Sír a fűrész a rengetegben (Tolnai Népújság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 


2005. február 15.
ERDÕGAZDASÁG A fakitermelés terv szerint halad Gyulajban, a munka szép bevételt biztosít. Ám megjelent a gyapjaspille
Az értékes állomány - a tölgy és a feketedió - kivágása már befejeződött Gyulajban, az rt. tamási erdészetének területén. Jelenleg ütemterv szerint zajlik a vegyes erdő, köztük a tűzifának szánt cser, gyertyán, hárs és fenyő vágása.

Az éves terv 37 ezer köbméter, ami közel 40 százalékát jelenti a részvénytársaság tevékenységének. Herke József fahasználati műszaki vezető elmondta: ilyenkor a vadra is gondolnak az úgynevezett nevelővágások, azaz a | vékonyabb, hajtásokkal és rügyekkel rendelkező fa ledöntésével. így jut többleteleség az őznek, a szarvasnak a lucernaszéna és a siló mellé. A letarolt területekre természetesen új fa, főleg makktermést hozó csemete kerül. Telepítéskor szem előtt kell tartani nemcsak a hasznossági, de például a talajtani szempontokat is. A fiatal fákat elkerítik, hogy a vad ne férjen hozzájuk. A kerítést majd akkor bontják le, ha a fák kellően megerősödnek.
A fakitermelés manapság Is hasznot hoz. A cég teljes nyereségének mintegy kétharmada származik ebből a tevékenységből. Remélhetőleg így lesz az idén, illetve jövőre is. Ugyanakkor a gyapjaspille hatalmas kárt okoz. Ennek a rovarnak a petecsomói minden korábbinál nagyobb mennyiségben terítik be az erdőgazdaság területén a fákat A pille hernyója jelentős erdőrészeket képes tarra rágni.

Szeri Árpád

A dám egyedülálló, háborítatlan birodalma

Az 1971-ben kialakított, Tamási, Hőgyész és Dombóvár között fekvő gyulaji rezervátum erdejében Európa leghíresebb és létszámában is legjelentősebb dámvadállománya él A 7800 hektáros terület egykoron herceg Esterházy Miklós birtoka volt Gyulajban a hófehér, a koromfekete és a pettyes dám él zavartalanuL Az első dám trófearekord-bírálat 1923-ban volt, s az aranyérem egyből Gyulajba került. Azóta a rezervátum négy világelsőséget tudhat magáé-nak.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.