2005. február 18.
Vadfogyatkozás – A kóbor kutyák, macskák a fagynál, nagyobb veszélyt jelentenek
A két évvel ezelőtti zord tél, majd az aszály á vadpusztulás és a vadkár miatt Összesen félmilliárd forintos kárt okozott megyénk 68 vadásztársaságának. Az akkori leckéből tanultak a vadászok, így etetőkkel, élelemmel megfelelően felkészülve várták a mostani telet. Üröm az örömben, hogy ha az időjárás nem is tett nagy kárt az állományban, átvette szerepét a mezei nyúlnál a betegség, illetve a kóbor kutyák, macskák is „besegítenek" a vadritkításba.
A január 31-án befejeződött 2004-es vadászidény vesztese megyénkben egyértelműen a mezei nyúl, illtve ide tartoznak az erre a vadra specializálódott vadászok. Egyelőre még nem derült ki, hogy milyen betegség pusztított a nyulak között, de az tény, hogy a rejtélyes kór megtizedelte az állományt. Emiatt az élőnyúl export jóval kisebb volumenűre apadt, csupán 11-12 ezret szállítottak ki Békésből Olaszországba és Franciaországba. A mezei nyúl vadászatát leállították, illetve külön engedélyeztetés alapján szabályozták.
Ezért nem kényszerültek be a gyümölcsökbe, a frissen telepített erdőrészekbe, és nem rágták a fák kérgét. Amikor jött a kemény februári fagy és hó, a vadászoknak köszönhetően az etetőkben találtak szálas, szemes és lédús takarmányt az állatok.
— Elsősorban a mesterséges fácán-és vadkacsatenyésztésnek köszönhetően ezen vadaknál megfelelő mennyiségű egyed került terítékre — Hangsúlyozta érdeklődésünkre Nagy Sándor, a megyei vadászszövetség elnökhelyettes fővadásza.
- Még a két évvel ezelőtti mostoha időjárás következménye, hogy az őzszaporulatban csökkenés történt, nőtt ugyanakkor a megyében a vaddisznóállomány.
Nagy Sándor kitért arra, hogy a decemberi és januári enyhe, hó mentes
időjárásnak köszönhetően a vadak elegendő természetes táplálékhoz jutottak a földeken. Az időjárás és az élelemhiány miatti károsodás tehát elenyésző, viszont a dúvadak, a kóbor kutyák és macskák, a ragadozó madarak - például a megyénkben is feltűnt parlagi és réti sas — ritkították, ritkítják az állományt. Tegnap az élelem kihelyezést végző vadászok Kondoroson bukkantak széttépett őzre.
- A nyomokból megállapítottuk, hogy csapatba verődött kóbor kutyák marcangolták szét a hóban valószínűleg nehezebben mozgó állatot - közölte Dián János, a Kondorost Gazdák Vadásztársaság vadászmestere. - Ilyen esetekben azonban nem a kutyák a bűnösök, hanem a gazdáik.
Akik például 'a 44-esen haladva hirtelen megállnak, kilökik a szerencsétlen ebeket és elhajtanak. Az állatok többnyire a határban kötnek ki, és természetesen mindent megtesznek az életben maradásért. A vadászösztön bennük van, kifigyelik: az áldozatukat, majd lecsapnák rá.
Nyemcsok László
Elmaradtak a külföldiek
Negyedére, néhány százra esett vissza a korábbi évekhez képest a külföldi vadászok jelenléte megyénkben. Az olaszok elmaradásában állítólag szerepet játszanak a szigorú vadkiviteli szabályok. Többek szerint azért nem jönnek hozzánk, mert túl sok honfitársuk akadt fent a környező országokban legálisan lőtt madarakkal a magyar határon. Az igazi ok valószínűleg az, hogy a szomszédos államokban jóval olcsóbban vadászhatnak a nyugat-európai puskásuk.