Pellet, meleg újszerűen (Fejér Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. január 04. - KÉMÉNYKÁLVÁRIA Megfelelő körülmények, rendszer kell a fűtéshez Székesfehérvár - Az alternatív fűtési módokat keresők választhatják a pellet tüzelési rendszereket is. E cikkben ehhez próbálunk tanácsokat adni, gyakorlati tapasztalatok alapján.
A pellet tüzelési rendszerekről általában úgy vélekednek, hogy gazdaságos, környezetbarát megoldást kínálnak, mert megújuló energia
forrás    felhasználásával működnek. Ez a véleménye a szakértőnek, Lobenvein Zoltánnak is:
A pellettel akár 40 százalékkal olcsóbban ki lehet hozni a fűtést, kényelmi szempontból pedig olyan, mint a gáz. A kazánok,  kandallók programozhatok, akár egy hétre előre, automatikusan leállnak, illetve újra indulnak.
Hamuzni, tisztítani ugyan ezeket is kell, de hogy milyen gyakran, az a kazán, illetve kandalló típusától, apellet minőségétől is függ. A fapellet tüzelésénél minimális, 1-2 százalék hamu keletkezik - tudtuk meg a szakembertől.
Akár légbefúvásos, tehát egy helyiséget fűtő, akár vízteres kályhát választunk, figyelni kell az elhelyezhetőségére, és arra, hogy a kémény megfelelő legyen a rendszerhez. Ma már hivatalosan saválló kéménybelsőt kell alkalmazni, a huzat szempontjából fontos a kéménymagasság és az átmérő. A vízteres kandallóknál lényeges, hogy mekkora rendszerre kötik rá, és milyen hőleadók vannak. Minél nagyobb a rendszer, annál érdemesebb tervezőhöz fordulni - tette hozzá Lobenvein Zoltán, aki szerint az említettek mellett szempont lehet még a dizájn és az ár.
Ami a kéményt illeti, a szakértőt igazolja az az eset, ami a családban fordult elő. Valóban fontos a megfelelő kialakítás, és hogy hozzáértővel nézessük meg beüzemelés előtt a kéményt, a kellemetlenségek elkerüléséért. Történetesen például, hogy a rossz huzat miatt leáll a kandalló. A családban nemrég, egy ház felújítás során vásárolt, a gázfűtést kiváltó vízteres, az egész ház fűtését központi rendszerszerűen ellátó, és használati meleg vizet is előállító kályha esetében először ez volt a gond. A szakszerviz által beüzemelt készülék pár órát ment, majd rendszeresen hibát jelzett a nem megfelelő huzat miatt, és leállt. A hosszas kéménykálvária vége az lett, hogy kicserélték az alumínium belsőt savállóra — annak ellenére, hogy a kandalló elhelyezése előtt egy kereskedő és egy kéményseprő is azt mondta: jó lesz az a kémény úgy, ahogy van... Igen ám, csakhogy a készülék egy nap duruzsolás után ismét rendszeresen leállt jött a sípoló hibajelző hang. Többszörös telefonos segítségkérés és látatlanban adott tanácsok kipróbálása után a megoldásra végül nekünk kellett rájönnünk: a kandalló légbeszívó nyílására egy „könyököt", hajlított csövet helyezve a szerkezet nagyobb térből szívja a levegőt az égetéshez. A pellet fűtési rendszer kiépítése előtt tehát érdemes megnézetni a kéményt valóban hozzáértő szakemberrel, gondoskodni kell a pellet égetéséhez szükséges levegőről szellőzőnyílással, vagy a kandallóhoz csatlakozó kivezetővel (különben hivatalosan át sem veszik a rendszert).
Ha mindez megvan, a tulajdonos élvezheti a modern kivitelű, kerámialapokkal szebbé varázsolt kályhákban lobogó tűz látványát... Bokros Judit


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.