Kisemmizettek kárpótlása: 12 ezer milliárd az elvett erdőkért (Somogyi Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. november 30. - A mai áron számolva tízenkétezer-milliárd forint járna a hajdani téesztagoknak és -nyugdíjasoknak. Megrendelésre lopják a fát a somogyi erdőkből, s bár a rendőrség több tolvajbandát is lefülelt már, az erdőtulajdonosok sokmilliós kára - egy istvándi banda ötmillió forintnyi fát termelt ki illegálisan a környező erdőkből, vélhetően nehezen, vagy sohasem térül meg. De még mindig nagyobb az esély rá, mint az eredeti tulajdonosok
kárpótlására: Szálai József egykori segesdi tsz-nyugdíjas szerint a mostani filléres kár ahhoz képest, mint ami egymillió magyar parasztot ért, amikor a termelőszövetkezetek felosztása után a régi közbirtokossági erdőket is privatizálták.
Nagyjából egymillió hektár erdőről van szó - magyarázza Szálai József, aki a nyáron az egykori téeszföldek kapcsán bejelentette, társaival egymillió paraszt nevében 34 ezer milliárd forintot, azaz Magyarország csaknem három évi költségvetését követelnek a   rendszerváltás után elmaradt kárpótlások kiegyenlítésére. A   panaszosok az Alkotmánybíróság egy 2001-es határozatára hivatkoznak, melyben a grémium kijelentette, a kilencvenes évek
elejének szövetkezeteket érintő törvényei alkotmányellenesek voltak. - Mert nemcsak a földeket, de az erdőket is kihúzták az eredeti tulajdonosok alól.
Pedig Szálai József szerint a téeszek vagyonából éppen az erdők képviselték a legnagyobb értéket - nem ritkán százszázötven éves telepítésekről -, mai áron számolva - a kisajátítási értékeket figyelembe véve - tizenkétezer-milliárd forint járna a hajdani téesztagoknak és -nyugdíjasoknak. A hangsúly a feltételes módon van, hiszen vajmi kevés az esély, hogy az érintettek pénzükhöz - ami amúgy körülbelül megegyezik az ország éves büdzséjével - jussanak.
- Noha mindenki elismeri, hogy a hajdani kárpótlási jegyes kártérítés csak részleges jóvátételt jelentett - folytatja a segesdi nyugdíjas -, egyelőre nem tudunk bírósághoz fordulni, jogászok szerint ehhez ugyanis be kellene mutatni az eredeti névjegyzékeket
Melyek felkutatása komoly levéltári munkát igényelne, hiszen rengeteg dokumentumot kellene előkeríteni. Persze nem lehetetlen feladat, mint érintett - nagyjából négy hektárral - Szálai József megszerezte az alsósegesdi közbirtokosság névjegyzékét. A százöt hektár 153 tulajdonoshoz köthető, utódaik négyötödét könnyű lenne felkutatni.
- Csak ezért a közbirtokossági területért 1,25 milliárd forint járna nekünk - állítja, majd a viszonyítás kedvéért hozzáteszi: a felosztáskor 195 millió forintnyi vagyont állapítottak meg a téesznél...
A panaszosok a teljes kárpótlás ügyében anno az országgyűléshez és az akkori köztársasági elnökhöz fordultak, ám a parlament nem foglalkozott beadványukkal, míg Sólyom László válaszában jelezte, nincs lehetősége felszólítani a képviselőket, hogy vegyék napirendre a kérdést Schmitt Pál jelenlegi államfő még házelnökként ugyan megkereste a parlamenti bizottságokat, melyek elnökei javasolhatják a kérdés napirendre tűzését, ám hiába teltek el azóta hónapok, semmiféle előrelépés nem történt.
- Néhány milliárdos ügyön, mint például a sukorói, hónapokat vitáznak, ebben viszont nagy az egyetértés, egyszerűen nem foglalkoznak velünk, így hát úgy döntöttünk, megint írunk az államfőnek - mondja Szálai József, aki a térség országgyűlési képviselőjét, a fideszes Karvalics Ottót is megkereste, s ígéretet kapott, a honatya meghallgatja őket.
- Korábban fontolgattuk, hogy Brüsszelhez vagy Strasbourghoz fordulunk végső elkeseredésünkben, ám kiderült, a nemzetközi bíróság csak akkor foglalkozhat az ügyünkkel, ha idehaza már döntött a bíróság, vagy elutasította beadványunkat.
A panaszosokat képviselő csoport természetesen tudja, az irdatlan összeg kifizetésére semmi esély, főként nem az állam részéről. Éppen ezért attól sem zárkóznának el, ha az új tulajdonosokkal kellene egyezkedniük.
- Siránkoznak, hogy lopnak tőlük - jegyzi meg a hajdani segesdi téesztag -, az viszont egyiküket sem zavarja, hogy csak úgy juthattak hozzá az erdeikhez, hogy az állam egymillió magyar parasztot jogtalanul kisemmizett... Vas András


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.