2010. december 17. - Kisújszálláson az önkormányzat december végéig
biztosít ágakat, gallyakat, cserjéket a rászoruló lakosságnak. A családok maguk vágják ki a kijelölt területről az ágakat. A városi és magánerdőkben a korábbi évekhez képest csökkent a falopások száma.
— Az önkormányzati döntés értelmében a rászorulók november 15. és december 31. között ágakat, gallyakat, cserjéket vághatnak ki engedéllyel. A polgárőrséggel jártuk körbe a mintegy 100 hektár önkormányzati és magánerdőt, és határoztuk meg, hol lehet gyéríteni és cserjézni — mondja Oros Kálmán, a mezőrök vezetője, aki Pálfi Lászlóval kísér el az óvárosi részre. Az erdők mellett az önkormányzati utak, a vízelvezető árkok, csatornák partján jelöltük ki ezeket a területeket. Mintegy nyolcvan család kapott lehetőséget a téli tüzelő kivágására. A nyolc centiméter vastagság alatti fákat és a cserjéket lehet kivágniuk, amit az öt mezőőr folyamatosan ellenőriz.
Novemberben, a Lóger mellett 300 méter hosszan és 12 méter szélesen kellett az elhanyagolt erdőrészt rendbe tenni. Ott a polgárőrség vezetője, dr. Malatinszky András is adott a mezőőröknek segítséget Posztós Sándor polgárőr személyében. Ő vigyázott arra, hogy csak a kijelölt fákat, cserjéket vágják ki. Ott hat napig dolgozott 16 fő, családonként 10-12 mázsa tüzelőt vihettek haza. A szakemberek szerint az ingyenes faosz-tásnak már érezhető a hatása, ugyanis a korábbi évekhez képest sokkal kevesebben látogatják az erdőket.
esetek nagy részében csoportosan indulnak fát lopni a tolvajok, sokszor vidékről, Örményesről, Kenderesről érkeznek, bár kisúji is akad köztük. Autóval jönnek és figyelőszolgálatot is állítanak. Míg korábban méter magasságban vágták ki a fákat, most tőből, és igyekeznek falevéllel vagy hóval eltakarni a csonkot, hogy minél később vegyük észre - sorolja tapasztalatait Pálfi László. Közben kiérünk az óvárosi részre Máté Jenőékhez, aki őstermelőként huszonöt éve foglalkozik éticsiga-gyűjtéssel.
-Télen nehéz az élet, csak a feleségem segélye van. Abból pedig sok mindenre nem futja - mondja, miközben megyünk kifelé a gyérítésre kapott erdős területükre. - Két fiam és két lányom van, a legidősebb 31, a legfiatalabb 21 éves. Nagyon büszke vagyok két fiú- és öt lányunokámra is. A gyerekeim is becsületesen dolgoznak, így amikor megkaptuk a várostól a 300 méter hosszú és 30 méter széles erdőnek rendbe tételét, nagyon örültünk, hiszen így biztosított a téli tüzelőnk. Úgy hatvan mázsát gyűjtöttünk eddig össze magunknak és a gyerekeknek. Ez nagyon jól jön,
de még van két hetünk, hogy befejezzük a munkát, bár ebben a
hidegben és hóban nem könnyű munka ez — veszi át a szót a feleség. Irénke a férje által kivágott ágakat darabolja össze és rakja kupacba. Innen fogják majd házuk udvarára hazavinni.
Tulajdonképpen nem csak mi, hanem az áramszolgáltató is nyer ezzel - folytatja Jenő -, hiszen a nagyfeszültség alatt is szépen kitakarítjuk az erdőt, így neki tavasszal nem kell jönnie ágakat vágni.
Mivel a mínusz 10 fokban kicsit már fázunk, így visszaindulunk Máté Jenőék házához. Az udvaron nagy kupacban még ott a sok faág, amit a családfőnek össze kell darabolnia. Daróczi Erzsébet
A hóviharban loptak el négy mázsa fát
AZ ELMÚLT hetekben a városi és magánerdőkből 15-18 mázsa fát vittek el. A mezőőröknek három tettenérése volt: ketten száraz ágat vágtak, őket hazaengedték, egy személyt, aki élő fát vágott ki, feljelentettek. A legutóbbi falopás a csorbai részen, a várostól 13 kilométerre történt a hét végi nagy hóviharban. - Jóval sötétedés után jöttünk el a területről, akkor még nem láttunk senkit, reggelre négy mázsa fát elvittek - mondja Oros Kálmán. -A kövesút mellett álltak meg az autóval. A terület három kilométerre belátható, így ha valaki arra megy, a figyelő jelez, és máris elhajtanak az autóval a tolvajok.