Tarra vágják az erdőt a fatolvajok (Petőfi Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. november 22. - Falopások - A fűtési szezonban megszaporodnak a falopások mindenhol, így Kiskunfélegyháza környékén is. A tolvajok nem válogatnak, esetenként a már kivágott fákat fuvarozzák el, sokszor viszont maguk is fűrészt ragadnak. A tolvajok nem válogatnak Kiskunfélegyháza térségében sem: előfordul, hogy a már kivágott fát lopják el, de arra is gyakran akad példa, hogy maguk ragadnak fűrészt, és akár tarvágással károsítják az erdőt. Mind az illegális fakitermelés, mint pedig a tűzifalopások száma stagnál már évek óta Félegyháza térségében – számolt be több év tapasztalatáról Kovács Gizella rendőr százados, a Kiskunfélegyházi Rendőrkapitányság sajtóreferense.
Általában a téli időszakban történnek ilyen jellegű bűntettek, átlagosan 24-25 ügyben kell a rendőrségnek eljárnia. Legutóbb Bugac határában a helyi körzeti megbízott és egy az erdészeti gazdaság munkatársa került közel a fatolvajok tettenéréséhez. Hajnalban járőröztek és meghallották a láncfűrész hangját, ám mire a helyszínre értek csak a szerszámot találták meg, a tolvajok már elszeleltek
 Megnehezíti az ilyen bűncselekmények felderítését, hogy az elkövetés és észlelés között sokszor hosszú idő telik el – mondta el lapunknak Kovács Gizella rendőr százados, a kiskunfélegyházi rendőrkapitányság sajtóreferense.
Kiskunfélegyháza illetve a környező települések külterületén nagyon sok elszórt erdő van. Ezek ellenőrzése Félegyházán és Pálmonostorán a mezei őrszolgálat feladata, velük együttműködve dolgoznak a körzeti megbízottak. A többi községben a rendőrök a nemzeti park őreivel, a polgárőrökkel és az erdészeti gazdaságok, erdészeti igazgatóság munkatársaival közösen felügyelik az erdőket.

A tolvajok sokszor a nemzeti park vagy a tanyák melletti erdősávokban kivágott és sarangba rakott fából pakolnak fel utánfutóra. Persze a legtöbbször fűrész is van náluk. – Néhány vastagabb fa kivágásától kezdődően a legsúlyosabb tarvágásig minden előfordul. Utóbbira Pálmonostora külterületén akadt példa a közelmúltban. De a vasútállomáson rakodásra, vagy szállításra váró papírfát is megdézsmálták már az elkövetők – vázolta a tolvajok módszereit a sajtóreferens.  Mint megtudtuk, a pályaudvari lopás az erdészet által bérelt, nem őrzött közforgalmú rakodóterületről történt.
Kovács Gizella hozzátette: a rendőrség közlekedésrendészeti akciói során fokozott figyelmet fordít a faárut szállító gépjárművek ellenőrzésére. Ilyenkor ellenőrzik az okmányokat, a faanyag eredetét.  Vigyázni kell a házaló faárusokkal is, akik sokszor átverik a vásárlókat. Minden évben pórul jár egy-két idős ember, akinek figyelmetlenségét kihasználva, fizetés közben ellopják megtakarított pénzét. Sokszor a csaló árusok este pakolják le a fát, és nem engedik lemérni a súlyát. Aztán persze utólag kiderül, hogy a rendeltnél jóval kevesebbet szállítottak. Éppen ezért a rendőrség azt tanácsolja: senki ne vásároljon ismeretlen házalóktól tüzelőanyagot, ragaszkodjunk a mérlegeléshez, és a visszaadott bankjegyeket is nézzük meg alaposan, nehogy hamisak legyenek. Érdemes felírni az árus járművének rendszámát is. Hraskó István
Mit nem szabad tenniük az erdőben a látogatóknak?
A törvény szerint az erdőben tilos legeltetni, bármilyen hulladékot elhelyezni, élő fáról, cserjéről gallyat, díszítő lombot levágni, mohát gyűjteni. Szintén tilos a látogatónak – a munkavégzésre jogosultakon kívül – motorfűrészt, 500 grammnál nagyobb fejtömegű fejszét, 30 cm-nél nagyobb vágólapú kézifűrészt magánál tartania.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.