2011. január. 19. - Az egykor virágzó olajipar által elhagyott
területeken számos vállalkozás talált magának ideális telephelyet. A
gazdasági világválság azonban Bázakerettyét sem kerülte el, a kihívással
az itteni cégeknek is meg kell küzdeni. A ZALA-PETROLTRANSZ Olajipari Fuvarozó és Szolgáltató Kft. vezetése már a 2005-ös, 2006-os években megérezte, hogy válság közeleg. A tizennégy tagot számláló kft. ügyvezető igazgatója, Makovics József irányításával meg is tették a szükséges lépéseket. - Jelen pillanatban 20 főt foglalkoztatunk, eszközparkunk 40 járművet számlál - mutatta Falujárásunk alkalmával a bázakerettyei, gépjárműtárolóként üzemelő területét Makovics József. Társaságuk csöpögésmentes, Euro 3-as motorral felszerelt tankereket, de még billenőszekrényes teherkocsikat is működtet. Ezekkel veszélyes árukat - az olajiparban keletkező különböző folyadékokat - tudnak szállítani, de akár az olajjal szennyezett föld cseréjében is képesek közreműködni. Ilyen jellegű rekultivációs munkájuk egyébként szép számmal akadt az elmúlt években, s várják, hogy a jövőbeni autópálya-építések kapcsán feladatokhoz jutnak. - A válságot alaposan megéreztük, 2005-től kezdve nagyjából 50 százalékkal esett vissza a kereslet - így az ügyvezető igazgató. - Kényszerű lépéseket kellett tennünk, ez leépítést és más ésszerűsítéseket jelentett.Az éves szinten 100-200 millió forint közötti forgalmat produkáló ZALA-PETROLTRANSZ Kft. tudatosan készül a válság utáni időkre is. Felmérték például azt, hogy 2009-ben minden hatodik zalai fuvarozócég befejezte a tevékenységét - ennek következtében a recesszió elmúltával, az ismét bővülő piacon jelentős lehetőségek nyílnak meg a működő vállalkozások előtt. Ezt pedig szeretnék majd kihasználni. Bázakerettye másik fontos és jelentős vállalkozása az itt telephellyel rendelkező, kanizsai székhelyű Fatechnika Kanizsa Kft.
- A 14 főt foglalkoztató vállalkozás, amit tulajdonostársammal közösen irányítok, 2007-ben alakult - kalauzolta csapatunkat Szabó Balázs ügyvezető igazgató a cég telephelyén. - Az elsődleges faiparban tevékenykedünk, szélezett és szélezetlen fűrészárukat készítünk. Szinte 100 százalékban külföldre termelünk, ami viszont alapvetően nem jó, hiszen a határainkon túlra kerülő nyersanyagot az ottani munkaerő dolgozza fel. Aztán a készbútorok visszakerülnek Magyarországra - sajnos, ezzel a visszás helyzettel mi nem tudunk mit kezdeni.
Szállításaik fő célpontja Ausztria, Svédország, Németország és Dánia. Elsősorban a Zalaerdő Zrt. területeiről származó faanyagot dolgoznak fel, bükköt, tölgyet, akácot és csert. Évente 2-3000 kaloda tűzifát állítanak elő, ezenkívül bútorlécek, parkettfrízek, küszöblécek, kerítéselemek, s egyéb faipari termékek kerülnek ki a bázakerettyei üzemből. E céget is rosszul érintette a pénzügyi válság, az európai piac árai negyedével csökkentek. Ennek viszont véleményük szerint csak egyetlen ellenszere van: az előrelépés, minden téren. Ezért (is) fejlesztenék vállalkozásukat, pályázati forrás révén szeretnének szárítóberendezéseket telepíteni, (jelenleg bérszárítók segítségével vonják ki a fából a nedvességet). Tervük, hogy tevékenységükkel átfogják a teljes faipari vertikumot, az erdőtől a bútorig, az alapanyag-előállítástól a belsőépítészetig. Horváth-Balogh Attila, Szalabán Attila