Égetni való kérdés: fa vagy fű? (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. január 7.  - A megújuló energiaforrások terjedése új kérdéseket vet fel, mert a tapasztalatok szerint a fás szárú növények elégetése fűtéstechnikailag kevésbé káros, míg az energiafüvek körül sok még a megoldandó feladat. A Magyar Megújuló Energia Szövetség közleményében világít rá az aktuális dilemmára: vajon a fás szárú vagy lágy szárú energianövények felhasználása a hatékonyabb? Az eddigi tapasztalatok szerint az energiafű égetése során olyan üvegszerű lerakódások keletkeznek a kazánok tűzterében, amelyek jelentősen csökkentik a hatásfokot, illetve a kazánokat le is kell állítani, hogy ezeket a lerakódásokat el lehessen távolítani – tájékoztatott Terbe Zoltán, a Magyar Megújuló Energia Szövetség főtitkára. Egy nagyobb ipari méretű kazán esetében ez a légkalapácsos megoldást jelenti. Talán ez az oka annak, hogy az oly ígéretesnek tűnő energiafű elterjedése megtorpant.
Több próbálkozás volt a lágy szárú növények pelletálásával is, azonban a problémát ez sem oldotta meg. Ráadásul a lágy szárú növények égetése során arányaiban több hamu is keletkezik, mint ugyanolyan menynyiségű fa elégetésekor, illetve a füstgázemisszió is kedvezőtlenebb paraméterekkel zajlik, mint a fás szárú növények égetésekor – tette hozzá Terbe.
Persze a fa esetében is akadnak még megoldandó feladatok. Így például energiatermelésre csak az egyéb célra nem hasznosítható fa jöhet számításba. Energiaerdőket elsősorban oda érdemes telepíteni, ahol a talaj nem túl jó minőségű, és ezáltal az élelmiszer-termelés nem gazdaságos vagy csak szerény jövedelmet biztosíthat a gazdák számára – vélekedik Terbe. A faaprítékkal vagy fapellettel működő kazánok széles skálája áll már rendelkezésre, de komoly ágazattá is válhat a magyarországi kazánpiac. Ehhez azonban biztosítani kell a megfelelő mennyiségű és minőségű fa előállítását is. Kellő tisztaságú és alacsony nedvességtartalmú fával már hatékonyan megoldható az energiatermelés. A korszerű kazánkonstrukciók már lehetővé teszik azt, hogy jó hatásfokkal, alacsony emisszióval, kis hamutartalommal állítsanak elő energiát fából.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.