Tizedelés jöhet a közszférában (Népszava)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. október 19. - Komoly gondot okozhat az oktatásban, az egészségügyben és a szociális ellátásban, ha a kormány - a kiszivárgott elképzeléseknek megfelelően - a dolgozók 5-10 százalékát elküldi a közszférából és a költségeket is lefaragják. A dolgozók így sok ágazatban kevesen lesznek ahhoz, hogy ellássák törvényben előírt feladatukat - véli a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma. Az érdekvédők egyeztetést sürgetnek és nem zárják ki a demonstráció, illetve a sztrájk lehetőségét sem.

Intézkedések sora a dolgozók ellen
- A kormányváltást követő tisztogatásnak csaknem 5 ezer áldozata van
Indoklás nélküli felmondást vezettek be a kormánytisztviselői törvényben
- Kivetették a 98 százalékos különadót a végkielégítések 2 millió forint fölötti összegére. Borulhat az ellátórendszerek működése, ha a kormány megvalósítja tervét; az oktatásban, az egészségügyben és a szociális területeken dolgozók képtelenek lesznek teljesíteni a törvényben előírt kötelezettséget - állítja a Szakszervezetek Együttműködési  Fórumának  elnöke. Varga László szerint több tízezres létszámelbocsátás a terv, legalábbis ez derül ki az általuk megismert költségvetési köriratból. A költségcsökkentés miatt intézmények zárhatnak be, mert működésképtelenek lesznek. Akik megússzák az elbocsátást, munkahelyük elvesztése miatt maradhatnak állás nélkül - mondta.
Megjegyezte, velük nem egyeztetettek, a szakszervezetek a konkrét elképzeléseket nem ismerik, így marad a találgatás, a spekuláció. Csak a sajtóból tájékozódnak, érdemi információjuk nincs, így jutott a
tudomásukra a körirat tartalma. Eszerint jövőre 5-10 százalékos létszámleépítést tervez a kabinet, az általános költségeket pedig 5 százalékkal csökkentenék.
Orbán Viktor miniszterelnök tegnap a parlamentben napirend előtt egyelőre csak annyit mondott: a napokban tárgyalásokat kezdeményez a kormány minden nagyobb önkormányzattal az általuk működtetett közszolgáltatások további sorsáról. Megjegyezte azt is, az állami bürokrácia területén a költekezést legalább öt százalékkal lehet csökkenteni. A részletek egyelőre nem ismertek, és a költségvetési szervek jövő évi gazdálkodásának tervezésére vonatkozó köriratot sem hozta nyilvánosságra a kormány. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint valamennyi, a költségvetés összeállításában feladattal rendelkező intézmény számára ismertté váltak a jövő évi költségvetés főbb keretei, a tárca az érintettekkel megkezdte az egyeztetést.
Varga szerint a közszféra ma már nem alkalmas további "fogyókúráztatásra". Emlékeztetett, hogy a közszféra ellehetetlenítése 2006-ban kezdődött. Míg 2005-ben még 850 ezren dolgoztak ezen a területen, mára ezt a létszámot 680 ezerre csökkentették. Arra is rámutatott, hogy a 2002-es nagyobb arányú béremelés az elmúlt nyolc évben lényegében „eltűnt", és mára a reálkeresetek a 2002-es szintre estek vissza. Sérelmezte, hogy a versenyszférából ismét érkeznek olyan vélemények, hogy a „felduzzasztott" közszférát csökkenteni kell. Bejelentette: ismét azt kérik Matolcsy György nemzetgazdasági minisztertől, az Országos Érdekegyeztető Tanács után velük is egyeztessen az elképzelésekről. Varga kijelentette: ha nem lesz tárgyalás, akkor demonstrációra vagy sztrájkra is számítani lehet.
A kormányváltás után gyakorlatilag azonnal megkezdődtek az elbocsátások, a minisztériumi dolgozókat és az állami vezetőket nagyüzemben bocsátották el. A kabinet elhárította a nehézségeket, a törvényből kivette a csoportos létszámleépítéssel kapcsolatos munkáltatói kötelezettséget, így bárkitől indoklás nélkül megszabadulhattak. Korábban a foglalkoztatónak kötelessége volt bejelenteni döntését a munkaügyi központnak, ami segített az álláskeresésben. Ma ez a jogszabály már nem él. A szakszervezetek hiába fordultak Alkotmánybírósághoz az indoklás nélküli felmondás miatt, a testület még nem válaszolt a beadványra. De a testület hiába is adna nekik igazat, annak biztosan nem lesz visszamenőleges hatálya. Vagyis akit elbocsátottak a közszférából, a kedvező ítélet ellenére sem mehet vissza régi munkahelyére. Az esetleg újra hatályos indoklási kötelezettség így már csak a kormány által kinevezett kormánytisztviselőkre vonatkozna. Muhari Judit


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.