2011. február 8. - Csodálkozom, hogy nagy a riadalom - reagált a
fideszes Lázár János az energetikai tárgyú törvényjavaslathoz benyújtott
módosító indítványa körüli vitára. A Fidesz frakcióvezetője keddi budapesti sajtótájékoztatóján közölte: a Fidesz-KDNP siófoki frakcióülésén az energiaügyekkel kapcsolatos jogalkotás is szóba kerül majd, ahol - mint mondta - lesz alkalma kifejteni a képviselőtársai számára, miért tartja fontosnak, hogy "egy igazságtalan rendszer helyett végre szülessen egy igazságos áramvásárlási és -támogatási rendszer Magyarországon". Meg kell végre magyarázni az embereknek, miért drágább Magyarországon az áram ára, mint az Európai Unióban - hangsúlyozta.
A Fidesz frakcióvezetője számít azoknak a pártoknak a támogatására az ügyben, amelyek számára az erdő érték, ugyanis Magyarországon - mint mondta - a kát-rendszer eredményeképpen horribilis mennyiségű erdőt pusztítanak ki évente nem gazdasági céllal, nem a lakosság közvetlen ipari tevékenységére, hanem csak azért, hogy ezeket az erdőket elégessék, mert a biomassza elégetése kapcsán felszabadult és megtermelt áramot a magyar állam "kellő áron és drágán veszi meg". (A kötelező áramátvételi rendszerben (kát) a megújuló energia mellett támogatják a távhővel kapcsoltan termelt áram árát azzal, hogy a piaci árnál lényegesen magasabb áron veszik át a villamos energia rendszerbe. A támogatást végső soron az áramfelhasználók az áram árában fizetik meg.)
"Csupán annyit terjesztettem be, és csodálkozom, hogy ezen nagy a riadalom, hogy ugyanaz legyen, mint más nyugat-európai országokban: az erdőgazdaságokban a fahulladéknak meghatározott mennyiségét és minőségét lehessen csak biomassza előállítására felhasználni, és a fának az iparilag, gazdaságilag hasznosítható részét pedig lehessen ipari és gazdasági célra felhasználni" - fejtette ki.
A javaslatát bíráló energiaügyi államtitkár szavaira utalva azt mondta: "Bencsik János képviselőtársamat nagyra becsülöm, az ország egyik legkiválóbb polgármestereként ismertem meg, és úgy gondolom, hogy energiaügyekben rendelkezik kellő információval és rálátással, ami a kormányzati oldalt illeti". Megjegyezte, módosító indítványának célja az, hogy felhívja a kabinet figyelmét: Magyarországon egy súlyosan igazságtalan rendszer működik jelen pillanatban.
Kifejtette, az egyik probléma szerinte az, hogy vannak olyan kapcsolt erőművek, amelyek nagy érdekcsoportoknak a beruházásaként jöttek létre hosszú évekkel ezelőtt. A beruházás már régen megtérült, és a reális költségszint felett óriási profitot kaszálnak, és visznek ki az országból, amit nem közvetlenül a költségvetés, hanem minden magyar áramfogyasztó magánszemély és vállalkozás fizet meg - közölte, hozzáfűzve: nem igazán látja értelmét, hogy régen megtérült beruházásokat miért kell a magyar államnak, a magyar adófizetőknek az áramdíj formájában szubvencionálni.
Lázár János szerint nincs szó arról, hogy környezetvédelmi beruházásokat akarna megakadályozni, vagy hogy az energiastruktúra átalakítását akarná lassítani.
Mint mondta: Magyarországon több olyan város van - köztük fideszes vezetésűek -, ahol a távfűtési rendszer azért működik viszonylag olcsón és jól, mert a kát-rendszerből a kapcsolt erőművek megfelelő mennyiségű állami árampénzt kapnak a felvásárlás után. Vannak olyan szakértők, akik szerint azért ilyen a jelenlegi helyzet, mert "ezek a városok elmulasztották a távhőrendszerüket korszerűsíteni, és korszerűsítés helyett a kát-rendszerre építették a rendszerüket" - ismertette.
"Nem a szociális válság kirobbantása a célom, polgármester vagyok, távfűtési vállalattal bíró önkormányzat vezetője, ahol geotermikus energiával fűtünk háromezer lakást. (...) Azonban nem gondolom azt, hogy százezer ember érdekében három- vagy négymillió magyar háztartásban kellene húsz százalékkal több áramdíjat fizetni naponta. Azt gondolom, hogy ennél sokkal jobb rendszer is létezik" - fejtette ki, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi szisztémán nagyon sokan nagyon sok pénzt nyernek.
Kérdésre közölte: a kormány álláspontját mérlegelni fogja az ügyben, a frakcióét pedig kötelezőnek tekinti magára nézve.
Lázár János január második felében nyújtotta be a kabinet által előterjesztett, egyes energetikai tárgyú törvénymódosításokhoz a módosító indítványát, amellyel a biomasszából termelt villamos energiára is kiterjesztené a kötelező átvétel rendszerét. Azt is el szeretné érni, hogy az erőművek által felhasznált faanyag, illetve a fakitermeléskor keletkező hasznosítatlan hulladék racionális és hatékony módon szolgáljon energetikai célokat.
Néhány nappal később Bencsik János energiaügyi államtitkár a Facebook közösségi portálon azt írta: "vannak helyzetek, amiket nehezen látok át, így megérteni sincs módomban. Így vagyok Lázár János módosító indítványával is, amely felülírni szándékozik azt a kompromisszumos megoldást, amelyet az elmúlt év végén hoztunk tető alá az érintett önkormányzatokkal és szakmai szervezetekkel. Ezzel tudtuk megakadályozni, hogy 40 százalékos távhődíjemelésre kerüljön sor számos nagyvárosban. Lázár János javaslata mind szakmailag, mind politikailag vállalhatatlan".
A módosító javaslatot kritikával illette többek között a Magyar Megújuló Energia Szövetség; a fejlesztési tárca korábban azt jelezte, vizsgálja az indítványt; a Magyar Szélenergia Társaság szerint a már működő szélerőműveket gazdaságilag ellehetetlenítené, ha a kötelező átvételi árakat csökkentené a parlament.