállalják, hogy 10-15 ezer fővel több embert fognak foglalkoztatni vidéken. DÉNES ZOLTÁN

ÚJ TÁMOGATÁS. Erdő- környezetvédelmi intézkedésekhez, valamint erdőszerkezet átalakításához nyújtandó támogatás igénylésére nyílt lehetőség. A kérelem benyújtására október 1-jétől 31-ig van lehetőség - adta közzé tegnap a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. Mindkét jogcím esetében azok az erdőgazdálkodók nyújthatnak be támogatási kérelmet, akik rendelkeznek az adott területre vonatkozó erdészeti hatóság áltál kiadott erdőterv-határozattal.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.