Maffia a zöldbűnözésben (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. február 16. - A Nemzeti Nyomozó Iroda összefogott a környezetvédelmi főfelügyelőséggel Magyarországon is egyre nagyobb a szerepe a szervezett bűnözésnek a környezetet és természetet károsító tevékenységekben - mondta el lapunknak Ábrahám Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda osztályvezetője. Mivel Nyugat-Európában hamarabb léptek a hatóságok ezen csoportok ellen, ezért az ilyen bűnelkövetések egyre inkább átterjednek kelet felé. Az NNI ezért együttműködési megállapodást kötött a környezetvédelmi hatósággal.
Főként a hulladékgazdálkodás rendjének megsértésében tapasztalható a maffiacsoportok megjelenése Közép-Európában, így Magyarországon is - tudtuk meg Ábrahám Attilától, a Nemzeti Nyomozó Iroda környezeti bűnözés elleni osztályának vezetőjétől. Nyugat-Európában ugyanis magas költségekkel jár és szigorú hatósági engedélyekhez kötött a hulladék ártalmatlanítása. Egyik megoldás a bűnözők számára az, hogy az országon belül próbálják meg illegálisan eltüntetni a hulladékot/de inkább keresnek egy olyan, keletebbre lévő országot, ahol még nem tudnak ez ellen olyan hatékonyan fellépni. Ehhez persze exportengedélyt kell kérni, és ez felveti azt is, hogy a szervezett zöldbűnözéshez szorosan kapcsolódhat a korrupció. Ennek egy jellemző^ példája volt a hazánkba beszállított német szemét ügye, amelyet végül szerencsére sikerült feltárnia a hatóságnak -emlékeztetett Ábrahám Attila. Tájékoztatása szerint az NNI a hatékonyabb megelőzés érdekében kötött is egy együttműködési megállapodást a környezetvédelmi főfelügyelőséggel, hogy ne áttételesen; későn értesüljünk az ilyen jelenségekről, hanem megpróbáljuk már a határon megakadályozni a hulladék beszállítását. Számos olyan büntetőeljárás is van, amely veszélyes hulladékok illegális elhelyezése miatt indul Magyarországon - tette hozzá az NNI osztályvezetője. Pár évvel ezelőtt például egy felszámolás alatt álló festékárugyár ártalmatlanításra kötelezett hulladékát helyezték el a Dél-Alföldön. Megtalálták ehhez azokat a bűnözői csoportokat, amelyek vállalták az elszállítást, és elhagyatott helyekre, erdőszéli honvédségi ingatlanokra pakolták le a hordókat. Az osztályvezető közlése szerint egész hálózat dolgozott a „munkán", volt, aki elosztotta, volt, aki leszállította, volt, aki targoncákat biztosított a bűncselekményhez. Az elkövetők egy része ennek ellenére még szabadlábon van, hiszen igencsak elhúzódnak az ilyen ügyekben a büntetőeljárások, Ez egyrészt a szakértői vizsgálatok miatt van, sokszor ellenszakvéleményt nyújtanak be, másik szakértőt jelölnek ki, két-három év múlva pedig már az ítéletek sem olyan súlyúak, amelyek igazán visszatartó erejűek lennének - mutatott rá Ábrahám Attila. Az osztályvezető elmondása szerint a professzionális bűnözői csoportok másik szakterülete az orvvadászcsempész tevékenység. A védett állatok begyűjtésére külön hálózatok működnek Ázsiában és Afrikában. Ezek Európába juttatják el az élő állatot, trófeát vagy ennek származékát, majd egy külön csoport ezeket illegálisan értékesíti. A terjesztőknek gyakran nem ez a fő profilja, hanem a jövedéki termékek, kábítószer csempészése és az illegális emberkereskedelem.
Sajnos Magyarország ezeknél a bűncselekményeknél tranzitországnak számít - fűzte hozzá az osztályvezető. A megelőzés pedig már túlmutat a nemzeti hatóságok bűnüldözési keretein, az Interpol fel is hívta a figyelmet az együttműködés szükségességére, hogy hatékonyan lehessen fellépni az ilyen bűnesetek megakadályozására. A nemzetközi rendőrszervezet februárban külön akciót is indított a védett állatok származékaiból készített étrend-kiegészítők illegális kereskedelmének leleplezésére, szeptemberben pedig a védett hüllők illegális kereskedelme ellen próbáltak hasonlóan fellépni a hatóságok - tudatta Ábrahám Attila Az utóbbi időben megnőtt a házi kedvencek, papagájok, illetve teknősök illegális behozatala is az országba - tudtuk meg a szakembertói. A legális kereskedelemhez ugyanis meg kell felelni bizonyos hatósági előírásoknak. Európán kívüli országból például csak karantén-ellenőrzés után lehet beszállítani egzotikus állatokat, meg kell felelni bizonyos hatósági engedélyeknek, és ez beépül az állatok kereskedelmi árába. Amennyiben azonban ezt kikerülik, fél áron hozzá lehet jutni ezekhez az állatokhoz.
Ez azért is veszélyes, mert a madarak olyan betegségeket is hordozhatnak, amelyek átterjedve a haszonállatokra különböző állategészségügyi gondokat is okozhatnak, sőt, a kórok átterjedhetnek az emberekre is - figyelmeztetett az NNI osztályvezetője. Haraszti Gyula



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.